Aegon: Emerytalny pesymizm Polek
piątek, 13 lutego 2015 09:29

Z najnowszego raportu Aegon zatytułowanego „Zmiana oblicza emerytur. Kobiety: utrzymanie równowagi pomiędzy rodziną, karierą i bezpieczeństwem finansowym” wynika, że 88% Polek wątpi, czy na emeryturze uda im się utrzymać dotychczasowy poziom życia.  Nadziejom na godne życie po zakończeniu pracy towarzyszą liczne obawy i wątpliwości.

Aegon od kilku lat bada gotowość wybranych społeczeństw do finansowych wyzwań związanych z emeryturą w dziesięciostopniowej skali Indeksu Przygotowania Emerytalnego (Aegon Retirement Reality Index – ARRI). Im wyższa liczba punktów w skali od 1 do 10 – tym lepsze przygotowanie finansowe. Spośród respondentów z 15 krajów, w których obecny jest Aegon, najlepiej wypadły Hinduski (6,9 pkt.), Brazylijki (6,5 pkt.) i Chinki (6,2 pkt.). Polki uplasowały się na 12. miejscu (4,9 pkt.). Bardziej pesymistycznie na swoje finansowe życie na emeryturze patrzą jedynie Japonki (4,4 pkt.), Hiszpanki (4,5 pkt.) i Węgierki (4,7 pkt.).

- Ekonomiści szacują wysokość przyszłych emerytur średnio na 30% ostatniej pensji. Tymczasem z naszego raportu wynika, że Polki będą potrzebować aż 80% ostatniej pensji, by utrzymać na emeryturze zadowalający poziom życia – mówi Michał Biedzki, prezes Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. – Powstanie więc 50-procentowa wyrwa między nadziejami a rzeczywistością. Jedynym sposobem na jej zasypanie jest zgromadzenie dodatkowego kapitału na emeryturę – dodaje.

Polskie uczestniczki badania mają najwięcej negatywnych skojarzeń ze słowem „emerytura” – zły stan zdrowia (47%), bieda (43%) i niepewność (40%). A jednocześnie tylko co piąta z nich deklaruje regularne odkładanie dodatkowych środków na emeryturę. Tymczasem systematycznie robi to niemal połowa Szwedek, Chinek, Amerykanek i Hindusek.
Tylko Węgierki wyprzedzają Polki, twierdząc, że potrzebują emerytury niemal równej z ostatnią pensją (86%, Polki – 81%). Bardziej realistyczne są Brytyjki (63 %), Japonki (64%), Kanadyjki (66%) i Amerykanki (67%). Autorzy raportu podkreślają, że są to jednak przedstawicielki krajów dobrze rozwiniętych i zamożnych. Dlatego też nie powinno budzić zdziwienia, że 57% badanych Polek nadzieje na finansową stabilność wiąże z wysokością dochodów swojego partnera.

Nasze rodaczki nie mają też wątpliwości, że ustawowy termin przejścia na emeryturę jest fikcją. Większość badanych wskazuje 64 lata jako wiek, w którym planują przejść na emeryturę. Tylko 29% zamierza zrobić to od razu. 58% planuje stopniowe zakończenie kariery zawodowej (praca na pół etatu, inne formy zatrudnienia, zajęcia dorywcze).

Jedynie 9% polskich uczestniczek badania jest pewnych, że uda im się zebrać odpowiedni kapitał na emeryturę, a jedynie 2%, że zachowa wygodny styl życia. Najwięcej pewności wykazują mieszkanki Chin i Indii, co jest jednak związane z tradycją rodzin wielopokoleniowych i kulturową presją na młodych, aby zapewnili byt rodzicom.

O raporcie:

Raport „Kobiety: utrzymanie równowagi pomiędzy rodziną, karierą oraz bezpieczeństwem finansowym” został przygotowany na podstawie wyników trzeciej corocznej „Ankiety Gotowości Emerytalnej Aegon”, powstałej dzięki współpracy Aegon i Centrum Badań Emerytalnych Transamerica. Opracowanie bazuje na wynikach ankiety z roku 2014, w której autorzy szukali łatwiejszych sposobów planowania emerytury. Tutaj zaś koncentrują się wyłącznie na wyzwaniach, przed którymi stoją kobiety.

„Ankieta Gotowości Emerytalnej Aegon 2014” zawiera odpowiedzi 16 tys. pracowników i emerytów w 15 krajach: Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Węgrzech, Indiach, Japonii, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Kobiety stanowią połowę wszystkich respondentów (w sumie 7956 osób), 62% to mężatki lub kobiety pozostające w związkach partnerskich, 52% posiada dyplom licencjata lub wyższy.
Pełny raport można znaleźć pod adresem:
http://www.aegon.pl/...
(AM, źródło: Aegon)

 

Aviva: Iwona Czech odpowiada za marketing

Od lipca Iwona Czech kieruje Działem Komunikacji i Zarządzania Marką w grupie Aviva. Zastąpiła Dariusza Maciołka, który zakończył pracę dla...


czytaj dalej

Equinum Broker: Tomasz Kutyba nowym wiceprezesem

Z dniem 30 czerwca funkcję wiceprezesa firmy brokerskiej Equinum Broker objął Tomasz Kutyba. Zmiana w zarządzie związana jest z realizacją nowej...


czytaj dalej

Charted Insurance: Nierówność zarobków mężczyzn i kobiet

Charted Insurance Institute zanalizował dane na temat zarobków opublikowane przez 192 ubezpieczycieli, pośredników, dostawców usług, doradców...


czytaj dalej

MetLife: Lucep zwycięzcą konkursu collab 3.0 EMEA

MetLife ogłosił wyniki konkursu collab 3.0 EMEA, w którym insurtechy rywalizowały o kontrakt o wartości 100 tys. dolarów na zrealizowanie...


czytaj dalej

Grupa Europa: Ochrona telefonu za pośrednictwem Simapki

Grupa Europa rozpoczęła współpracę z firmą Team4U – właścicielem aplikacji mobilnej Simapka, za pośrednictwem której zaoferuje ubezpieczenie...


czytaj dalej

Link4: Pół miliona zł premii na liczniku Kasa Wraca

Telematyczni kierowcy ubezpieczeni w Link4 wygenerowali już ponad pół miliona zł premii w programie Kasa Wraca. Rekordzista obniżył cenę polisy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook