środa, 08 lutego 2017 09:58 |
Na stronie internetowej Rządowego centrum legislacji opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Akt wprowadza nowe regulacje dotyczące m.in. ubezpieczeń inwestycyjnych.
Celem noweli jest implementacja do polskiego prawa przepisów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE): nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP), oraz nr 2016/2340 z dnia 14 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1286/2014 w sprawie analogicznych dokumentów w odniesieniu do daty rozpoczęcia jego stosowania. Realizacja tych obowiązków sprowadza się do wskazania Komisji Nadzoru Finansowego jako organu odpowiedzialnego za nadzór, przestrzeganie i egzekwowanie przepisów rozporządzenia 1286/2014 oraz nakładanie kar administracyjnych za ich nieprzestrzeganie.
Przepisy w/w rozporządzenia w dużej mierze mają charakter techniczny, stawiając twórcom produktu PRIIP lub osobom sprzedającym go szczegółowo określone wymogi w zakresie tworzenia dokumentów zawierających kluczowe informacje dotyczące m.in. ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
W projekcie zaproponowano dodanie do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przepisów wskazujących KNF jako właściwy organ w rozumieniu art. 4 pkt 8 rozporządzenia 1286/2014. Zgodnie z projektowaną regulacją Komisja będzie uprawniona do nakładania kar administracyjno-prawnych, np. zawieszenia lub zakazu wprowadzania na rynek ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego czy nałożenia kary pieniężnej – w przypadku osoby fizycznej, m.in. do 5 mln euro lub 3% rocznego przypisu składki brutto za poprzedni rok obrotowy, a w przypadku osoby fizycznej – do 700 tys. euro. Sankcje te mają charakter indywidualny. W noweli znalazł się też przepis upoważniający KNF do wprowadzania, w drodze decyzji, zakazów lub ograniczeń o charakterze generalnym, o których mowa w art. 17 rozporządzenia 1286/2014. Takie regulacje przeniesione zostały z art. 366 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844, z późn. zm.). W związku z tym nowela zakłada jego usunięcie z w/w aktu. Przepisy nowelizacji wprowadzają też obowiązek przekazania nadzorowi przez ubezpieczyciela dokumentu zawierającego kluczowe informacje przed wprowadzeniem go do obrotu. Termin wejścia ustawy w życie został wyznaczony na dzień 1 stycznia 2018 r. (AM, źródło: rcl.gov.pl)
|