Reklama

Ministerstwo Budownictwa: ubezpieczenie deweloperów jedną z opcji zabezpieczenia klientów
poniedziałek, 16 kwietnia 2007 16:03
{mosimage}Nabywcy mieszkań cieszą się, bankowcy zacierają ręce a ubezpieczyciele zapewne zwrócą jeszcze większą uwagę na rynek budownictwa mieszkaniowego. Widmo bankrutującego lub defraudującego powierzone mu pieniądze dewelopera przestanie straszyć nabywców nowego M. Według informacji uzyskanych przez „Dziennik” na jesieni tego roku ( październik lub listopad) wejdzie w życie ustawa chroniąca nabywców mieszkań przed nieuczciwymi deweloperami. Projekt ustawy opracowywany przez Ministerstwo Budownictwa powinien być gotów w połowie czerwca.

Według Andrzeja Aumillera, szefa resortu budownictwa nad projektem pracuje obecnie specjalny zespół, w którego skład wchodzą między innymi  przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Za  kilka tygodni projekt powinien trafić do uzgodnień międzyresortowych a następnie zostanie skierowany do Sejmu. Zdaniem Aumillera jest całkiem realne, że ustawa wejdzie w życie pod koniec tego roku.

Ustawa przewiduje, że deweloperzy są zobowiązani do ubezpieczania się lub otwierania w bankach  rachunków powierniczych - zamkniętego bądź otwartego. Jeśli deweloper zdecyduje się na wykupienie polisy, a w trakcie budowy osiedla zbankrutuje, klienci dostaną odszkodowanie.

Druga opcja -  rachunek powierniczy zamknięty – jest nieco bardziej skomplikowana. klient nie dokonuje wpłaty pieniędzy bezpośrednio na konto dewelopera, a jedynie do banku. Deweloper  będzie mógł je podjąć z rachunku bankowego dopiero wtedy, gdy odda do użytku cały budynek. W przypadku bankructwa, pieniądze zdeponowane w banku wracają do klienta. Przepisy przewidują również dokończenie budowy przez inną firmę ,  gdyż pieniądze na mieszkanie zabezpieczone są na rachunku.
 
Zapisy ustawy pozwalają również na trzecią możliwość - otwarcie przez dewelopera w banku otwartego rachunku powierniczego. Umożliwia ona deweloperowi podejmowanie pieniędzy z konta, ale w transzach. Każdą część podejmowałby po zakończeniu budowy określonego etapu osiedla.

Irena Buczyńska, prezes Stowarzyszenia Syndyków, Rzeczoznawców i  Doradców Gospodarczych Polska-Europa jest zadowolona, że projekt ustawy będzie dawał deweloperom wybór formy zabezpieczenia interesów klientów. Także przedstawiciele deweloperów twierdzą, że zabezpieczenie interesów klientów za pomocą polis czy rachunków powierniczych to dobry pomysł. Ostrzegają jednak, że dodatkowe zobowiązania, które ustawa nakłada na firmy budowlane, wpłyną na wzrost cen mieszkań.

Jacek Bielecki, dyrektor generalny  Polskiego Związku Firm Deweloperskich, uważa, że konieczność opłacenia przez dewelopera składki ubezpieczeniowej, spowoduje wzrost cen mieszkań o    2,5 - 5 proc. Jednak zdaniem  Macieja Dymkowskiego,  analityka rynku nieruchomości RedNet Property Group jest to jednak niewielka cena za zniwelowanie ryzyka.

( źródło: „Dziennik” z 16.04.2007 r. )

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook