Reklama

Prawo: klienci grupowych ubezpieczeń na życie skorzystają na nowelizacji kodeksu cywilnego
poniedziałek, 16 lutego 2009 10:27

Parlament uchwalił w piątek nowelizację kodeksu cywilnego, która ułatwi firmom ubezpieczanie życia i zdrowia pracowników w trybie polis grupowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Dr Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zwraca uwagę na duże znaczenie wprowadzonych zmian. Podkreśla, że dotychczasowe przepisy (art. 829 kodeksu cywilnego) niepotrzebnie ograniczały możliwość obejmowania grupowym ubezpieczeniem na życie np. nowych pracowników i innych osób, które chciały z niego skorzystać.

Gazeta przypomina, że obowiązujące do momentu nowelizacji regulacje zakładały konieczność wyrażenia zgody wszystkich osób na objęcie ich grupowym ubezpieczeniem na życie. Zgoda musiała być wyrażona przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Po jej podpisaniu nie można było objąć ochroną ubezpieczeniową kolejnych pracowników.

Dr Marcin Orlicki wyjaśnia, że w wyniku nowelizacji tego przepisu do ubezpieczenia grupowego będą mogły przystąpić nowe osoby, a jedynym warunkiem będzie wyrażenie przez nie zgody.

„Rz” pisze, że zmienione zostały również przepisy dotyczące wyrażania zgody na zmiany w warunkach takiego ubezpieczenia. W dotychczasowym kształcie wymagały one zgody na jakiekolwiek zmiany warunków ubezpieczenia.

Przemysław Gawlak z Allianz Życie tłumaczy, że w razie wprowadzania zmian na korzyść ubezpieczonych trzeba było uzyskać zgodę wszystkich osób, co wiązało się z dodatkowymi kosztami zarówno dla przedsiębiorców, jak i firm ubezpieczeniowych. Dodaje, że brak zgody jednej osoby blokował cały ten proces.

Nowelizacja wprowadziła konieczność uzyskania zgody ubezpieczonych jedynie w przypadku wprowadzania w umowie zmian na niekorzyść ubezpieczonych, np. zmniejszenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
(źródło: „Rzeczpospolita” z 14.02.09, „Polisa także dla nowych pracowników”, autor artykułu: Mateusz Rzemek) 

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook