Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą powtórką z OFE
piątek, 02 marca 2018 09:37

Projekt ustawy wprowadzającej Pracownicze Plany Kapitałowe zawiera kilka elementów gwarantujących, że będą to środki prywatne oszczędzających. Nie ma mowy o powtórce z OFE, gdzie przepisy takich gwarancji nie zawierały – zapewniali eksperci podczas debaty poświęconej PPK, która odbyła się 1 marca w Centrum Prasowym PAP.

Obecnie projekt ustawy o PPK jest na etapie konsultacji. Proces ten koordynowany jest przez Ministerstwo Finansów jako autora regulacji. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju jest odpowiedzialny za infrastrukturę i wdrożenie PPK w życie.

- Zależy nam, aby w ramach konsultacji wszyscy interesariusze zgłaszali swoje uwagi i zastrzeżenia. To pozwoli na wypracowanie dobrego programu, z którego Polacy zechcą powszechnie korzystać – tłumaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

O powszechności programu wspominali praktycznie wszyscy uczestnicy dyskusji. Katarzyna Przewalska, zastępca dyrektora w departamencie rozwoju rynku finansowego Ministerstwa Finansów, wskazywała, że z PPK może skorzystać nawet 11,5 mln osób.

- System ma być intuicyjny, prosty, efektywny i powszechny. Przyjęte rozwiązania wzorowaliśmy na najlepszych już przetestowanych na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii – podkreślała Katarzyna Przewalska.

- Już dziś założę się, że co najmniej kilkanaście TFI jest zainteresowane przystąpieniem do zarządzania PPK – tłumaczył Paweł Borys.

Jednak zawarte w projekcie rozwiązania zaniepokoiły niektóre zainteresowane podmioty. Jedna z obaw zgłaszana przez Małgorzatę Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, dotyczyła tego, że do prowadzenia PPK wyznaczono wyłącznie TFI. Uważa bowiem, że warto rozważyć zmiany w tym obszarze.

- Dla podniesienia efektywności PPK i wysokiego poziomu uczestnictwa potrzebny jest odpowiednio konkurencyjny rynek. Aby taki powstał, do zarządzania PPK należy dopuścić również PTE, instytucje, które mają największe doświadczenie i najlepsze wyniki w pomnażaniu oszczędności emerytalnych – stwierdziła Małgorzata Rusewicz.

Jednocześnie zgodziła się, że koszty systemu powinny być jak najniższe, ale muszą one być również realne, ponieważ ten element również będzie miał wpływ na poziom i konkurencyjność świadczonych usług, a w konsekwencji na efektywność całego systemu.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, jeśli w trakcie konsultacji społecznych PTE zgłoszą postulat dopuszczenia do zarządzania PPK, to prawdopodobnie zostanie on uwzględniony*.

Uczestnicy czwartkowej debaty jednogłośnie uznali, że w Polsce potrzebny jest system, który skutecznie zachęci do oszczędzania, a tym samym zapewni bezpieczeństwo Polakom na jesień życia. Profesor Marcin Dyl, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, podkreślił, że fundusze inwestycyjne posiadają całą paletę produktów dostosowanych do zarządzania oszczędnościami emerytalnymi. Wskazał, że największą zaletą PPK jest powszechność oraz partycypacja trzech stron w finansowaniu składek: pracownika, pracodawcy i państwa.

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, wyraził opinię, że rozwój polskiej gospodarki, oparty na poprawie produktywności i innowacyjności, wymaga zwiększenia roli rynku kapitałowego w finansowaniu wzrostu gospodarczego, a tym samym budowy silnego III filaru systemu emerytalnego, który stanowi bardzo ważne źródło krajowego kapitału dla dynamicznych i nowoczesnych polskich przedsiębiorstw.

- Wprowadzenie reformy emerytalnej zwiększy poziom zaufania inwestorów do polskiego rynku kapitałowego, a także zapewni stały dopływ środków finansowych na rynek z funduszy gromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Znaczący przypływ kapitału będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi polskiej gospodarki, ponieważ zachęci inwestorów międzynarodowych do lokowania kapitału w Polsce – podsumował Waldemar Markiewicz.

*http://serwisemerytalny.rp.pl/...
(AM, źródło: Centrum Prasowe PAP, „Rzeczpospolita”)

 

Prudential: Sławomir Bełz dyrektorem sprzedaży agencyjnej

Sławomir Bełz został dyrektorem sprzedaży agencyjnej Prudential w Polsce. Swoje obowiązki pełni od 11 czerwca. Robert Zagata, dotychczasowy...


czytaj dalej

Friss: Krzysztof Jabłoński pokieruje rozwojem biznesu w regionie CEE

Z początkiem maja Krzysztof Jabłoński dołączył do zespołu Friss – globalnego dostawcy rozwiązań informatycznych w zakresie oprogramowania do...


czytaj dalej

Mundial w Rosji: Terroryzm i chuligaństwo odczuwalne w cenach polis

Ryzyko ataków terrorystycznych i szkód spowodowanych wybrykami chuligańskimi wywindowało w górę składki dla firm i zawodników za ubezpieczenie...


czytaj dalej

Aon Inpoint: Kto płaci najwięcej składek

Z cyklu raportów o globalnym rynku komercyjnych ubezpieczeń majątkowych i wypadkowych, opracowanych przez zespół analityczny Aon Inpoint, wynika,...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Rentowność w „komunikacji” nadal rośnie

Opublikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) raport podsumowujący wyniki finansowe rynku ubezpieczeń w pierwszym kwartale tego roku...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: PZU uruchomił serwis dla agentów

PZU uruchomił agentpzu.pl – pierwszą na rynku platformę internetową skierowaną do obecnych i przyszłych agentów ubezpieczeniowych. Można na niej...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook