Reklama

Ubezpieczenia osobowe: Szkolne NNW przydatne na wakacjach
czwartek, 01 sierpnia 2013 08:54

Ze statystyk Biura Rzecznika Ubezpieczonych wynika, że z zakupionej w szkole ochrony w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków korzysta 8 na 10 uczniów. Ponieważ według danych MEN-u w minionym roku szkolnym w Polsce uczyło się 4 mln 669 tys. uczniów, można więc szacować, że ok. 3,7 mln z nich posiadało szkolną polisę NNW. Mimo że jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, to jednak większość rodziców decyduje się na ochronę w ramach szkolnej umowy grupowej, ponieważ to tańsza i prostsza metoda niż zawarcie polisy indywidualnej.

- To prawda, ale należy również docenić rosnącą świadomość ubezpieczeniową rodziców, którzy chcą mieć pewność, że ich dziecko posiada odpowiednią ochronę zarówno w szkole, jak i poza nią. A polisa NNW kupiona na początku roku szkolnego obowiązuje również w czasie wakacji, gdy rodzice wysyłają dzieci na obozy, kolonie czy praktyki do innego miasta – komentuje Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU.

Grupowe ubezpieczenie NNW jest popularne, ale również często wykorzystywane. Z najświeższych danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2011/2012 w szkołach naliczono ok. 70 tys. wypadków, czyli szkodą zagrożony był co 68. uczeń. Te dane dotyczą jednak tylko wypadków, które miały miejsce w szkole.

- Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenie działa też w czasie weekendów, ferii czy wakacji, liczba poszkodowanych uczniów na pewno jest większa. Wskazują na to choćby nasze statystyki: na koniec 2012 r., co 24. ubezpieczony u nas uczeń zgłaszał się po odszkodowanie – zauważa Anna Materny.

Co powinno zawierać szkolne NNW?

Podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje swym zakresem następstwa takich wypadków, jak śmierć ubezpieczonego oraz trwały lub czasowy uszczerbek na jego zdrowiu (np. wstrząśnienie mózgu lub oparzenia). W ramach ochrony pokrywany jest także koszt zakupu środków pomocniczych, protez i innych przedmiotów ortopedycznych oraz leczenia. Niemal w każdej ofercie zakres podstawowy obejmuje również świadczenia z tytułu wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli szkoły chcą dodatkowo rozszerzyć zakres ochrony, to do ubezpieczenia mogą m.in. dołączyć ryzyko pobytu w szpitalu. Co ważne, ochroną objęci mogą być nie tylko uczniowie, ale również pracownicy placówki oświatowej, np. nauczyciele.

- Przed wyjazdem dziecka na wakacje warto upewnić się, czy posiadana polisa na pewno jest wystarczająca. Z punktu widzenia rodzica to ważne, bo w szkołach oceny ofert przed zakupem nie zawsze dokonywane są ze względu na jakość ochrony, lecz z uwagi na dodatkowe korzyści, m.in. zniżki na ubezpieczenie nauczycieli czy budynku szkoły. Jest to spowodowane skromnymi możliwościami finansowymi szkół i ich dalekim miejscem w kolejce po budżet gminy – mówi Anna Materny.

Trzeba sprawdzić zakres NNW

Na jakich elementach polisy często oszczędzają szkoły? Według ekspertów Gothaer TU mogą one przede wszystkim wybrać niższe sumy ubezpieczenia, czyli obniżyć wartość potencjalnie wypłacanych odszkodowań – dzięki temu polisa będzie tańsza. Specjaliści ubezpieczyciela radzą, aby zwrócić również uwagę na zakres ochrony. W czasie wakacji szczególnie istotne jest sprawdzenie, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Może się tak zdarzyć np. po wypadku wskutek uprawiania sportów uznanych za ekstremalne, m.in. jazdy na nartach wodnych, nurkowania, a także podczas wspinaczki skałkowej.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: GTU)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook