Finanse: Różne oceny potencjalnej fuzji Pekao i Alior Banku
środa, 25 października 2017 08:44

Ewentualna fuzja Banku Pekao z Alior Bankiem pozwoliłaby Pekao mocniej zawalczyć o klientów detalicznych. Silna bankowość korporacyjna oraz kompetencje banku inwestycyjnego to również atuty, które mogą pomóc w zdobyciu pozycji nr 1 w polskim sektorze bankowym, uważa analityk Millennium DM Marcin Materna. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju z ostrożnością podchodzi do zamiarów połączenia obu banków.

- Najbardziej naturalnym procesem byłoby połączenie. Oba banki mają tego samego akcjonariusza i to na tym poziomie zapadną wszelkie decyzje – powiedział Materna w rozmowie z ISBnews.

Analityk podkreślił, że Alior ma bardzo dobrą, nowoczesną bankowość detaliczną, zaś w Pekao „wygląda to średnio”. Dzięki fuzji Pekao dostałoby silny zastrzyk w postaci nowoczesnych kanałów i produktów detalicznych, co przy dużej skali działalności i liczbie klientów Pekao wpłynęłoby pozytywnie na ten segment działalności.

- Pekao zamierza walczyć o detal, a obecnie musi konkurować na rynku z bardzo nowoczesnymi bankami, takimi jak mBank, ING Bank Śląski czy BZ WBK. Tymczasem ma możliwość przejęcia konkurenta – o wiele mniejszego, ale też i bardzo dynamicznie rosnącego i zdobywającego wciąż nowych klientów – podkreślił Materna.

Zaznaczył, że ewentualne plany połączenia Pekao i Aliora nie powinny przeszkodzić Pekao w staniu się bankiem o charakterze bardziej inwestycyjnym niż dotychczas. Z kolei mocny segment korporacyjny pozwoli powalczyć o pozycję nr 1 z obecnym liderem rynku – PKO Bankiem Polskim.

- Oczekuję walki pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Mamy dwie firmy kontrolowane przez jednego akcjonariusza i każdy z zarządów będzie chciał być lepszy. Rywalizacja będzie bardzo duża – uważa analityk Millennium DM.

Bank Pekao i Alior Bank poinformowały, że zawarły list intencyjny dotyczący wstępnych dyskusji oraz analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy, wymiany informacji lub połączenia obu podmiotów. Podkreślono, że obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących swojej potencjalnej współpracy.

Zarówno Pekao, jak i Alior Bank są kontrolowane przez PZU. Trzy spółki koncernu – PZU SA, PZU Życie oraz TFI PZU – posiadają łącznie 31,65% udziałów w kapitale Alior Banku. Z kolei udział PZU w kapitale Pekao wynosi 20%, zaś 12,8% należy do Polskiego Funduszu Rozwoju. Ten ostatni wolałby, by Pekao utrzymał obecną politykę dywidendową oraz skupił się na inwestycjach w nowe technologie i zwiększanie akcji kredytowej, zamiast fuzji, która nie daje efektów synergii.

- Podchodzimy z dużą ostrożnością do koncepcji fuzji Pekao z Alior Bankiem. Wolelibyśmy, by Pekao skupił się na przedstawieniu nowej strategii, która powinna zakładać koncentrację na inwestycjach w nowe technologie, żeby nadrobić dystans w tym obszarze do liderów rynku, a także na stabilnym zwiększaniu akcji kredytowej. Jestem jednak otwarty na argumenty, chętnie poznam pomysły zarządów obu banków na fuzję, wtedy podejmiemy ostateczną decyzję – powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys.

W jego ocenie ewentualna fuzja może oznaczać ryzyka dla Pekao, przede wszystkim zmniejszenie przepływów dywidendowych dla akcjonariuszy. Na takie ryzyko zwracali uwagę również pytani przez PAP Biznes analitycy. – Potencjał synergii przychodowych w przypadku fuzji Pekao i Alior Banku wydaje się niewielki, oba banki działają w innych obszarach, mają inne kultury korporacyjne. Być może są szanse na pewne synergie kosztowe, ale pewnie musiałoby się to wiązać ze zwolnieniami pracowników, co byłoby dużym kosztem od strony społecznej. Przede wszystkim jednak zależy nam, by Pekao utrzymał dotychczasową politykę dywidendową – powiedział prezes PFR.

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że wiadomość o ewentualnej fuzji z Aliorem jest negatywna dla Pekao, ponieważ po transakcji bank nie poprawi rentowności, a utraci możliwości dywidendowe. W ich opinii fuzja jest inspirowana przez PZU, które obecnie nie może wyjść z inwestycji w Alior Bank ze względu na jego wielkość (musi znaleźć strategicznego inwestora, najlepiej z polskim kapitałem).

„Połączenie banków będzie wymagać zgody 2/3 inwestorów, co może być problematyczne, biorąc pod uwagę udział spółek państwowych w akcjonariacie obu spółek. Oznaczać to może wezwanie na akcje Alior Banku przeprowadzone przez Pekao po co najmniej 70 zł/akcję, ponieważ taka cena gwarantuje wyjście PZU z inwestycji bez przeprowadzenia negatywnych odpisów. Taka transakcja kosztowałaby Pekao około 6 mld zł, aby osiągnąć próg 2/3 głosów (Pekao posiada 6,7 mld zł kapitału nadwyżkowego)” – napisano w raporcie mBanku.
(AM, źródło: Informacja dnia ISBnewsLetter, Twitter, PAP Biznes)

 

InterRisk: Piotr Karda opuszcza zarząd spółki

W wyniku obustronnego porozumienia w grudniu Piotr Karda przestanie pełnić funkcję członka zarządu InterRisk. Od  16 listopada do czasu...
czytaj dalej

PTR: Jacek Kugacz nowym prezesem

3 listopada rada nadzorcza Polskiego Towarzystwa Reasekuracji powołała Jacka Kugacza na stanowisko prezesa zarządu.

Jacek Kugacz jest...


czytaj dalej

Amazon: Gotowość, by zatrząść ubezpieczeniami

Amazon rekrutuje w Londynie profesjonalistów ubezpieczeniowych do nowego zespołu mającego przebojem wejść na rynek ubezpieczeniowy w Wlk....
czytaj dalej

Europa: Bez innowacji ani rusz

Z badania przeprowadzonego wśród ubezpieczycieli ze Starego Kontynentu przez Pierre Audoin Consultants (PAC) wynika, że tylko jedna trzecia...
czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Silny wpływ branży na polską gospodarkę

W trakcie Kongresu 590 Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowała pierwsze w Polsce opracowanie opisujące wpływ branży ubezpieczeniowej na...


czytaj dalej

UFG: Stan wiedzy na temat ochrony ofiar wypadków drogowych

Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) został opublikowany pełny raport z badania, w którym firma badawcza GfK...
czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy