Reklama

Krajowy Rejestr Długów: Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
poniedziałek, 02 kwietnia 2007 14:10
W dniu dzisiejszym KRD rozpoczął trzecią edycję "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów", ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Rejestru Długów, skierowanej przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów. Przedsiębiorcy, który do 29 kwietnia podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki szacuje, że tak, jak w poprzednich edycjach co najmniej połowa przedsiębiorców biorąca udział w tej kampanii odzyska swoje pieniądze.

Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66 proc. spośród małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju. W analizach przeprowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki właściciele małych firm wskazywali zatory płatnicze, jako największy problem.

- Dla małych przedsiębiorstw niezapłacona faktura na kilka tysięcy, to już problem. Gdy takich faktur jest kilka, zaczyna się tragedia. Tracą płynność finansową, zaczynają zalegać z płatnościami swoim dostawcom i kółko się zamyka. Ich możliwości skutecznego skłonienia dłużnika są ograniczone, nie mają działów windykacji, ani prawników na usługach, a sprawy sądowe trwają latami. Dlatego chcemy im pomóc w ten sposób - podkreślił Łącki. Dodał, że umieszczenie dłużnika w rejestrze powoduje, iż traci on wiarygodność zarówno wobec innych obecnych i potencjalnych kontrahentów, jak i wobec firm i instytucji świadczących usługi finansowe, telekomunikacyjne, wynajmu lokali itp.

Z pierwszej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" skorzystało 1.987 firm, umieszczając w rejestrze 20.342 swoich dłużników. 53 proc. nierzetelnych klientów po upublicznieniu ich danych w KRD uregulowało swoje zobowiązania, zwracając blisko 46 mln zł.

W drugiej edycji liczba przedsiębiorców wzrosła do 2.560, a do rejestru trafiło 23.750 niepłacących kontrahentów, z których do końca lutego dług zwróciło 55 proc. na sumę 54,5 mln zł.
Według KRD, termin "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" nie został wybrany przypadkowo. W marcu spółki prawa handlowego kończą sporządzanie bilansów za poprzedni rok, w których muszą wykazać także niezapłacone należności. Natomiast w kwietniu rozliczają się z fiskusem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i do końca tego miesiąca muszą zapłacić podatek za ubiegły rok. Także od tych wystawionych faktur, za które dotychczas nie dostały pieniędzy.
PAP

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook