Reklama

Euler Hermes: W styczniu liczba niewypłacalności wzrosła o 19%
piątek, 16 lutego 2018 09:43

W styczniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano łącznie 82 przypadki niewypłacalności przedsiębiorstw*, co oznacza wzrost o 19% w stosunku do stycznia 2017 r. (69 upadłości) – poinformował Euler Hermes (EH).

W ocenie analityków ubezpieczyciela 19% wzrost liczby niewypłacalności polskich firm w styczniu 2018 r., w dalszym ciągu spowodowany był brakiem poduszki powietrznej, wynikłej ze zbyt niskich marż. Największe zwyżki odnotowano w hurcie (18 upadłości vs 8 rok wcześniej, +125% r/r), sektorze produkcji (22 vs 17, +29% r/r), oraz w usługach (22 vs 18, +22% r/r). EH podkreślił, że we wszystkich tych sektorach notuje dynamiczny wzrost liczby niewypłacalności już drugi rok z rzędu.

Kluczową przewagą konkurencyjną wielu producentów jak i firm usługowych była przez lata niska baza kosztowa, wynikająca z wykorzystywania łatwo dostępnej, taniej siły roboczej. Zmiany na rynku pracy, jakie obserwujemy w ostatnim okresie, doprowadziły do zaniku tej przewagi. Zaniedbywane przez lata inwestycje w automatyzację pracy, brak innowacji produktowych i procesowych utrudniają bądź uniemożliwiają wręcz prowadzenie działalności w obecnych realiach rynkowych. Podobnie ma się sprawa z hurtownikami – wskazuje Tomasz Starus, członek zarządu ds. oceny ryzyka w Euler Hermes.

W ocenie ekspertów ubezpieczyciela, istotnym problemem w tym roku staje się wzrost wynagrodzeń pracowniczych wymuszonych presją z rynku pracy. Dlatego w całym 2018 r. EH spodziewa się dalszego wzrostu liczby niewypłacalności spowodowanego – z punktu widzenia przedsiębiorcy – brakiem poprawy na rynku pracy i dalszą presją na wzrost wynagrodzeń, jak również ogromnym ryzykiem, jakie za sobą niesie wejście 1 lipca przepisów wymuszających tzw. podzieloną płatność „split payment”.

Podobnie jak i na początku roku ubiegłego, w czołówce województw z największą liczbą niewypłacalności znalazły się województwa mazowieckie (19) i śląskie (12). Na ewidentny plus w ciągu roku poprawiła się sytuacja w Małopolsce, gdzie liczba niewypłacalności spadła z 11 (ówczesny wicelider) do 4.

***

*Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkują upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego.
(AM, źródło: multiAN PR)

 

KNF: Będzie zmiana wiceprzewodniczących

Wkrótce dojdzie do zmiany zastępców przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – wynika z informacji uzyskanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

...


czytaj dalej

Personalia: Krzysztof Kudelski dołączył do Grupy MAK

Do zespołu MAK Investments (Grupa MAK) dołączył były prezes Warty Krzysztof Kudelski, który w strukturach brokera będzie odpowiedzialny za obszary...


czytaj dalej

Brokerslink: Rezygnacja dyrektor generalnej

Brokerslink podał oficjalnie, że Jacqueline Legrand zrezygnowała ze stanowiska dyrektora generalnego z dniem 6 grudnia 2018 r.

Po 6 latach pracy...


czytaj dalej

Revolut: Licencja bankowa na Litwie

Revolut, start-up z branży technologii finansowej uzyskał wobec zbliżającego się Brexitu europejską licencję bankową i planuje uruchomienie...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Słabnie tempo wzrostu sprzedaży OC

Choć segment obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych utrzymuje się w trendzie wzrostowym, tempo tego wzrostu słabnie z kwartału na kwartał....


czytaj dalej

Ergo Hestia: Różnorodność tematem najnowszego raportu społecznego

„Troska 2017” – taki tytuł nosi najnowszy raport społeczny Ergo Hestii. Jego tematem przewodnim jest jedna z najważniejszych współczesnych...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook