Reklama

RPO: interwencja ws. składki rentowej pracujących emerytów
piątek, 07 grudnia 2007 10:51
Opłacanie składki rentowej przez emerytów, którzy podejmują dodatkowe zatrudnienie jest niesprawiedliwe - takie skargi wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Janusz Kochanowski zwrócił się w tej sprawie do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak w liście, którego kopię PAP otrzymał w czwartek.
Jak wyjaśnił rzecznik, skarżący twierdzą, że opłacanie przez nich składki jest wysoce niesprawiedliwe, ponieważ będąc emerytami nie nabędą z tytułu opłacanych składek prawa do świadczeń finansowanych z funduszu rentowego, np. zasiłku pogrzebowego lub renty rodzinnej.

- Osoby te, z racji posiadanego statusu emeryta, mają już bowiem zapewnione prawo do tych świadczeń finansowanych z funduszu rentowego - podkreślił Kochanowski.
Dodał, że obecnie obowiązujące rozwiązania prawne są szczególnie krzywdzące dla byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy ze względu na podjęcie dodatkowej pracy, pobierają 75 proc. świadczenia emerytalnego.

- Osoby te, opłacając składki na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe (...) nigdy nie nabędą prawa do świadczeń z systemu powszechnego i co więcej, opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne nie dają - w przypadku tych osób - możliwości podwyższenia wysokości pobieranego świadczenia - zaznaczył RPO.
Kochanowski zwrócił się do minister pracy z prośbą o zajęcie w tej sprawie stanowiska, "z uwzględnieniem możliwości pozytywnego dla emerytów rozwiązania opisanego problemu".
(PAP)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook