Reklama

Agenci to ważni ambasadorowie AXA
środa, 07 lutego 2018 09:32

Rozmowa z Agnieszką Dąbrowską z AXA, dyrektor customer experience, operacji i sprzedaży direct

Aleksandra E. Wysocka: – Odpowiada Pani m.in. za szeroko pojęty marketing we wszystkich kanałach sprzedaży AXA. Co będzie się działo w marketingu AXA w 2018 r.?
Agnieszka Dąbrowska:
– 2 lata temu rozpoczęliśmy proces transformacji, który jest związany z zakupem BRE Ubezpieczenia i Liberty Ubezpieczenia, ale również ze zmianami wewnątrz spółek w Grupie AXA w Polsce. Dodatkowym impulsem są zmiany na poziomie całej Grupy AXA na świecie. Jednym z celów jest wzmocnienie i ujednolicenie wizerunku marki AXA.
AXA jest teraz firmą wieloproduktową i wielokanałową, ale ma mieć jedną twarz – w majątku, w życiu, wszędzie. Rok 2018 będzie dla nas rokiem konsolidacji, uspójniania i budowania takiego wizerunku wśród naszych wszystkich interesariuszy.

Co dokładnie ma Pani na myśli?
– AXA polskim odbiorcom kojarzy się głównie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Znacznie mniej ugruntowana jest wiedza dotycząca naszej pełnej oferty produktowej, a przecież oferujemy również inne rodzaje ubezpieczeń, zarówno majątkowych, jak i życiowych. Chcemy być  postrzegani jako wiarygodny partner, a nie „płatnik” odszkodowań czy świadczeń, jako firma, której produkty są zrozumiałe, obsługa jest dostosowana do potrzeb, intuicyjna.

Wspomniała Pani o pośrednikach...
– Na polskim rynku pośrednicy są bardzo istotnymi ambasadorami marek ubezpieczeniowych. To od nich klienci dowiadują się, co AXA ma do zaoferowania i jaką jest firmą. Stąd nasze plany w równie mocnym stopniu, co z klientami, zakładają komunikację z pośrednikami. Bardzo nam zależy, żeby agenci znali naszą ofertę, zasady i intencje. Dlatego zaplanowaliśmy na ten rok szereg spotkań. Planujemy też kampanie w mediach, które będą wspierały wszystkie kanały sprzedaży i zwiększały rozpoznawalność marki AXA. Traktujemy różne kanały sprzedaży i kanały komunikacji komplementarnie. Naszą intencją nie jest zaostrzanie konkurencji między kanałami, ale wprowadzanie synergii między innymi.

Jeszcze niedawno agenci zauważali bardzo duże dysproporcje w kwotacjach między kanałem agencyjnym i direct. Deklarowaliście, że ten problem zostanie wyeliminowany.
– Zmiany organizacyjne, systemowe, taryfikacyjne skutkowały różnymi problemami, które mogły być odczuwalne. Różnice w taryfikacji między kanałami całkowicie nie znikną, jednak zdecydowanie wyeliminowane zostały dysproporcje. To już się stało. Z każdego z tych kanałów korzysta podobna demograficznie, ale inna pod względem behawioralnym grupa odbiorców, co znajduje również wyraz w taryfach. AXA pozostaje ubezpieczycielem multikanałowym, sprzedającym ubezpieczenia m.in. u agenta, w banku, przez internet. Chcemy być wszędzie tam, gdzie jest nasz klient, i obsługiwać go tak, jak jemu jest wygodnie.

Czyli w kanale direct?
- Wbrew pozorom dla wielu Polaków kanał direct wcale nie jest najwygodniejszy, nawet w przypadku najprostszych produktów. Z kanału direct korzystają osoby, które są samodzielne i za tę samodzielność oczekują nagrody, choćby niższej ceny, ale również wysokiej jakości obsługi. Nie ma już czegoś takiego jak typowa „infolinia”, na której dorabiają sobie osoby niemające pojęcia o ubezpieczeniach.
Jesteśmy zdania, że obsługa zdalna musi być  profesjonalna. I kropka. Inaczej jest w przypadku produktów bardziej skomplikowanych, majątkowych czy życiowych.  Tutaj proces decyzyjny oraz motywacje są zupełnie inne niż w przypadku produktu, którego „żywotność” trwa 12 miesięcy. Rola doradcy czy agenta jest bezdyskusyjna, bo dzięki jego wsparciu możemy mówić o gruntownej analizie potrzeb klienta, właściwym wyborze produktu.

A czy ta profesjonalna kadra na infolinii nie będzie aby obdzwaniać klientów kanału multiagencyjnego?
– Absolutnie tego nie robimy. Nasi agenci mają zagwarantowane bezpieczeństwo portfela. Uważamy, że kanały sprzedaży powinny współistnieć , a nie się nawzajem kanibalizować. Czasem zdarza się, że klient dzwoni w jakiejś sprawie do naszego Biura Obsługi Klienta i przy okazji pyta o wycenę. Albo po prostu sam szuka alternatywnych ofert.

Czego jeszcze powinni spodziewać się pośrednicy w nadchodzących miesiącach?
– Te ostatnie 2 lata przyniosły szereg zmian i są to zmiany na lepsze, chociaż wcale nie były proste. Zresztą zmiany wciąż trwają. Jesteśmy firmą, która chce się prezentować w sposób spójny i zrozumiały, nieważne czy ktoś dzwoni na infolinię, odwiedza agenta czy kupuje produkt w banku. Cała nasza branża cierpi na wielość systemów, które się wzajemnie nie komunikują. To musi ulec uporządkowaniu. Klienci oczekują prostych produktów, prostej obsługi i wygody, aczkolwiek tę wygodę bardzo różnie rozumieją. Jak już wspominałam, bardzo wielu klientów czerpie wiedzę o AXA od pośredników ubezpieczeniowych. Dlatego agenci mogą oczekiwać w tym roku nie tylko intensywnych szkoleń, ale również nowych narzędzi wsparcia sprzedaży i wsparcia marketingowego. Jednym z nich jest wyszukiwarka kluczowych multiagencji na stronie www AXA. Takich narzędzi będzie znacznie więcej.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra E. Wysocka

 

MAK Ubezpieczenia: Maciej Leciejewski wzmocni oddział w Poznaniu

Od 3 czerwca 2019 r. Maciej Leciejewski odpowiada w MAK Ubezpieczenia za wsparcie rozwoju biznesu MSP i korporacyjnego w Oddziale w Poznaniu.

...


czytaj dalej

PZU Zdrowie: Wojciech Kossut prezesem zarządu Falck

17 czerwca Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o powołaniu zarządu Falck Centra Medyczne. Decyzją NZW w organie zarządzającym...


czytaj dalej

Świat: W epoce zimnej wojny lodowce topniały wolniej

Tempo topnienia himalajskiego lodowca uległo podwojeniu w ciągu ostatnich 40 lat – wskazują badania, które umożliwiło odtajnienie zdjęć...


czytaj dalej

Geneva Association: Mocne głosy w zarządzie

Geneva Association, globalna organizacja zrzeszająca dyrektorów branży ubezpieczeń i reasekuracji, ogłosiła wybór czterech nowych członków...


czytaj dalej

PZU Zdrowie: Pierwszy kiosk telemedyczny

PZU Zdrowie uruchomiło pierwszy kiosk telemedyczny, czyli mobilny gabinet, w którym pacjent ma możliwość wykonania diagnostyki za pomocą aparatury...


czytaj dalej

Wyróżnienie dla ubezpieczenia „Generali, z myślą o firmie”

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm „Generali, z myślą o firmie” zostało wyróżnione w raporcie Turbiny Polskiej Gospodarki, przygotowanym...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook