Świat: Zapowiedź powrotu „Lucyfera”
piątek, 06 października 2017 08:33

Naukowcy zajmujący się badaniami klimatu ostrzegają, że Europejczycy powinni przygotować się na powrót „Lucyfera”. Nazwana tym piekielnym mianem fala upałów, jakie tego lata nawiedziły południową część kontynentu, może występować regularnie wskutek spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu.

Wyższe niż zazwyczaj temperatury w regionie śródziemnomorskim skutkowały w okresie od czerwca do końca sierpnia wyższym odsetkiem hospitalizacji, licznymi pożarami lasów i szerzącymi się stratami gospodarczymi – podaje Insurance Journal za Associated Press. Szczytowy upał, z temperaturą utrzymującą się powyżej 30°C nawet w nocy, panował we Włoszech i na Bałkanach przez trzy dni na początku sierpnia.

Znajdujemy oczywiste dowody wpływu człowieka na tegoroczne rekordowo gorące lato, zarówno jeśli chodzi o ogólny poziom letnich temperatur, jak i o falę upałów zwaną Lucyferem – oświadczył Geert Jan van Oldenborgh z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego.

Van Oldenborgh należy do zespołu World Weather Attribution. Zespół opublikował analizę, z której wynika, że emisja gazów cieplarnianych związana z działalnością człowieka zwiększa prawdopodobieństwo występowania tego rodzaju fal upałów od 4- do 10-krotnie w porównaniu z początkiem XX w.

Gazy takie jak dwutlenek węgla, uwalniany przy spalaniu paliw kopalnych, zatrzymują gorąco w atmosferze, powodując ogrzanie planety jak w cieplarni.

Jeśli nadal będziemy wypuszczać gazy cieplarniane, lato takie jak tegoroczne stanie się normą – ostrzegła Friederike Otto, zastępca dyrektora Instytutu Zmian Środowiskowych Uniwersytetu w Oksfordzie, również będąca członkiem grupy badawczej. – Ekstremalny krótkotrwały upał już jest cztery razy bardziej prawdopodobny niż na początku ubiegłego wieku. Od tego, kiedy zaprzestaniemy emisji i ile wyemitujemy, zanim zaprzestaniemy, zależy gdzie i czy te fale upałów staną się normą.

Posługując się uznanymi w świecie naukowym metodami badawczymi i najnowocześniejszymi technikami pomiaru i analizy, zespół przewiduje, że lata takie jak to, które właśnie dobiegło końca, mogą stać się normą w regionie euro-śródziemnomorskim do 2050 r., jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć.
AC

 

Votum: Agnieszka Czaplińska nowym wiceprezesem zarządu

9 lutego Elżbieta Kupiec złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu Votum, ze skutkiem na ten sam dzień. Przyczyny rezygnacji nie są znane. Rada...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa członkiem zarządu ds. ryzyka

Akcjonariusz Aegon TUnŻ powołał Andrzeja Szufę do pełnienia funkcji członka zarządu spółki odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Andrzej Szufa...


czytaj dalej

Indonezja: Bank sprzedaje ubezpieczyciela

PT Bank Danamon, piąty największy pod względem wartości rynkowej bank kredytowy w Indonezji, rozważa sprzedaż udziałów w swojej ubezpieczeniowej...


czytaj dalej

Zurich: Cięcie kosztów przynosi efekty

Grupa Zurich Insurance przeszła przez rok rekordowy dla branży pod względem roszczeń z tytułu katastrof naturalnych, podnosząc dywidendę po raz...


czytaj dalej

KUKE: Rok rekordowej sprzedaży

2017 był rekordowym rokiem dla Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) pod względem przypisu składki. Spółka zebrała w sumie 192...


czytaj dalej

SBUiR: Spotkanie BIPAR w Madrycie

W dniach 1-2 lutego odbyło się okresowe spotkanie (midterm meeting) BIPAR w Madrycie. W obradach uczestniczyła radca prawny dr Katarzyna...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy