Reklama

Broker, zawód z przyszłością
czwartek, 24 maja 2007 15:26
Rozmowa z Patrickiem Lucasem, prezesem dyrektorem generalnym Gras Savoye SA, prezesem  Rady Nadzorczej Gras Savoye Polska Sp. z o.o.

Bożena M. Dołęgowska-Wysocka: Panie Prezesie, zacznę od gratulacji. Przyjechał Pan do Polski z okazji 100-lecia powstania Grupy Grass Savoye we Francji, obecnie brokera numer jeden na tamtejszym rynku i największego pośrednika ubezpieczeniowego w Polsce.
Patrick Lucas: Serdecznie dziękuję za gratulacje. Rzeczywiście zaczynaliśmy we Francji 100 lat temu i firma przechodziła rozmaite etapy. Obecnie obroty całej naszej grupy wyniosły – podaję dane za rok ubiegły – 461 mln euro. Daje to nam pierwsze miejsce w doradztwie i pośrednictwie ubezpieczeniowym zarówno nad Sekwaną, jak i nad Wisłą, choć chcę dodać, że działamy już w 30 innych krajach w Europie, Azji i Afryce.

A w Polsce?
– Jesteśmy tu obecni od 20 lat, choć pod własnym szyldem nieco krócej – 15 lat. Działamy w ramach dwóch spółek: Gras Savoye Polska Sp. z o.o. i jest to broker ubezpieczeniowy oraz Pol-Assistance Sp. z o.o. – spółka serwisowa.

Wie Pan zapewne, że w Komisji Europejskiej toczą się dyskusje nad zmianami statusu brokera, ponoć obecny nie jest wystarczająco „prokliencki”. Są uczestnicy rynku w Polsce, którzy twierdzą, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla tego zawodu. Co Pan o tym sądzi?
– Na początek powiem, że wszystkie zawody są stale „zagrożone”, bo są poddawane nowym wyzwaniom. Moim zdaniem najważniejsza jest „wartość dodana”, jaką wnosi na dany rynek konkretny zawód…

…mówiąc wprost – czy jest komuś do czegoś potrzebny.
– Otóż to! I jaka jest ta wartość dodana w przypadku zawodu brokera? Rynek ubezpieczeniowy był najpierw lokalny, potem regionalny, a teraz coraz częściej światowy – mówię w tej chwili o generaliach. Brokerka ewoluuje w tym samym kierunku. A teraz więcej o samym zawodzie. Pierwszym zadaniem brokera jest znalezienie dla klienta odpowiedniego produktu o odpowiedniej cenie. Oczywiście ta jego działalność ma swoją cenę – to prowizja brokerska. Po drugie, broker musi być doradcą klienta, doradcą świetnie znającym realia rynku i przewidującym prawdopodobne zmiany na tym rynku. Jeśli dodamy do tego zarządzanie kontraktem, co wiąże się z likwidacją ewentualnej szkody i późniejszy wpływ na modyfikację wyjściowego produktu pod wpływem całego, opisanego tu w zarysie procesu, to okaże się, że rola brokera nie tylko nie będzie maleć, lecz wręcz odwrotnie – musi rosnąć. 

Rozumiem, że Pan Prezes nie czuje żadnego zagrożenia dla brokerów i dla przyszłości Gras Savoye?…
– To prawda, nie czuję. Dodam tu jednak zastrzeżenie: owszem, może się czuć zagrożony ten broker, który zajmuje się czystym pośrednictwem, który mówiąc nieco żartobliwie, ogranicza się do zorganizowania lunchu ubezpieczyciela z klientem – tak, ten nie może się czuć pewnie we współczesnym świecie! A o tych zagrożeniach dla naszego zawodu ja już słyszałem wiele lat temu. I u nas we Francji wieszczono, że wielkie przedsiębiorstwa będą znakomicie obywać się bez brokerów. Tymczasem cały rozwój poszedł w zupełnie odwrotnym kierunku.

Ja bardzo dziękuję Panu za te słowa, bowiem jesteśmy w Polsce tuż przed jubileuszowym – już dziesiątym! – Kongresem Brokerów polskich w Mikołajkach. Przy wszystkich zawirowaniach, zmianach prawa, niepokojach o przyszłość rynku, Pana optymizm i wiara w brokerską misję budzi nadzieję. Mogę nadać tytuł naszej rozmowie: „Broker, zawód z przyszłością!”?
– Jak najbardziej.

Dziękuję za rozmowę

Całą rozmowę z Patrickiem Lucas opublikujemy w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 23 z datą wydawniczą 5 czerwca w specjalnym dodatku  BROKER.

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook