AFL Insurance Brokers: Nie pytaj, co insurtech może zrobić dla ciebie…
poniedziałek, 29 stycznia 2018 09:45

Są w branży tacy, którzy nic nie robią, widząc jak insurtechowe startupy zmagają się z problemami, żeby wystartować, a jednocześnie narzekają na powolne tempo zmian i ograniczoną innowacyjność ubezpieczeń i reasekuracji.

Jak połączyć potrzeby firm insurtechowych z potrzebą innowacji w tradycyjnych ubezpieczeniach? – pyta Toby Esser z AFL Insurance Brokers, cytowany przez Insurance Journal.

Aby z powodzeniem wpisać się w procesy chociażby jednej operacji biznesowej, nie mówiąc o całym rynku, technologiczne start-upy w dowolnej branży wymagają wsparcia. Najwyraźniej start-upy insurtechowe wymagają konkretnej zachęty i kooperacji ze strony firm ubezpieczeniowych, które umożliwią im przyspieszenie.

Winą branży jest protekcjonizm – z jego powodu w przeszłości było niemal niemożliwe, aby innowacyjne umysły z zewnątrz mogły się przedrzeć do środka i doprowadzić do zmian na lepsze. Innowacyjni brokerzy zdali sobie z tego sprawę i wykorzystują swoją pozycję pośredników, wyszukując i wspierając świeże talenty technologiczne. Obecnie brokerzy, aby prosperować, muszą przecież robić dużo więcej niż tylko sprzedawać ubezpieczenia.

Insurtech nie jest jakąś wiedzą tajemną, traktowaną z rezerwą i trzymaną pod kluczem w dziale innowacji, który poza zaspokajaniem próżności, nie służy żadnemu praktycznemu celowi. Innowacyjność w ubezpieczeniach musi być zinstytucjonalizowana, musi stać się sposobem myślenia każdego w ubezpieczeniowym łańcuchu.

Od strony praktycznej wsparcie może polegać na zaoferowaniu start-upom przestrzeni biurowej, dzięki czemu mogłyby integrować się z branżą, uczyć się od niej i wzajemnie, a może też polegać na ułatwianiu kontaktów z podmiotami udzielającymi finansowego wsparcia, w celu przyciągnięcia inwestycji i przeprowadzenia najlepszych koncepcji do etapu funkcjonujących ofert rynkowych.

Myślące przyszłościowo firmy ubezpieczeniowe powinny rozważyć tworzenie specjalnych działów zajmujących się eksploracją konceptów technologicznych, w połączeniu z oferowaniem start-upom ułatwionego dostępu do wiedzy rynkowej, doradztwa w kwestii regulacji i zarządzania, wsparcia rozwoju biznesu, marketingu i budowania marki. Z takiego podejścia powinno również wynikać, że wspierająca w ten sposób firma jako pierwsza skorzysta na sukcesie, integrując nowe procesy insurtechowe w swoją organizację.

Branża ubezpieczeniowa musi jednocześnie pracować nad rozwojem produktów, które wspierają najnowocześniejsze modele biznesowe i pozwalają najlepszym start-upom technologicznym we wszystkich branżach rozwinąć skrzydła. Od tworzonych „na miarę” produktów ubezpieczenia odpowiedzialności za błędy medyczne, które pozwalają na wdrożenie innowacyjnych usług opieki zdrowotnej opartych na aplikacjach, po specjalistyczne ubezpieczenia dla sektora ekonomii współdzielonej, nowoczesna gospodarka rozwija się szybko, wkraczając na nowe obszary i wymaga ściśle dopasowanych do swoich potrzeb polis ubezpieczeniowych wystawianych przez firmy, które naprawdę rozumieją charakter ryzyk, dla których udzielają ochrony.

Sprawa nie kończy się na nowych produktach i technologiach. Rynek londyński w szczególności odczuwa palącą potrzebę innowacji w środowisku i kulturze pracy, aby móc przyciągać i zatrzymać talenty zdolne do poprowadzenia branży dalej.
AC

 

Bartłomiej Krupa dalej pokieruje izbą odszkodowawców

W piątek 16 marca 2018 r. we Wrocławiu odbyły się wybory władz III kadencji Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych. Wybór nowych...


czytaj dalej

Grupa Europa: Maciej Kloze wiceprezesem

Rady Nadzorcze spółek wchodzących w skład Grupy Ubezpieczeniowej Europa (Towarzystwo Ubezpieczeń Europa i Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa)...


czytaj dalej

Zurich Insurance: Klient napędza rewolucję, więc go słuchajmy

Branża ubezpieczeniowa znajduje się w samym środku rewolucji, której siłą sprawczą jest klient. Gracze najlepiej wyposażeni, by się dostosować i...


czytaj dalej

Guidewire: Rozszerzenie działalności oddziału w Dublinie

21 marca Guidewire Software, globalny producent oprogramowania dla firm z branży ubezpieczeń, ogłosił dalsze rozszerzenie zakresu swojej...


czytaj dalej

Rekordowy wynik majątkowej Warty

Rekordowy wynik sprzedażowy spółki majątkowej, który po raz pierwszy w jej historii przekroczył poziom 5 mld zł, oraz wyraźna poprawa rentowności...


czytaj dalej

KUKE: Rekordowe przypisy

W ubiegłym roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) uzyskała rekordowy przypis składki brutto na poziomie 202 mln zł, o blisko 55...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy