Reklama

Prawo: klienci grupowych ubezpieczeń na życie skorzystają na nowelizacji kodeksu cywilnego
poniedziałek, 16 lutego 2009 10:27

Parlament uchwalił w piątek nowelizację kodeksu cywilnego, która ułatwi firmom ubezpieczanie życia i zdrowia pracowników w trybie polis grupowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Dr Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zwraca uwagę na duże znaczenie wprowadzonych zmian. Podkreśla, że dotychczasowe przepisy (art. 829 kodeksu cywilnego) niepotrzebnie ograniczały możliwość obejmowania grupowym ubezpieczeniem na życie np. nowych pracowników i innych osób, które chciały z niego skorzystać.

Gazeta przypomina, że obowiązujące do momentu nowelizacji regulacje zakładały konieczność wyrażenia zgody wszystkich osób na objęcie ich grupowym ubezpieczeniem na życie. Zgoda musiała być wyrażona przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Po jej podpisaniu nie można było objąć ochroną ubezpieczeniową kolejnych pracowników.

Dr Marcin Orlicki wyjaśnia, że w wyniku nowelizacji tego przepisu do ubezpieczenia grupowego będą mogły przystąpić nowe osoby, a jedynym warunkiem będzie wyrażenie przez nie zgody.

„Rz” pisze, że zmienione zostały również przepisy dotyczące wyrażania zgody na zmiany w warunkach takiego ubezpieczenia. W dotychczasowym kształcie wymagały one zgody na jakiekolwiek zmiany warunków ubezpieczenia.

Przemysław Gawlak z Allianz Życie tłumaczy, że w razie wprowadzania zmian na korzyść ubezpieczonych trzeba było uzyskać zgodę wszystkich osób, co wiązało się z dodatkowymi kosztami zarówno dla przedsiębiorców, jak i firm ubezpieczeniowych. Dodaje, że brak zgody jednej osoby blokował cały ten proces.

Nowelizacja wprowadziła konieczność uzyskania zgody ubezpieczonych jedynie w przypadku wprowadzania w umowie zmian na niekorzyść ubezpieczonych, np. zmniejszenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
(źródło: „Rzeczpospolita” z 14.02.09, „Polisa także dla nowych pracowników”, autor artykułu: Mateusz Rzemek) 

 

Aviva PTE: Maciej Karasiński nowym prezesem

Maciej Karasiński od kwietnia obejmie funkcję prezesa Aviva PTE. Jego nominacja jest efektem złożenia rezygnacji (ze skutkiem od końca marca)...


czytaj dalej

Gothaer TU: Marek Gołębiewski nowym członkiem zarządu

11 marca rada nadzorcza Gothaer TU zdecydowała o przedłużeniu kadencji dotychczasowego zarządu spółki na kolejnych pięć lat i poszerzeniu jego...


czytaj dalej

VIG: Wyniki lepsze od zakładanych

Według Vienna Insurance Group (VIG), wstępne wyniki za rok finansowy 2018 wskazują, że był to pomyślny okres dla grupy.

Elisabeth Stadler, CEO...


czytaj dalej

Talanx: Zmiana pokoleniowa w zarządzie

Niemiecki ubezpieczyciel i reasekurator Talanx dokonał zmiany pokoleniowej w zarządach swoich spółek.

Christian Hinsch, członek zarządu...


czytaj dalej

Agencie, porozmawiaj z klientem o pogodzie

Rozmowa z Rafałem Mańkowskim, analitykiem-ekspertem w Dziale Monitoringu Warunków Prowadzenia Działalności Ubezpieczeniowej w Polskiej Izbie...


czytaj dalej

UNIQA: Zyskowny rok

2018 był udanym rokiem dla UNIQA w Polsce. Grupa uzyskała wysoki wynik finansowy, a jej spółka majątkowa ponad sześciokrotnie poprawiła swój wynik...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook