Reklama

PKO BP i PZU SA : narodowa grupa finansowa jednak powstanie?
piątek, 20 lipca 2007 10:02
{mosimage}Znów wraca temat narodowej grupy finansowej, która miałaby powstać w wyniku połączenia liderów rynków: bankowego i ubezpieczeniowego. Podczas konferencji prasowej podsumowującej rok funkcjonowania rządu pod przewodnictwem  Jarosława Kaczyńskiego premier poinformował, że rząd planuje konsolidację PZU i PKO BP. Ta koncepcja spotkała się niedawno z pozytywną oceną nowo powołanego prezesa największego polskiego banku, Rafała Juszczaka.

Na czwartkowej konferencji premier podkreślił, że w udany sposób prowadzona jest obrona PZU. Jarosław Kaczyński dodał, że jest planowana wielka konsolidacja PZU - PKO BP a rząd chce stworzyć wielki podmiot w sferze finansów, w tym wypadku nie publicznych, tylko prywatnych, który będzie bardzo istotnym ośrodkiem polskiej siły w naszym życiu gospodarczym.

Rzecznik prasowy PKO BP Marek Kłuciński powiedział PAP, że idea konsolidacji jest "słuszna". Dodał jednak, że jest za wcześnie, by mówić o szczegółach, ze względu na nieuregulowaną sprawę sporu między akcjonariuszami PZU. Kłuciński podkreślił, że dopiero po rozwiązaniu tej kwestii będzie można mówić o dalszych krokach.

Jeszcze pod koniec czerwca br. nowy prezes PKO BP Rafał Juszczak pozytywnie wypowiadał się o możliwości połączenia PKO BP z PZU. Juszczak mówił wówczas w TVN24, że może to nie jest wybór, może to po prostu będzie konieczność .

Z kolei rzecznik prasowy PZU Tomasz Brzeziński, pytany, czy zarząd PZU został o planach konsolidacji poinformowany i czy uczestniczy w pracach nad tymi planami, powiedział PAP, że pytania w sprawie konsolidacji PZU i PKO BP należy kierować do resortu skarbu. Dodał, że zarząd PZU nie jest uprawniony, by na nie odpowiadać. Ministerstwa Skarbu Państwa jeszcze nie wydało komentarza w sprawie konsolidacji.

Prezes Eureko Polska Michał Nastula powiedział PAP, że dopóki nie ma rozstrzygnięcia konfliktu wokół PZU, jakakolwiek dyskusja na temat ewentualnych zmian kapitałowych w spółce jest przedwczesna. Nastula przypomniał, że znajdujemy się w sytuacji, w której MSP przegrało pierwszy etap postępowania arbitrażowego oraz dwie sprawy sądowe w Belgii, a na jesieni czeka nas rozpoczęcie drugiego etapu procesu przed Trybunałem.

Pomysły na stworzenie grupy z PKO BP i PZU pojawiają się od kilku lat. W marcu 2004 r. plany Narodowej Grupy Finansowej przedstawiał minister skarbu Zbigniew Kaniewski. W kwietniu 2004 ówczesny prezes PKO BP Andrzej Podsiadło, jeszcze przed wprowadzeniem banku na giełdę, mówił, że PKO BP mogłoby przejąć od 10 do 30 proc. akcji PZU. Podkreślał jednak wówczas, że najpierw niezbędne jest rozwiązanie konfliktu akcjonariuszy w PZU.

Kolejny minister skarbu, Jacek Socha, zwracał uwagę, że giełdowy debiut PKO BP oraz zakończenie konfliktu z akcjonariuszami winny poprzedzić ewentualne tworzenie grupy. W listopadzie 2004 r. rozpoczęły się giełdowe notowania PKO BP.

W październiku ub.r. obecny prezes NBP, a wówczas pełniący obowiązki prezesa PKO BP Sławomir Skrzypek, określił się jako zwolennik stworzenia grypy z PKO BP i PZU.

W styczniu br. minister skarbu Wojciech Jasiński mówił, że kierowany przez niego resort nie pracuje nad utworzeniem grupy bankowo-finansowej z PZU, PKO BP oraz związanego z PKO BP Banku Pocztowego. Skarb Państwa ma obecnie 51,49 proc. akcji PKO BP i 55,09 proc. akcji PZU.

 

Supra Brokers: Rafał Holanowski przestał pełnić funkcję prezesa

Firma brokerska Supra Brokers poinformowała, że wraz z wkroczeniem w nowy etap rozwoju, którego kierunek wyznacza ekspansja na nowe rynki i nowe...


czytaj dalej

Signal Iduna: Krzysztof Konstanciuk szefem Biura Sprzedaży Korporacyjnej

4 listopada Krzysztof Konstanciuk objął stanowisko Managera Sprzedaży Korporacyjnej Signal Iduna Polska. W ramach swoich obowiązków będzie...


czytaj dalej

UE: Koniec prania na zielono

Ministrowie finansów Unii Europejskiej są gotowi przyjąć nowe zasady wymagające od zarządzających aktywami, ubezpieczycieli i funduszy...
czytaj dalej

Lloyd’s: Jedno ciało kierownicze

Ubezpieczeniowy i reasekuracyjny rynek Lloyd’s ogłosił swoją decyzję połączenia Rady Lloyd’s i Zarządu Franczyzy. Połączenie wejdzie w życie 1...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: PZU przyjrzy się AXA i mBankowi

Grupa PZU rozważy możliwość przejęcia aktywów AXA, które ewentualnie zostałyby wystawione na sprzedaż, oraz mBanku. Zakład nie myśli o sprzedaży...


czytaj dalej

UFG: Powstanie nowy system przekazywania akt szkodowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) rozpoczyna budowę systemu ułatwiającego ubezpieczycielom przekazywanie akt szkodowych. Pierwszym etapem...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook