Nordea PTE: IKZE, czyli oszczędzanie z ulgą podatkową w tle
czwartek, 18 kwietnia 2013 08:30

Osoby, które w 2012 r. zasiliły swój rachunek IKZE, jeszcze tylko do końca kwietnia br. mogą skorzystać ze związanej z nim ulgi podatkowej. – przypomina Nordea Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

W styczniu minął rok od wprowadzenia na rynek Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które może być oferowane przez różne instytucje finansowe. W przypadku Powszechnych Towarzystw Emerytalnych produkt ten jest dostępny w formie Dobrowolnych Funduszy Emerytalnych. Wg danych portalu Analizy Online z 2.04.2013 r., średnia stopa zwrotu z IKZE za 12 miesięcy, wypracowana przez DFE wyniosła ok. 28,08 proc.

- Zmiany zachodzące na rynku, obniżający się poziom świadczeń emerytalnych pochodzących z obowiązkowego systemu emerytalnego, rosnąca średnia długość życia i niska dzietność w kraju – te czynniki sprawiają, że naprawdę warto już teraz zapoznać się z dodatkowymi możliwościami zabezpieczenia swojej stabilności finansowej na emeryturze. Zachęcać może fakt, że roczne wyniki inwestycyjne IKZE istotnie przewyższają oprocentowanie tradycyjnych lokat czy obligacji, a nawet zyski wypracowane w ramach np. krajowych funduszy akcji. Ponadto, dzięki uldze podatkowej oszczędzający mogą odliczyć dokonane wpłaty od podstawy opodatkowania – powiedział Piotr Królikowski, prezes Nordea PTE.

Towarzystwo od grudnia prowadzi akcję edukacyjną pt. „Ostatni Dzwonek” mającą na celu przybliżenie Polakom założeń związanych z dodatkowym zabezpieczeniem stabilności finansowej w ramach III filaru. Akcja realizowana jest przy współpracy Instytutu Studiów Podatkowych, którego eksperci wyjaśniają, w jaki sposób należy rozliczyć wpłaty dokonane na IKZE.

- Odliczenie dotyczące IKZE należy wpisać w PIT/O składanym razem z odpowiednim zeznaniem rocznym, np. PIT –36, w rubryce 7. w polu 23. (ewentualnie 24. – w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków) w części B: Odliczenia od dochodu (przychodu) – inne niż mieszkaniowe lub bezpośrednio wymienione w zeznaniach podatkowych. Wyliczone kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu rocznym w rubryce dotyczącej odliczeń od dochodu. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się według stawki liniowej, nie składa się załącznika PIT/O - wpłaty na IKZE ujmowane są bowiem na formularzu PIT-36L (część  E, pole 36) – tłumaczy Barbara Głowacka, prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych.

Gdzie odliczymy najwięcej?

Z szacunków przygotowanych w oparciu o wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak wynika, że najwyższego odpisu od podatku z tytułu wpłat na IKZE dokonają mieszkańcy Warszawy. To osoby, które w badaniu deklarowały najwyższe przychody, sięgające 6 000 zł brutto. Zakładając, że w 2012 r. zasiliły one konto IKZE maksymalną wpłatą (zgodnie z dopuszczalnymi limitami), w obecnym rozliczeniu podatkowym mogą uzyskać ulgę w wysokości nawet 518,40 zł. Średnia wysokość ulgi podatkowej powiązanej z IKZE na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce wynosi z kolei 336,96 zł.

Jak wynika z szacunków Nordea PTE, osoby zarabiające 3500 zł brutto, które w 2012 r. zasiliły swoje konto IKZE – w zależności od wysokości dokonanych wpłat - będą mogły odliczyć od podatku do blisko 302,40 zł. Wysokość odliczenia wpłat określona przez limit indywidualny wzrasta z poziomem wynagrodzenia, przy czym zgodnie z obowiązującym limitem ustawowym, w 2012 r. kwota zasilenia rachunku IKZE nie mogła przekroczyć 4030,80 zł.

- Myśl młodszych, że do emerytalnego okresu mamy jeszcze wiele czasu, a obecne potrzeby są ważniejsze niż te, które kiedyś będziemy mieli, jest błędna. Krótkoterminowe myślenie prowadzi do długoterminowych kłopotów. (...) Już teraz oszczędzajmy, budujmy przyszły komfort życia. Nie ma co odkładać decyzji, lepiej odkładać trochę pieniędzy, a mając takie zabezpieczenie – spokojniej doświadczać życiowych kolei. Orientacja na przyszłość nie oznacza rezygnacji z teraźniejszości – to po prostu najbardziej sensowne podejście do tego, by hasło „własny los we własnych rękach” było faktem – zachęca do rozważań nad emerytalną przyszłością psycholog społeczny, prof. dr hab. Zbigniew Nęcki. - Gromadzenie pieniędzy, aby je użyć w przyszłości, jest racjonalnym zachowaniem nowoczesnego człowieka. Żyjemy coraz dłużej – na to można liczyć, ale nie można liczyć na to, że ktoś coś nam da. Liczmy na własne decyzje o indywidualnym, zapobiegliwym planowaniu swoich odległych, ale jakże użytecznych radości z posiadania bezpiecznego kapitału - dodaje.

O akcji „Ostatni Dzwonek”

„Ostatni Dzwonek” to akcja edukacyjna realizowana przez Nordea PTE od grudnia 2012 r. Jej celem jest zwiększenie emerytalnej świadomości Polaków. Nazwa akcji odnosi się do zbliżającego się zakończenia okresu rocznego rozliczenia z fiskusem – kwiecień to „Ostatni Dzwonek” na odliczenie wpłat na IKZE z 2012 r. od podstawy opodatkowania. Przy współpracy Instytutu Studiów Podatkowych, Nordea PTE prezentuje najważniejsze kwestie związane z rozliczeniem IKZE w zeznaniu podatkowym.

Celem akcji „Ostatni Dzwonek” jest także zachęcenie Polaków do zabezpieczenia swojej emerytalnej przyszłości. W tym celu Nordea PTE uruchomiła serwis tematyczny, dostępny pod adresem planemerytalny.pl/ostatnidzwonek, przedstawiający informacje na temat dodatkowych rozwiązań wspierających budowanie kapitału emerytalnego. Szczególną sekcję strony stanowi „Niezbędnik podatnika”, który – w formie pytań i odpowiedzi – prezentuje najważniejsze informacje związane z rozliczeniem podatku dochodowego (PIT) w 2013 r., z uwzględnieniem ulgi podatkowej z tytułu wpłat dokonanych na IKZE. Na stronie internetowej akcji internauci będą mogli również zapoznać się z pozostałymi obowiązującymi ulgami podatkowymi, wyliczyć maksymalną wysokość ulgi podatkowej związanej z oszczędzaniem na  IKZE, jak również uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania tego produktu.
(AM, źródło: Nordea PTE)

 

Bartłomiej Krupa dalej pokieruje izbą odszkodowawców

W piątek 16 marca 2018 r. we Wrocławiu odbyły się wybory władz III kadencji Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych. Wybór nowych...


czytaj dalej

Grupa Europa: Maciej Kloze wiceprezesem

Rady Nadzorcze spółek wchodzących w skład Grupy Ubezpieczeniowej Europa (Towarzystwo Ubezpieczeń Europa i Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa)...


czytaj dalej

Zurich Insurance: Klient napędza rewolucję, więc go słuchajmy

Branża ubezpieczeniowa znajduje się w samym środku rewolucji, której siłą sprawczą jest klient. Gracze najlepiej wyposażeni, by się dostosować i...


czytaj dalej

Guidewire: Rozszerzenie działalności oddziału w Dublinie

21 marca Guidewire Software, globalny producent oprogramowania dla firm z branży ubezpieczeń, ogłosił dalsze rozszerzenie zakresu swojej...


czytaj dalej

Rekordowy wynik majątkowej Warty

Rekordowy wynik sprzedażowy spółki majątkowej, który po raz pierwszy w jej historii przekroczył poziom 5 mld zł, oraz wyraźna poprawa rentowności...


czytaj dalej

KUKE: Rekordowe przypisy

W ubiegłym roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) uzyskała rekordowy przypis składki brutto na poziomie 202 mln zł, o blisko 55...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy