Reklama

Okrzepli w pięć lat
poniedziałek, 26 lutego 2018 09:18

Rozmowa z Robertem Zagatą, dyrektorem Sprzedaży Agencyjnej w Prudential w Polsce, w przeddzień piątej rocznicy powrotu ubezpieczyciela na polski rynek

„Gazeta Ubezpieczeniowa”: – Dosłownie za moment minie pięć lat, odkąd sprzedaliście pierwszą polisę w Polsce. Co się udało zbudować w sprzedaży przez ten czas?
Robert Zagata:
– Może zacznijmy od tego, że wchodziliśmy na rynek właściwie podzielony między największych graczy, chociaż wciąż nie aż tak rozwinięty, jak mogłyby tego wymagać bogacenie się polskiego społeczeństwa i związana z nim chęć – albo bardziej potrzeba – ochrony swojego życia, zdrowia i finansowej przyszłości. Wiedzieliśmy zatem od samego początku, że debiut będzie i późny, i wymagający. Późny, bo inni mieli bez mała ćwierć wieku na budowanie swoich marek, struktur sprzedaży i pozyskiwanie klientów. Wymagający, bo przecież wiemy, że ubezpieczenia na życie się sprzedaje, to cały wysiłek danego zakładu ubezpieczeń. A tu nagle pojawia się marka Prudential. Znana doskonale, wręcz świetnie rozpoznawana przed wojną, obecna we wszystkich największych miastach II Rzeczpospolitej, w tym sztandarowo, ze swoim drapaczem chmur w Warszawie, ale dawno niewidziana. No i okazuje się, że przez te pięć lat potrafimy zbudować infrastrukturę sieci sprzedaży (18 oddziałów i kilkanaście agencji w największych miastach w Polsce), mówić dobrze i głośno o ubezpieczeniach i związać ze sobą tysiąc osób w sieci wyłącznej. Zatem powody do dumy mamy, prawda?

Z czego jest Pan szczególnie dumny?
– To żadna tajemnica – z naszych ludzi pracujących w sieci wyłącznej. Proszę zauważyć, że zdobywali doświadczenie w specyficznej branży, jaką jest życiówka, przez wiele lat, w najlepszych firmach. Nie mam oporów, żeby wymienić ich nazwy, bo to też jest wizytówka. Nationale, Aviva czy na przykład Pramerica, skąd mamy pokaźne grono świetnie radzących sobie na wymagającym rynku życiowym. Przez te pięć lat widać przykłady zbudowania sobie dużych biznesów życiowych w postaci agencji działających przy boku Prudential. Nasi przedstawiciele, którzy przychodzili do nas kiedyś jako szeregowi agenci naszych konkurentów, przez te pięć lat rośli wraz z nami. Jest wśród nas kolega z warszawskiego oddziału, Dariusz Soporek, który nie tylko buduje swój biznes wspólnie z nami, ale także dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu jest mentorem dla wielu młodszych stażem adeptów niełatwej sztuki sprzedaży ubezpieczeń na życie. Są także tacy, którzy jako menedżerowie i dyrektorzy zarządzają kilkudziesięcioosobowymi zespołami sprzedażowymi. Mógłbym podać wiele nazwisk znanych na rynku, wystarczy przywołać bliski mi przykład. Mówię o Renacie Borychowskiej. Kiedyś w Pramerice, od kilku lat z nami. Pod marką Prudential z sukcesami buduje swoją własną sieć, jest dyrektorką agencji, zresztą wielokrotnie nagradzaną za wyniki.

Trudno jednak nie spytać o Wasze plany sprzed kilku lat. Chcieliście mieć docelowo 3000 przedstawicieli w całej Polsce. To możliwe czy porzuciliście ten plan?
– Nie porzuciliśmy. Dużo nam się udaje. Doszliśmy już do 1000 konsultantów i menedżerów, wbrew temu, co dzieje się w sieciach konkurentów. W tym roku ponownie urośniemy o 25%. Dlatego liczba 3000 to nie kwestia, czy, ale kiedy. Ważne, że nie z każdym i nie zawsze nam po drodze, co warto podkreślić. Prezes Bartkiewicz zawsze powtarza, że biznes ubezpieczeń na życie to biznes relacyjny, człowieka z człowiekiem. Jeśli do dyspozycji mam świetną markę (ikona dla ubezpieczeń, już nie tylko w Wlk. Brytanii), dobre produkty czy świetne narzędzia do analizy potrzeb i sprzedaży ubezpieczeń, to muszę mieć człowieka, który gwarantuje mi jakość procesu sprzedaży. Dlatego wciąż szukamy osób do współpracy i rozważamy różne sposoby dotarcia do nich. Mamy na to czas, bo warto zauważyć, że po tych pięciu latach jesteśmy wciąż na rozbiegu i budujemy swój biznes, chociaż nie jesteśmy już start-upem, ale okrzepłą organizacją.Gdybyśmy dzisiaj rozważali swoją własną działalność jako agenta ubezpieczeń na życie, to czym chcielibyście nas zachęcić?
– Myślę, że możemy rozmawiać przynajmniej o kilku wyróżnikach naszej oferty współpracy dla przedstawicieli. Wiem, że wyróżniają one nas na rynku. Pewność i stabilność. Jesteśmy częścią grupy, która ma bardzo stabilną sytuację finansową, a dla nas oznacza to fundusze na rozwój. Marka to kolejny wyróżnik. Prudential, bez fałszywej skromności, znany jest dzisiaj doskonale na polskim rynku. Na innych, w tym na macierzystym, brytyjskim, to ikona ubezpieczeń i gigant, któremu zaufały miliony klientów. Tempo rozwoju. Mamy czym się pochwalić. W ciągu pięciu lat doczekaliśmy się jednej z największych na rynku sieci przedstawicieli wyłącznych, osiemnastu oddziałów i kilkunastu agencji, a wzrost na nowym biznesie mamy dwucyfrowy. Wreszcie, mamy też narzędzie, wciąż jedyne na polskim rynku, które niesamowicie ułatwia pracę przedstawiciela – mowa oczywiście o aplikacji sprzedażowej na tablet, z której równie łatwo co przedstawiciel, korzysta też klient, wizualizując sobie swoje potrzeby i składniki oferty.

A gdyby spyta o jedną unikalną cechę?
– Myślę, że odpowiedziałbym od razu o naszym modelu. Jest zupełnie inny niż w pozostałych sieciach. Jest to model dla przedsiębiorców z prawdziwego zdarzenia i to oni zbudowali nasz sukces. Nasz oddział to inkubator przedsiębiorczości dla nowych agencji, gdzie bez kosztów rozwijają swoje biznesy. Także potwierdzona 5-letnią praktyką, przewidywalna, jawna ścieżka kariery, tworzy naturalne środowisko do budowy i rozwoju wspólnego biznesu pod marką Prudential.

Czego zatem Państwu życzyć na kolejne 5 lat?
– Całej branży ubezpieczeń na życie dobrych perspektyw rozwoju, a nam – dobrego tempa wzrostu.

 

TU Zdrowie: Sławomir Koszewski nowym członkiem zarządu

2 listopada rada nadzorcza TU Zdrowie powołała Sławomira Koszewskiego na stanowisko członka zarządu, odpowiedzialnego za Pion Ubezpieczeń.

...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa zatwierdzony jako członek zarządu ds. ryzyka

30 października Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się, by Andrzej Szufa objął stanowisko członka zarządu Aegon TUnŻ odpowiedzialnego za...


czytaj dalej

Marsh&McLennan: Udziałowcy JLT zgodzili się na przejęcie

Marsh&McLennan Companies (MMC) ogłosił, że udziałowcy Jardine Lloyd Thompson Group (JLT) w przeważającej większości zaakceptowali umowę przejęcia...


czytaj dalej

AXA XL: Cyberpolisa dla małych i średnich firm

Slice Labs. Inc. i AXA XL wypuściły nową cyberpolisę, specjalnie zaprojektowaną dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Obsługiwane przez należącą...


czytaj dalej

Cyfryzacja w ubezpieczeniach – trendy, kierunki, bariery

Ponad 80% ubezpieczycieli uważa, że przyszłość na rynku należy do tych organizacji, które zainwestują w innowacje i cyfryzację – wynika z...


czytaj dalej

D.A.S.: Koszty odstraszają od sądownego dochodzenia swoich praw

Z badania D.A.S. „Problemy prawne Polaków 2018” wynika, że na przestrzeni ostatnich 5 lat blisko co piątemu badanemu zdarzyła się sytuacja, w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook