PIU: Skuteczna ochrona podczas ferii za granicą
czwartek, 11 stycznia 2018 09:44

Rozpoczął się czas ferii zimowych. Wiele osób planuje wyjazdy wypoczynkowe, również za granicę. Chcąc uchronić się przed wysokimi kosztami pomocy medycznej powinny one wykupić odpowiednią polisę – radzi Polska Izba Ubezpieczeń.  

Polacy coraz częściej spędzają wolny czas za granicą, we Francji, Włoszech, Austrii czy Czechach, i aktywnie wypoczywają m.in. jeżdżąc na nartach, chodząc po górach. Osoby te, chcąc ograniczyć koszty związane z opieką zdrowotną, powinny wyposażyć się przede wszystkim w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak EKUZ nie gwarantuje pełnej i bezpłatnej opieki medycznej. Nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego za granicą oraz transportu medycznego do Polski. Koszty takich interwencji mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego warto zadbać o polisę turystyczną, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianym zdarzeniem i skróci czas oczekiwania na otrzymanie odpowiednich świadczeń. Koszt takiej ochrony na tygodniowy wyjazd do kraju Unii Europejskiej to ok. 100 zł.

- W niemal wszystkich krajach Europy w razie wypadku w górach trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. We Francji występuje natomiast współpłatność za usługi medyczne. Dzięki odpowiedniej polisie będziemy mogli w pełni cieszyć się urlopem – mówi Renata Orzechowska, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Popularną formą spędzania ferii zimowych wśród dzieci są wyjazdy do profesjonalnych szkółek narciarskich za granicą. Rodzice powinni sprawdzić, czy organizator oferuje odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zwyczajowo polskie szkoły proponują swoim uczniom nabycie NNW szkolnego, ale jest to ubezpieczenie dobrowolne, więc przed wysłaniem dziecka na wyjazd zimowy warto upewnić się, czy ma ubezpieczenie i jakie są jego warunki.

Jeżeli wyjazd organizuje biuro turystyczne, to jest ono zobowiązane zapewnić uczestnikom ubezpieczenie kosztów leczenia oraz NNW. Przepisy nie określają sumy ubezpieczenia. Jej wybór należy do zainteresowanych. W pakiecie oferowane są także dodatkowe ubezpieczenia, które mogą okazać się bardzo przydatne turystom, np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, bagażu czy ryzyka rezygnacji z wyjazdu. Jeśli turysta spowoduje wypadek np. na stoku, OC w życiu prywatnym pokrywa koszty leczenia poszkodowanego lub naprawy jego sprzętu.

Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia turystycznego do wyboru są dwie opcje uprawianego sportu: amatorski lub wyczynowy, a każdy ubezpieczyciel w inny sposób definiuje, czym one się różnią. Często w OWU wskazane są konkretne dyscypliny. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z tym dokumentem i wybrać pasującą opcję. W razie jakichkolwiek pytania co do zakresu ochrony warto zwrócić się do ubezpieczyciela o wyjaśnienie np. przez infolinię.

Polisę turystyczną można kupić u agenta lub przez infolinię. Nabyć je można także w internecie, a  w ostatniej chwili nawet w bankomatach na lotnisku czy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
(AM, źródło: PIU)

 

Pocztowe TUW: Stanisław Sokołowski nowym wiceprezesem

Z dniem 29 marca Stanisław Sokołowski został powołany na wiceprezesa zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Na tym stanowisku...


czytaj dalej

MetLife: Mirosław Kisyk za Łukasza Kalinowskiego na stanowisku prezesa

27 marca MetLife TUnŻiR poinformował, że Łukasz Kalinowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki i jednocześnie zakończył...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Allianz: Współdzielenie samochodu ubezpieczone

Allianz zawiązał partnerstwo z brytyjską platformą współdzielenia pojazdów Drivy, aby zapewnić ubezpieczenia jej użytkownikom. Jest to część...


czytaj dalej

Włochy: Octo Telematics sięgnęło po rozwiązania SAS

Włoska firma Octo Telematics przy wsparciu narzędzi analitycznych SAS stworzyła największą bazę danych zawierającą opisy zachowań kierowców.   

W...


czytaj dalej

Senat: Dyskusja o regulacji branży odszkodowawczej

19 kwietnia odbyło się seminaryjne posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Podczas spotkania organizowanego wspólnie z...


czytaj dalej

Dochodzenie roszczeń za szkody osobowe – problemy i ułatwienia

19 kwietnia miała miejsce konferencja zatytułowana „Rekompensata za utratę zdrowia i życia – praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń”. Była to...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook