MarketLine: Sektor brokerski przyhamuje
czwartek, 27 lipca 2017 08:40

W światowym sektorze brokerskim w ostatnich latach nastąpił imponujący wzrost. Złożona stopa wzrostu rocznego (CAGR) za lata 2012–2016 wyniosła 7%, doprowadzając do osiągnięcia przez sektor wartości 42,8 mld dol.

Wartość sektora brokerskiego wzrosła we wszystkich regionach – stwierdza raport firmy badawczej MarketLine. Niemniej jednak globalny wzrost napędzany był przede wszystkim wzrostem obrotów w USA, na największym rynku. Wyniki rynku amerykańskiego, przynoszącego 63% obrotów sektora brokerskiego na świecie, zawsze będą miały ogromny wpływ na sektor jako całość, i silny wzrost, w połączeniu z szybką ekspansją coraz bardziej wpływowego rynku chińskiego, dały bodziec do rozwoju w ostatnich latach.

Nicholas Wyatt z MarketLine wyjaśnia: – Zapotrzebowanie na nowe umowy ubezpieczeniowe w ostatnich latach było w USA dość silne. Przy najwyższej na świecie penetracji brokerów jako kanału dystrybucji duża część tego zapotrzebowania jest kierowana ku brokerom.

Rynek chiński dokonał błyskawicznej ekspansji, odnotowując za lata 2012–2016 złożoną stopę wzrostu rocznego na poziomie 16,2%. Jak wyjaśnia Wyatt, jest to oznaką rozwijającego się rynku: – Sektor brokerski w Azji nie umywa się do tego w Ameryce Płn., ale rosnący popyt na produkty ubezpieczeniowe, oparty na wzroście przychodów i przyspieszeniu gospodarczym w krajach regionu, stymulował rozwój sektora. Nigdzie nie jest to bardziej zauważalne niż w Chinach.

Co do przyszłości sektora, Wyatt zachowuje ostrożność: – Nadal spodziewamy się, że sektor odnotuje imponujący wzrost na skalę globalną, ale prognozujemy spowolnienie tempa wzrostu do 2021 r. Rynek USA nadal będzie dominował w globalnym sektorze brokerskim, ale niższe prowizje wynikające z obniżenia stawek, wraz ze stagnacją w segmencie reasekuracji, wywołują spowolnienie trendu wzrostowego w sektorze brokerskim.

Zdaniem Wyatta sytuacja taka dotyczy nie tylko USA. – Wzrost w Chinach pozostanie imponujący, ale nie osiągnie wyżyn dynamiki z ostatnich lat. Zacieśnienie regulacji dla branży ubezpieczeniowej w 2016 r., mające na celu łagodzenie narastających ryzyk, dotyczące głównie produktów ubezpieczeń majątkowych, już przyniosło skutki i spodziewane jest spowolnienie popytu na ubezpieczeniowe produkty non-life, co oczywiście odbije się na brokerach.

Z tych powodów MarketLine przewiduje, że wzrost w okresie 2016–2021 ulegnie spowolnieniu do poziomu złożonej stopy wzrostu rocznego 5,1%. Wartość sektora wyniesie 54,8 mld dol.
AC, am

 

Votum: Agnieszka Czaplińska nowym wiceprezesem zarządu

9 lutego Elżbieta Kupiec złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu Votum, ze skutkiem na ten sam dzień. Przyczyny rezygnacji nie są znane. Rada...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa członkiem zarządu ds. ryzyka

Akcjonariusz Aegon TUnŻ powołał Andrzeja Szufę do pełnienia funkcji członka zarządu spółki odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Andrzej Szufa...


czytaj dalej

Indonezja: Bank sprzedaje ubezpieczyciela

PT Bank Danamon, piąty największy pod względem wartości rynkowej bank kredytowy w Indonezji, rozważa sprzedaż udziałów w swojej ubezpieczeniowej...


czytaj dalej

Zurich: Cięcie kosztów przynosi efekty

Grupa Zurich Insurance przeszła przez rok rekordowy dla branży pod względem roszczeń z tytułu katastrof naturalnych, podnosząc dywidendę po raz...


czytaj dalej

KUKE: Rok rekordowej sprzedaży

2017 był rekordowym rokiem dla Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) pod względem przypisu składki. Spółka zebrała w sumie 192...


czytaj dalej

SBUiR: Spotkanie BIPAR w Madrycie

W dniach 1-2 lutego odbyło się okresowe spotkanie (midterm meeting) BIPAR w Madrycie. W obradach uczestniczyła radca prawny dr Katarzyna...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy