Marsh: Główne zagrożenia dla działalności gospodarczej według menadżerów
piątek, 13 października 2017 08:37

Z badania opinii przeprowadzonego podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2017 wśród kadry zarządzającej wynika, że to ryzyka pozaekonomiczne stanowią główne zagrożenie dla prowadzenia biznesu. Wyniki tegorocznej edycji ankiety wskazują na znaczącą zmianę w stosunku do poprzednich lat – najwięcej miejsca poświęcono zagrożeniom społeczno-politycznym i technologicznym.

Bezrobocie oraz potencjalne kryzysy finansowe urosły do rangi największych zagrożeń dla prowadzenia biznesu. Bezrobocie zostało uznane za największe zagrożenie w Europie, Południowej Azji oraz w Afryce Subsaharyjskiej (tzw. Czarnej Afryce); na drugim miejscu znalazło się w Ameryce Łacińskiej, a na trzecim w regionie Bliskiego Wschodu oraz w Afryce Północnej (region MENA). Kryzysy finansowe uznano za główne zagrożenia w regionie Eurazji oraz MENA. W pozostałych regionach znalazły się w pierwszej piątce.

Wysoko plasują się również dwa inne ryzyka: kryzys krajowych rządów oraz niestabilność społeczna, co wskazuje, jak duży związek istnieje pomiędzy zmiennością społeczno-polityczną a częstotliwością występowania kryzysów gospodarczych. Obawy związane z zarządzaniem na szczeblu krajowym wzrosły nieznacznie w porównaniu z rokiem poprzednim (szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych), natomiast – podobnie, jak w zeszłym roku, plasują się na pierwszym miejscu w Ameryce Łacińskiej. W Europie i Południowej Azji zajmują drugie miejsce, natomiast w Afryce Subsaharyjskiej – trzecie. Chociaż niestabilność społeczna znalazła się zaledwie w pierwszej piątce w regionie Ameryki Łacińskiej i Eurazji, to w globalnym rankingu zajmuje wysoką pozycję z uwagi na wysokie miejsce zajmowane w krajowych rankingach.

Największy wzrost w pierwszej dziesiątce zagrożeń odnotowano dla cyberzagrożeń. Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska: przede wszystkim szeroko komentowane w mediach, liczne ataki cybernetyczne przeprowadzane przez zorganizowane grupy przestępcze w wielu krajach; paraliżujące wiele sektorów, także infrastrukturę rządową. Cyberzagrożenia zostały uznane za największe ryzyko w prowadzeniu działalności gospodarczej w Ameryce Północnej oraz Wschodniej Azji. W Europie znalazło się w pierwszej piątce zagrożeń. W obu regionach zagrożenie cyberryzykiem wykazało znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Jedynym ryzykiem z pierwszej piątki, które obniżyło swoją pozycję  w tegorocznym rankingu, jest niestabilność cen na rynku energetycznym. W dalszym ciągu jest to duże zagrożenie w takich regionach, jak MENA, Afryka Subsaharyjska, Eurazja i Wschodnia Azja, jednak nawet kraje będące największymi eksporterami ropy naftowej wskazały jako kluczowe inne ryzyka.

Percepcja postrzegania ryzyk zmienia się w zależności od krajów i regionów. W krajach europejskich, takich jak na przykład  Niemcy, Wielka Brytania i Szwajcaria, rosną obawy związane z atakami cybernetycznymi i terrorystycznymi. (ma to swoje odbicie w USA). Z kolei Francja, Hiszpania i Włochy wśród najważniejszych zagrożeń globalnych wskazują kryzysy państwowe, bezrobocie i niestabilność społeczną. (tak jak w Brazylii i Meksyku). Na wschodzie i południu Europy – m.in. w  Polsce, Rosji i Turcji – wysokie miejsca w rankingu zajmują kryzysy podatkowe i konflikty międzypaństwowe.

W USA trzy z pięciu największych zagrożeń dotyczą technologii: dużych ataków cybernetycznych, oszustw lub kradzieży danych. W Kanadzie podzielany jest niepokój o duże ataki cybernetyczne, jednak pierwsza piątka w rankingu tego kraju obejmuje ryzyka ekonomiczne i środowiskowe.

W regionie Azji i Pacyfiku, wśród kluczowych ryzyk znalazły się: kryzys fiskalny (w Rosji, Indiach i Japonii), bańki spekulacyjne (w Singapurze i Australii). Cyberryzyko jest postrzegane jako rosnące zagrożenie w Azji Wschodniej, zajmując pierwsze miejsce w Japonii, drugie w Singapurze, trzecie w Australii i czwarte w Chinach (w zeszłorocznej ankiecie znajdowało się poza pierwszą dziesiątką). W Singapurze, Indiach i Japonii wysoko oceniono terroryzm, natomiast w Chinach i Japonii katastrofy naturalne.

Wyniki pokazują również pewne podobieństwa. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich występują podobne obawy jak w Singapurze. Podobnie, lista pięciu największych zagrożeń w Brazylii jest prawie identyczna, jak w Południowej Afryce. Chociaż żadne z tych międzyregionalnych porównań nie wydaje się szczególnie zaskakujące, brakuje innych silnych przykładów – co podkreśla zróżnicowanie każdego kraju w krajobrazie globalnych zagrożeń.

W badaniu wzięło udział 12,4 tys. kierowników i menedżerów ze 136 krajów, którzy wskazali największe globalne zagrożenia dla prowadzenia działalności gospodarczej.
Raport z badania powstał przy współpracy Marsh & McLennan Companies, partnera strategicznego Światowego Forum Ekonomicznego, odpowiedzialnego za obszar merytoryczny dotyczący zagrożeń globalnych.
(AM, źródło: Marsh)

 

KNF: Zatwierdzenie nominacji do władz towarzystw

20 lutego, na trzysta osiemdziesiątym drugim posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie kilku menadżerów...


czytaj dalej

Personalia: Były szef Link4 wiceprezesem ABC Data

Od 1 marca stanowisko wiceprezesa zarządu ABC Data obejmie Arkadiusz Lew-Kiedrowski, były prezes Link4. Menadżer będzie odpowiedzialny za obszar...


czytaj dalej

Allianz: Podwyżka dywidendy mimo spadku zysków

Rok rekordowy pod względem szkodowości spowodowanej katastrofami naturalnymi i spadek zysku w IV kw. nie powstrzymały Allianz przed podwyższeniem...


czytaj dalej

AXA Partners: Hybrydowy asystent osobisty

Podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas, największych na świecie targów innowacji technologicznych, AXA Partners, globalny zespół AXA...


czytaj dalej

„Rozmowy bez asekuracji”: Cyberzagrożenia i sposoby na walkę z nimi

20 lutego ukazał się drugi odcinek podcastu „Rozmowy bez asekuracji”. Gościem programu był Tomasz Sawiak, wicedyrektor w Zespole...


czytaj dalej

Marsh: Zarządzanie cyberryzykiem nie nadąża za cyberzagrożeniami

Dla większości ankietowanych organizacji cyberbezpieczeństwo jest kluczowym obszarem w zarządzaniu ryzykiem. Mimo to niewiele podmiotów potrafi...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy