Reklama

Czy umiesz tworzyć dobre relacje?
wtorek, 01 maja 2012 18:05

 

Ktoś powiedział, że nasze dwa najcenniejsze aktywa to 1) nasz mózg i 2) kontakty w telefonie komórkowym. W obu przypadkach o wartości aktywów decyduje jakość ich wykorzystania.
To za mało znać wszystkich świętych – rzeczywistą wartość mają trwałe, głębokie relacje z nimi oparte na szacunku i zaufaniu.

 

Wszyscy znamy kolekcjonerów znajomości, którzy mają kolegów w każdej branży. Jeśli jednak prześledzimy przebieg „kolesiowych” karier, to zazwyczaj obfitują one nie tylko we wzloty, ale również w upadki. Relacje stworzone pod kątem potencjalnych korzyści są kruche i niepewne, a fałszywe zainteresowanie to mało solidny fundament.

 

Jak tworzyć dobre, głębokie relacje nie tylko z przyjaciółmi, ale również z klientami i kontrahentami biznesowymi? O tym pisze znany amerykański społecznik, lider i mówca Tommy Spaulding, w swojej książce Nie chodzi tylko o to, kogo znasz. Nie każdy zostanie twoim najlepszym przyjacielem, ale możesz stworzyć o wiele więcej wartościowych przyjaźni, niż ci się wydaje.

Chociaż książka Spauldinga traktuje o rzeczach z pozoru oczywistych, to jednak jest odkrywcza i bardzo potrzebna, ponieważ podważa kulturę powierzchowności i interesowności, która szkodzi wszystkim ludziom i instytucjom. Jeśli nauczymy się współpracować ze sobą w oparciu o wartości takie jak uczciwość, otwartość i zaangażowanie, to nie tylko stworzymy lepsze biznesy, ale również przyczynimy się do rozwoju społeczności, w której działamy, a w szerszej skali również do poprawy sytuacji na świecie.

Wielu mówi, że ostatni kryzys finansowy był tak naprawdę kryzysem zaufania. W relacje, zaufanie i wiarygodność powinni inwestować wszyscy i coraz liczniejsza grupa rzeczywiście to robi. Drogi na skróty są niebezpieczne dla wszystkich.

Nie chodzi tylko o to, kogo znasz to bardzo potrzebna i wciągająca książka. Największą wartość (jak zawsze!) mają historie z życia autora, opowiedziane w taki sposób, że nie można się od nich oderwać, a czasem trzeba nawet sięgać po chusteczkę, żeby uporać się ze łzami wzruszenia. Rzadkie doświadczenie przy lekturze poradnika biznesowego. Ale przecież biznes to w rzeczywistości ludzie i ich życie, a nie anonimowe cyferki w księgach.

Jak prowadzić biznes, który będzie zmieniał życie ludzi na lepsze, a przy okazji budować wiele pięknych przyjaźni na całe życie? O tym pisze Tommy. Mam nadzieję, że przyjedzie również do Polski, ponieważ jego przekaz jest potrzebny nam wszystkim.

Aleksandra Wysocka-Zańko
a.wysocka-zanko@gu.com.pl

 


Tommy Spaulding jest prezesem Spaulding Companies LLC, organizacji zajmującej się rozwojem liderów w całym kraju, consultingiem, coachingiem i sztuką przemawiania. Był najmłodszym prezesem i dyrektorem generalnym znanej na całym świecie organizacji liderskiej Up with People (2005–2008). W 2000 r. założył Leader’s Challenge, która stała się największym obywatelskim i liderskim programem przeznaczonym dla szkół średnich w Kolorado. Jest również prezesem The Spaulding Leadership Institute, założonej przez siebie organizacji non-profit, która realizuje programy Center for Third Sector Competence (Centrum Kompetencyjne Trzeciego Sektora), Globar Challenge (Globalne Wyzwanie), Colorado Close-Up (Bliżej Kolorado), Kid’s Challenge (Dziecięce Wyzwanie) i National Leadership Academy (Krajowa Akademia Liderów).

 

Wcześniej był menedżerem sprzedaży ds. partnerów biznesowych w IBM/Lotus Development i uczestnikiem programu Japan Exchange and Teaching (JET).

Jako znany na całym świecie mówca w dziedzinie przywództwa, Spaulding przemawiał do setek organizacji, szkół i korporacji na całym globie. Mieszka w Denver z żoną i dziećmi.

 


Tomy Spaulding, Nie chodzi tylko o to, kogo znasz, MT Biznes, Warszawa 2012, 272 str., cena 49,90 zł
I rozdział dostępny bezpłatnie: www.mtbiznes.pl/doc/nie_chodzi_tylko.pdf

 

 

 

 

Personalia: Xenia Kruszewska w Saltus Ubezpieczenia

Od stycznia Saltus Ubezpieczenia ma nowego dyrektora Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Została nim Xenia Kruszewska, uznana ekspertka w dziedzinie...


czytaj dalej

Ubezpieczenia Pocztowe: Nominacja Angeliki Hruban zatwierdzona przez KNF

15 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Angeliki Hruban na stanowisko członka zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Bank Światowy: Strach przed robotami bezpodstawny

Wzrost automatyzacji póki co ma pomijalny wpływ na miejsca pracy w skali globalnej, mimo powszechnych ponurych przewidywań, że ludzi zastąpią...


czytaj dalej

Wielka Brytania: Twardy brexit wymusi posiadanie Zielonej Karty

Zrzeszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli (ABI) ostrzegło kierowców, że w razie twardego brexitu prowadzący pojazdy poruszający się po drogach Unii...


czytaj dalej

PZU: Ruszyła rekrutacja do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE

15 stycznia rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, skierowanego do start-upów z Polski oraz...


czytaj dalej

Reso: Bronisław Woźnialis przewodniczącym suwalskiej Rady Gospodarczej

Bronisław Woźnialis, prezes zarządu Reso Europa Service, został powołany do Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk i jednocześnie...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook