Reklama

Rosja: Ratowanie banków i ubezpieczycieli
piątek, 13 kwietnia 2018 08:39

Kryzys bankowy w Rosji i słaba gospodarka mogą stworzyć kolejne problemy dla sektora ubezpieczeniowego kraju, wymagające wsparcia państwa. W ub.r. ratunkowe dofinansowanie otrzymał najbardziej liczący się ubezpieczyciel Rosgosstrach.

Rosyjska branża finansowa ucierpiała wskutek zachodnich sankcji po aneksji Krymu w 2014 r. i gospodarczych następstw ostrego spadku cen ropy – zauważa agencja Reuters. Trzy największe banki prywatne musiały być ratowane przez bank centralny, tak samo jak Rosgosstrach.

Sektor ubezpieczeniowy nie jest uodporniony na chorobę gospodarki narodowej – stwierdził w wywiadzie dla Reuters Igor Jurgens, prezes Wszechrosyjskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń. – Duże firmy ubezpieczeniowe są wysoce zależne od sektora bankowego.

Czołowe rosyjskie banki, takie jak Sberbank, VTB, Alfabank i Uralsib, posiadają ubezpieczycieli, aczkolwiek do tej pory żaden nie wykazał jakichkolwiek oznak problemów.

Projekt ustawy, nad którym toczy się dyskusja parlamentarna, przewiduje utworzenie funduszu na rzecz konsolidacji sektora ubezpieczeniowego, podobnego do tego, który uruchomiono na potrzeby walczących o przetrwanie banków.

Fundusz, który będzie zarządzany przez bank centralny, umożliwi udzielenie pomocy niedomagającym ubezpieczycielom w wypadku „niezdolności do utrzymania pozycji finansowej, stwarzającej zagrożenie dla ubezpieczonych (…) innych podmiotów lub państwa, jak również stabilności rynków finansowych” – jak określono w projekcie ustawy. Po zakończeniu procedury ratunkowej, bank centralny może odsprzedać ubezpieczyciela.

Zdaniem Jurgensa plan ratunkowy może spowodować wzrost zaufania na rynku ubezpieczeniowym, wzmacniając ochronę jego klientów.

Wielkość planowanego funduszu ubezpieczeniowego nie została ujawniona, ale zastępca prezesa banku centralnego Wladimir Czistuchin sugerował w ub.r., że będzie mniejszy od bliźniaczego funduszu bankowego, który do tej pory wpompował w banki mające kłopoty ponad 2 bln rubli (35 mld dol.).  

Według danych oficjalnych wartość umów ubezpieczeniowych w Rosji sięgnęła w 2017 r. 1,28 bln rubli. Bank centralny już wydał 66 mld rubli na wspomożenie Rosgosstrachu wchodzącego w skład większej grupy finansowej, do której należał również największy bank prywatny w kraju, Otkritie, uratowany w zeszłym roku,

W 2017 r. w Rosji utworzono narodowego reasekuratora (RNRC) mającego obsługiwać firmy wskutek sankcji pozbawione ochrony zachodnich reasekuratorów. Nawet chińscy reasekuratorzy trzymają się z daleka od rosyjskich firm objętych europejskimi i amerykańskimi sankcjami, mimo że Pekin nie nałożył sankcji na Moskwę, a relacje między oboma krajami uległy ociepleniu. – Te firmy nie są reasekurowane za granicą, nawet przez Chińczyków. Z tego powodu powołano RNRC i przyjmuje on 100% ryzyka – podkreślił Jurgens i dodał, że bank centralny będzie nadal drukował pieniądze, aby finansować sektory ubezpieczeń i reasekuracji, ale ostrzegł, że działanie takie może nakręcać spiralę inflacyjną. – Będziemy chronić to, co jest istotne dla przetrwania kraju, jak robił to Związek Radziecki, ale będzie to kosztowne i odbędzie się kosztem narodu.
AC, am

 

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook