Reklama

Expander: Zmiany w systemie emerytalnym. a świadczenia i tak niskie
środa, 03 lipca 2013 08:59

W ostatnim czasie dużo mówi się o zmianach w systemie emerytalnym. Expander zwraca jednak uwagę na to, że niezależnie od tego, która z zaproponowanych wersji zostanie wprowadzona, wysokość naszych emerytur i tak będzie bardzo niska. W przyszłości nie dość, że będziemy pracować do 67. roku życia, to możemy również być zmuszeni do oddania swojego mieszkania w zamian za rentę hipoteczną. Warto więc samodzielnie gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze – podkreśla Jarosław Sadowski z firmy doradztwa finansowego Expander.

Celem zaproponowanych zmian w systemie emerytalnym jest obniżenie deficytu budżetowego i długu publicznego, a nie poprawa sytuacji Polaków na emeryturze. Niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany, to aby uzyskać emeryturę, nadal trzeba będzie pracować do 67. roku życia. Kwota emerytury wyniesie natomiast około połowę naszej ostatniej pensji (starsi nieco więcej, młodzi mniej). Aby więc na emeryturze utrzymać odpowiedni poziom życia, możemy być zmuszeni do oddawania swoich mieszkań w zamian za tzw. rentę hipoteczną. Tego typu usługa polega na tym, że oddajemy swoje mieszkanie firmie, która pozwala nam w nim mieszkać do końca życia, do śmierci wypłacając nam ustaloną kwotę renty.

Znacznie lepiej jednak samodzielnie zadbać o swoją przyszłość i jak najwcześniej zacząć stopniowo gromadzić oszczędności na emeryturę. Nie warto jednak z tym zwlekać, gdyż aby pozwolić sobie na rezygnację z pracy np. 10 lat przed uzyskaniem wieku emerytalnego lub aby wypłacać sobie z oszczędności dodatkową emeryturę potrzeba kilkuset tysięcy złotych. Takich pieniędzy nie odłożymy jednak, jeśli zaczniemy oszczędzać dopiero 5 lat przed emeryturą.

Dla przykładu: aby móc rzucić pracę w wieku 57 lat i do czasu uzyskania emerytury wypłacać sobie po 2 tys. zł miesięcznie, potrzeba ok. 240 tys. zł. To dużo, lecz uzbieranie takiej kwoty jest możliwe nawet dla osoby o przeciętnych dochodach. Musi ona jednak zacząć oszczędzanie odpowiednio wcześnie. Poza tym znacznie ułatwi sobie zadanie, jeśli pieniądze będzie inwestować, a nie np. trzymać w przysłowiowej skarpecie.

Z wyliczeń Expandera wynika, że wystarczy odkładać co miesiąc 180 zł, aby przez 10 lat wypłacać sobie po 2 tys. zł. Taka wcześniejsza emerytura jest więc dostępna nawet dla osób o dochodach poniżej średniej krajowej. Obliczenia dokonaliśmy jednak przy założeniu, że wspomniana kwota była odkładana co miesiąc aż przez 30 lat przy stopie zwrotu 6%. Aby więc przejść na emeryturę w wieku 57, a nie 67 lat, należy zacząć odkładać te 180 zł miesięcznie już w wieku 27 lat.

Z oszczędzaniem nie warto zwlekać. Im dłużej będziemy bowiem odkładali rozpoczęcie oszczędzania, tym większe kwoty będziemy musieli odkładać. Jeśli zaczniemy oszczędzać na emeryturę dopiero w wieku 37 lat, to oczywiście również mamy szansę zebrać odpowiednią kwotę. Wtedy wymagana kwota comiesięcznych oszczędności wyniesie jednak już 390 zł. Jeśli natomiast o oszczędzaniu pomyślimy dopiero w wieku 47 lat, to co miesiąc będziemy musieli odkładać już 1100 zł.

Planując wcześniejszą emeryturę, należy pamiętać o inflacji. Po 30 latach za 2 tys. zł będzie można bowiem kupić znacznie mniej niż obecnie. Ustalając odkładaną kwotę, warto postanowić, że co roku będziemy ją powiększać o wskaźnik inflacji. Nie warto także trzymać oszczędności w przysłowiowej skarpecie. W ten sposób będą bowiem traciły na wartości – dla przykładu za 20 lat za 100 zł będziemy można kupić tyle ile dziś za 60 zł.
Autor analizy: Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander
(AM, źródło: Expander)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook