Reklama

Willis Towers Watson: Insurtech w łańcuchu wartości
poniedziałek, 12 lutego 2018 09:47

Ubezpieczyciele i reasekuratorzy o ugruntowanej pozycji napędzają inwestycje w start-upy z segmentu insurtech, wysyłając jasny przekaz do potencjalnie niepokojących outsiderów – wynika z raportu Willis Towers Watson.

W raporcie kwartalnym na temat trendów w sektorze insurtech napisano: „Re/asekuratorzy, bezpośrednio i przez swoje korporacyjne przedsięwzięcia inwestycyjne, zwiększają aktywność w sektorze i poszerzają swój obszar zainteresowań o inwestowanie w szeroki zakres technologii z potencjałem zastosowania w ich podstawowej działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej”.

Jak zauważył we wstępie do raportu Rafał Walkiewicz, globalny dyrektor generalny Willis Towers Watson Securities, dokonując znacznych inwestycji w start-upy i technologie, firmy wydają się przejmować coś na kształt kontroli nad rewolucją technologiczną w ubezpieczeniach.

Raport ujawnił, że sektor insurtech otrzymał w IV kwartale ub.r. finansowanie w wysokości 697 mln dol., a suma środków, jakie napłynęły do sektora w całym 2017 r., wyniosła 2,3 mld dol. Był to wzrost o 36% w stosunku do 1,7 mld dol. odnotowanych w 2016 r.

Raport odnotowuje 35 prywatnych inwestycji ubezpieczycieli w technologię w IV kwartale i 120 inwestycji w 2017 r.

Cytowana w raporcie Alice Underwood, kierująca globalnym działem doradztwa ubezpieczeniowego i technologii WTW powiedziała: – Insurtech dodaje działającym od dawna firmom ubezpieczeniowym wartości pod względem wyceny i underwritingu, obsługi szkód i administrowania likwidacją, wykrywania fraudów, analityki predykcyjnej oraz poprzez implementację i integrację z udoskonalonymi systemami oprogramowania, które sprawnie dokonują obróbki danych, umożliwiając szybsze i trafniejsze podejmowanie decyzji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia się maszynowego.

Raport podaje, że 65% inwestycji ubezpieczycieli i reasekuratorów koncentrowało się na ulepszeniu aktualnego łańcucha wartości. Trudno jest jednak ocenić ilościowo przełomowość stopniowo wprowadzanych innowacji będących wynikiem tych inwestycji.

Autorzy raportu zadają pytanie, czy firmy działające od dawna powinny się czuć niezagrożone przez nowatorskich outsiderów, skoro już inwestują w insurtech. Okazuje się, że do start-upów zdolnych zmodernizować cały łańcuch wartości trafiło do tej pory zaledwie 10% tych inwestycji. Z kolei Walkiewicz podkreślił, że zewnętrzny kapitał wchodzący do branży szuka potencjalnych „jednorożców”, finansując nowatorskie idee i przełomowe technologie, które z początku mogą się wydawać szalone. Innymi słowy, zewnętrzny kapitał może zapewnić branży bardziej fundamentalny przełom niż stopniowe innowacje, jakie ona sama aktualnie wspiera.

Re/asekuratorzy szacują koszta związane z wczesnym przyjęciem nowej technologii – powiedziała Underwood. – Taka inwestycja może przynieść wielkie korzyści reputacyjne i finansowe, jeśli zostanie przeprowadzona dobrze, ale firmy, które pozycjonują się jako „szybcy naśladowcy” mogą zgarnąć znaczną część korzyści, narażając się na stosunkowo mniejsze ryzyko. Jednak firmy, które czekają za długo, mogą już nie nadrobić straconej pozycji.

Raport dokonuje segmentacji 100 insurtechowych firm na cztery kategorie ze względu na miejsce w ubezpieczeniowym łańcuchu wartości:
1. Produkt i dystrybucja
2. Wzmocnienie procesów biznesowych
3. Dane i analityka
4. Likwidacja szkód
Co prawda, firmy przejawiają tendencję do sterowania wieloma funkcjami, ale raport stwierdza, że powyższe kategorie reprezentują aktualne fronty innowacji w segmencie insurtech.
AC, am

 

Personalia: Xenia Kruszewska w Saltus Ubezpieczenia

Od stycznia Saltus Ubezpieczenia ma nowego dyrektora Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Została nim Xenia Kruszewska, uznana ekspertka w dziedzinie...


czytaj dalej

Ubezpieczenia Pocztowe: Nominacja Angeliki Hruban zatwierdzona przez KNF

15 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Angeliki Hruban na stanowisko członka zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Bank Światowy: Strach przed robotami bezpodstawny

Wzrost automatyzacji póki co ma pomijalny wpływ na miejsca pracy w skali globalnej, mimo powszechnych ponurych przewidywań, że ludzi zastąpią...


czytaj dalej

Wielka Brytania: Twardy brexit wymusi posiadanie Zielonej Karty

Zrzeszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli (ABI) ostrzegło kierowców, że w razie twardego brexitu prowadzący pojazdy poruszający się po drogach Unii...


czytaj dalej

PZU: Ruszyła rekrutacja do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE

15 stycznia rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, skierowanego do start-upów z Polski oraz...


czytaj dalej

Reso: Bronisław Woźnialis przewodniczącym suwalskiej Rady Gospodarczej

Bronisław Woźnialis, prezes zarządu Reso Europa Service, został powołany do Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk i jednocześnie...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook