Reklama

Ubezpieczenia turystyczne: niski poziom świadomości Polaków
piątek, 27 maja 2011 10:29

Blisko 20% Polaków wybiera się w tym roku na urlop do państw Unii Europejskiej. Tymczasem ponad jedna czwarta nie wie, kto pokrywa nasze koszty leczenia w UE - wynika z badania konsumenckiego, przeprowadzonego w marcu tego roku na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa przez Instytut Badawczy IMAS.

- Polacy nie przywiązują zbyt dużej wagi do zakresu posiadanych podczas urlopów ubezpieczeń. Ogólne warunki ubezpieczeń turystycznych czyta dokładnie zaledwie około 30% kupujących polisy. Aż 86% z osób, które słyszały o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego nigdy nie sprawdzało zakresu ubezpieczenia, jakie ta karta daje. Dla nas to sygnał, że o konieczności świadomego ubezpieczania się w turystyce należy mówić jeszcze częściej - powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Wyjazdy urlopowe
Na pytanie o sposób spędzenia tegorocznego urlopu 63% ankietowanych zadeklarowało chęć wyjazdu. 25% pozostanie w domach, natomiast 12% nie podjęło jeszcze decyzji. Z tej grupy 32% osób planuje spędzić urlop poza granicami Polski – 18% w krajach UE, 2% w krajach Afryki Północnej, 9% w innych krajach, natomiast 3% wie tylko, że nie będzie spędzać urlopu w naszym kraju.

EKUZ
Mimo, że ok. 70% Polaków słyszało o karcie EKUZ, to 46% nie wie, czy karta ta wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia w krajach Unii. Kolejne 29% respondentów sądzi że tak, a 25% jest przeciwnego zdania. Ponad połowa Polaków jest przekonana, że to NFZ, przynajmniej częściowo, pokrywa koszty leczenia w razie wypadku w krajach Unii Europejskiej, a 14% uważa, że NFZ bierze na siebie wszystkie koszty.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest znana, ale głównie ze słyszenia i słabo wykorzystywana. 70% Polaków twierdzi, że wie co to karta EKUZ - 52% wystarcza do jej przypomnienia sama nazwa, ale co piątemu Polakowi trzeba przypomnieć czym ona jest żeby prawidłowo ją skojarzył. Około 1/3 wyjeżdżających do UE nie zna EKUZ. Większość Polaków znających kartę nigdy nie interesowała się nią bliżej (86%), a jedynie 12% sprawdzało jej zakres. Wśród wyjeżdżających do Unii odsetek sprawdzających zakres objęty EKUZ był nieco większy – łącznie 25% osób które UE odwiedziły, a 20% planujących wyjazd do UE w najbliższym roku. Niemniej także w tych grupach zdecydowana większość nie wie co karta  obejmuje. 46% Polaków nie wie, czy EKUZ wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia w krajach Unii, 29% Polaków sądzi że tak, a 25% jest przeciwnego zdania. Planujący wyjazd do UE są najbardziej optymistyczni - aż 34% z nich sądzi, że EKUZ wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia.  

- Polacy najwyraźniej chcą wierzyć, że NFZ pokryje całość kosztów związanych z ewentualną koniecznością ich leczenia za granicą. Jednak warunki i zakres takiego ubezpieczenia jest różny w różnych państwach, a w wypadku np. transportu medycznego do Polski czy prywatnej opieki zdrowotnej, w zasadzie w ogóle nie ma możliwości refundacji takich kosztów – powiedział Krzysztof Mędrala, wiceprezes TU Europa.

Ubezpieczenia turystyczne
Analiza odpowiedzi ankietowanych pozwala stwierdzić, że podczas zagranicznych wyjazdów zorganizowanych dodatkowe ubezpieczenie zamierza wykupić 18% badanych. Natomiast przy  wyjazdach indywidualnych, przygotowywanych na własną rękę, polisę wykupuje tylko 57%, jednak tylko 53% osób z tej grupy postępuje w ten sposób za każdym razem. Ubezpieczenie w podróżach kupowane jest głównie „na wszelki wypadek”. Świadomość zwiększonego ryzyka - choroba, sport, wyjazd z dziećmi - zwiększa skłonność do ubezpieczania się.

Jeżeli chodzi o najważniejsze dla podróżujących składniki ubezpieczenia to 80% respondentów wskazało koszty leczenia, 59% ochronę w ramach NNW, 51% ankietowanych wymieniło OC, 43% assistance. Natomiast ubezpieczenie bagażu, które wśród istotnych rodzajów ochrony wymieniło 33% uczestników badania, zostało w większości uznane za mało ważne.

Z przeprowadzonego badania wynika, że ogólne warunki ubezpieczeń turystycznych czytane są przez 20-30% ubezpieczających się i to raczej pobieżnie, choć łącznie niemal trzy czwarte kupujących polisy przyznaje się do przeglądania OWU (20% spontanicznie, kolejnych 53% po podpowiedzi). Dopytani wprost klienci ubezpieczeń także przyznają, że raczej nie czytają OWU, a jeśli nawet to pobieżnie. Ogólne warunki ubezpieczeń spontanicznie raczej nie są przywoływane jako źródło informacji o warunkach polisy

Zakres polisy/ochrony ubezpieczeniowej ogólnie jest jednak bardzo ważny dla ubezpieczających się – na pierwszym miejscu wśród elementów polisy stawia go aż 45% badanych. Sprawdzany jest on jednak raczej pobieżnie np. w głównych warunkach polisy i to one są rozumiane jako zakres polisy.

- W tym roku, z uwagi na popularność krajów Unii Europejskiej na trasach urlopowych Polaków, chcemy zwrócić uwagę, że warto zapoznać się z zakresem standardów ubezpieczeń obowiązujących w konkretnym państwie, do którego się wybieramy. Jeśli warunki nie są dla nas satysfakcjonujące, zawsze mamy możliwość ubezpieczyć się dodatkowo w komercyjny sposób, w zakresie, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Warto też pamiętać, że nie wszystkie państwa do których wyjeżdżamy, jak na przykład Chorwacja czy Turcja, są objęte kartą EKUZ. Oznacza to, że ubezpieczenie oferowane przez NFZ w ogóle tam nie działa. W takich sytuacjach ubezpieczenie dodatkowe jest jedyną formą zapewnienia sobie właściwej ochrony - podsumował Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Europa)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook