Wielka Brytania: Aviva szczuplejsza i silniejsza
środa, 09 sierpnia 2017 08:37

Brytyjski ubezpieczyciel Aviva odnotował w I poł. br. wzrost zysku operacyjnego o 11%, do 1,47 mld funtów. Do wzrostu przyczyniły się działy ubezpieczeń ogólnych i zarządzania funduszami. Ceny akcji ubezpieczyciela poszły w górę.

Zysk osiągnięty przez Avivę przewyższył oczekiwania analityków opiewające na 1,45 mld funtów – podała agencja Reuters.

Firma wyzbywa się przedsięwzięć, które uznaje za nieprzynoszące należytych wyników, m.in. sprzedany ostatnio podmiot skoncentrowany na działalności w regionie Azji i Pacyfiku Friends Provident International oraz trzy hiszpańskie spółki joint venture. – Aviva staje się szczuplejsza i silniejsza. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do utrzymania wzrostu w najbliższych latach – zapewnił dyrektor generalny Mark Wilson.

Firma zapowiedziała wypłatę zaliczki na poczet dywidendy, w wysokości 8,4 pensa na akcję, wyższą o 13% i przewyższającą przewidywaną przez analityków – 8,28 pensa. Akcje Avivy wzrosły o 0,65%, do 542 pensów i okazały się jednymi z najlepszych w indeksie FTSE 100. Zdaniem analityków z JP Morgan Aviva przemienia swój biznes cechujący się „żadnym wzrostem” w biznes „organicznego wzrostu”. Podtrzymali oni opinię o stosunku jakości do ceny akcji lepszym niż u konkurencji.

Wilson powiedział na konferencji prasowej, że ubezpieczyciel „aktywnie szuka” możliwości sprzedaży swojego biznesu na Tajwanie, choć jak dodał, jest to biznes mały i żadni doradcy finansowi nie zostali jeszcze zatrudnieni. – Wyprzedajemy nasze biznesy niższej jakości. Jestem dużo bardziej zadowolony z tego, co zostaje – oświadczył.

Aviva poinformowała, że rozważa przyszłość swoich podmiotów w Hiszpanii, Włoszech i Indiach. Firma ogłosiła również przedłużenie na 10 lat umowy dystrybucyjnej z HSBC dotyczącej ubezpieczeń ogólnych w Wlk. Brytanii – ubezpieczeń domów i podróżnych – przynoszących „setki milionów funtów składek”, jak powiedział Wilson, odmawiając podania szczegółów co do ich wielkości.

Podmiot zarządzający funduszami, Aviva Investors, wcześniej pozostający w tyle za innymi segmentami działalności Avivy, odnotował 45% wzrost zysku operacyjnego, do 71 mln funtów.
Zysk operacyjny z ubezpieczeń ogólnych Avivy wzrósł o 25%, do 417 mln funtów, natomiast zysk operacyjny z ubezpieczeń na życie wzrósł o 8%, do 1,3 mld funtów.

Współczynnik łączony w dziale ubezpieczeń ogólnych uległ poprawie do 94,5% z 95,7%.
AC, am

 

Votum: Agnieszka Czaplińska nowym wiceprezesem zarządu

9 lutego Elżbieta Kupiec złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu Votum, ze skutkiem na ten sam dzień. Przyczyny rezygnacji nie są znane. Rada...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa członkiem zarządu ds. ryzyka

Akcjonariusz Aegon TUnŻ powołał Andrzeja Szufę do pełnienia funkcji członka zarządu spółki odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Andrzej Szufa...


czytaj dalej

Indonezja: Bank sprzedaje ubezpieczyciela

PT Bank Danamon, piąty największy pod względem wartości rynkowej bank kredytowy w Indonezji, rozważa sprzedaż udziałów w swojej ubezpieczeniowej...


czytaj dalej

Zurich: Cięcie kosztów przynosi efekty

Grupa Zurich Insurance przeszła przez rok rekordowy dla branży pod względem roszczeń z tytułu katastrof naturalnych, podnosząc dywidendę po raz...


czytaj dalej

KUKE: Rok rekordowej sprzedaży

2017 był rekordowym rokiem dla Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) pod względem przypisu składki. Spółka zebrała w sumie 192...


czytaj dalej

SBUiR: Spotkanie BIPAR w Madrycie

W dniach 1-2 lutego odbyło się okresowe spotkanie (midterm meeting) BIPAR w Madrycie. W obradach uczestniczyła radca prawny dr Katarzyna...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy