Świat: Katastrofy naturalne biją po zyskach
czwartek, 28 września 2017 08:51

Ostrzeżenie co do zysków jednego z największych na świecie reasekuratorów jest najnowszym sygnałem, że seria huraganów i trzęsień ziemi siejących śmierć i zniszczenie w Ameryce Płn. zbiera teraz żniwo wśród tytanów globalnych finansów.

Niemiecki reasekurator Hannover Re podał, że może nie osiągnąć założonego na 2017 r. zysku docelowego w wysokości 1 mld euro ze względu na rozmiar roszczeń katastroficznych – informuje Reuters. Jest to jego pierwsze tego rodzaju ostrzeżenie od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

Podobne ostrzeżenie wystosował kilka dni wcześniej niemiecki rywal Munich Re, który jako pierwszy z największych reasekuratorów zapowiedział nadwyrężenie zysków przez huragany Harvey i Irma. Poprzednio Munich Re wystosował ostrzeżenie w 2011 r., po stratach spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii.

Hannover Re wystąpił ze swoim oświadczeniem w chwili, gdy huragan Maria zbliżał się do Dominikany po ostatecznym zdewastowaniu Portoryko (którego nie oszczędziły poprzednie kataklizmy) i gdy ratownicy w Meksyku szukali ocalałych po trzęsieniu ziemi, wskutek którego śmierć poniosło ponad 200 osób.

Reasekuratorzy są ekspertami od zarządzania ryzykiem i rzadko się zdarza, aby dali się zaskoczyć. Zdaniem analityków jednak może zachodzić konieczność, aby reasekuratorzy świeżym okiem przyjrzeli się swoim modelom ryzyka, bowiem klimat się ociepla i wichury stają się coraz silniejsze. – Firmy modelujące zazwyczaj oceniają na bieżąco, czy muszą zmieniać niektóre swoje założenia, jeśli wichury zachowują się w niespodziewany sposób – zauważył Antonello Aquino analizujący sektor ubezpieczeniowy dla agencji ratingowej Moody’s.

Sezon huraganów na Atlantyku jest w pełni i według szacunków Morgan Stanley można się spodziewać, że całkowite straty ubezpieczone będące skutkiem tegorocznych katastrof sięgną 100 mld dol.

Swiss Re i francuski reasekurator SCOR oświadczyły, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, jaki wpływ na ich finanse będą mieć ostatnie kataklizmy.

Ostrzeżenia o zagrożonym poziomie zysków płyną również ze strony ubezpieczycieli.

Niemiecki Talanx ostrzegł, że może nie osiągnąć zysku docelowego za 2017 r. „Do jakiego stopnia Talanx AG będzie w stanie osiągnąć cel zysku w wysokości ok 850 mln euro za rok finansowy 2017 zależy od rozwoju sytuacji związanej z obciążeniem dużymi szkodami do końca roku” – czytamy w oświadczeniu. Talanx jest właścicielem ponad 50% udziałów w Hannover Re, więc na jego zyski ma wpływ sytuacja finansowa reasekuratora. Dodatkowe straty spowodowane przez huragan Maria i trzęsienie ziemi w Meksyku spowodują przekroczenie budżetu reasekuracji i ubezpieczeń dla przemysłu zaplanowanego na pierwsze 3 kwartały br.

Ucierpią również inwestujący w obligacje katastroficzne, stanowiące coraz ważniejszą część rynku ubezpieczeniowego. Bermudzka firma CATCo Investment Management ostrzegła swoich inwestorów, że ostatnie straty katastroficzne mogą „całkowicie zniwelować roczne zwroty za 2017 r., a nawet jeszcze więcej”.

Rozmiar strat i kontynuacja huraganów zaskoczyły branżę, zadając potężny cios sektorowi zmagającemu się poza tym z wąskimi marżami, zaciekłą konkurencją i spadkiem cen.
AC

 

Pocztowe TUW: Stanisław Sokołowski nowym wiceprezesem

Z dniem 29 marca Stanisław Sokołowski został powołany na wiceprezesa zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Na tym stanowisku...


czytaj dalej

MetLife: Mirosław Kisyk za Łukasza Kalinowskiego na stanowisku prezesa

27 marca MetLife TUnŻiR poinformował, że Łukasz Kalinowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki i jednocześnie zakończył...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

IFRS 17: Program do raportowania w nowym standardzie

Moody’s Analytics wypuścił program RiskIntegrityTM IFRS 17, rozwiązanie gotowe do działania w chmurze, mające pomóc ubezpieczycielom...


czytaj dalej

Insurtech: Włoska telematyka poza rosyjskim wpływem

Włoska Octo Telematics ogłosiła, że jej prezes i dyrektor generalny podpisali umowę zakupu 20% akcji Octo od rosyjskiej firmy Renova Holdings....


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Pod znakiem nowych regulacji

Gdy w marcu Sąd Najwyższy podjął uchwały dopuszczające możliwość przyznania zadośćuczynienia bliskim osoby ciężko poszkodowanej w wypadku, stało...


czytaj dalej

Nowa polisa PZU Ja Plus dostępna w moje.pzu.pl

PZU rozszerzył ofertę ubezpieczeń dostępnych on-line o polisy na życie. Nowy produkt PZU Ja Plus jest dostępny na portalu moje.pzu.pl obok...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook