Reklama

Aon Benfield: Dalszy wzrost kapitału alternatywnego
czwartek, 19 kwietnia 2018 08:55

Kapitał alternatywny wzrósł w 2017 r. o 8 mld dol., do 89 mld dol. W 2018 r., po mocnym I kwartale, spodziewany jest jego dalszy wzrost – wynika z kwietniowego raportu Aon Benfield o perspektywach rynku reasekuracji.

Inwestorzy na rynkach kapitałowych nadal wykazywali silny apetyt na ryzyko ubezpieczeniowe, zarówno przed, jak i po huraganach z III kwartału 2017 r. – podaje portal Intelligent Insurer.

Rynek obligacji katastroficznych, który nabrał rozpędu w 2017 r., miał mocny I kwartał 2018 r. Zasięg geograficzny i zakres pokrywanych ryzyk poszerza się, zwiększa się też liczba jurysdykcji, w których możliwa jest emisja papierów wartościowych powiązanych z ubezpieczeniami (ILS): Londyn stał się alternatywą głównego nurtu, po uchwaleniu ostatnio ustawy, która pozwoli na rozwijanie tam centrum ILS.

Singapur oferuje się jako ośrodek aktywności ILS w Azji, ogłosiwszy w listopadzie ub.r., że tamtejszy regulator sfinansuje 100% kosztów, jakich poniesienia z góry wymaga lokalna emisja obligacji katastroficznych. Na tej podstawie Aon Benfield spodziewa się dalszego wzrostu rynku kapitału alternatywnego w 2018 r.

Zdanie testu, jakim były zdarzenia katastroficzne w 2017 r., rozwiało resztę wątpliwości co do trwałości tego sektora, podbudowując zaufanie i akceptację zarówno inwestorów, jak i szerzej rozumianego rynku – podkreślono w raporcie.

Kapitał alternatywny wykazał istotny wzrost na przestrzeni 2017 r. Znaczne przypływy w 1. połowie ub.r. zbiegły się w czasie z rekordowym wolumenem emisji obligacji katastroficznych. Straty wynikające z katastrof naturalnych w drugim półroczu szacowane są na 15 mld dol., głównie w retrocesji, reasekuracji przy niższym punkcie granicznym i zagregowanej ochronie, a kolejne 5 mld dol. stanowi zamrożone zabezpieczenie. Większość kapitału utraconego lub zamrożonego zostało zastąpione. Wielu inwestorów wcześniej osiągało doskonałe zwroty, a straty z 2017 r., ogólnie rzecz biorąc, mieszczą się w publikowanym zakresie tolerancji ryzyka. Dodatkowo, jak zauważają autorzy raportu, perspektywa poprawy zwrotów w klasach i na terytoriach najbardziej dotkniętych przyciągnęła nowych uczestników.

Trwający wzrost kapitału alternatywnego przekłada się na rosnący wpływ na rynku, stwierdza Aon Benfield. Gotowość inwestorów do działania złagodziła parcie w górę wycen retrocesji przy styczniowych odnowieniach. Dotychczasowe instrumenty zostały odnowione, utworzono kilka nowych, podczas gdy tradycyjni reasekuratorzy starali się wzmocnić swoją pozycję, kontrolując zaangażowanie w ryzyko.

Tradycyjna reasekuracja jest nadal rentowna. Sektor tradycyjnej reasekuracji jako całość nadal zarabiał w 2017 r. Przychód netto w grupie 21 największych reasekuratorów wyniósł 4 mld dol. – wynika z najnowszego Aon Benfield Aggregate (ABA).

Przychód netto przyczynił się do 2,5% wzrostu całego kapitału, do 204 mld dol. Zwrot na kapitale wyniósł 2%. Straty w sektorze majątkowym wyniosły 10,6 mld dol. przy składce zarobionej netto 144 mld dol., co wyraża się współczynnikiem łączonym w wysokości 107,4%.

Straty katastroficzne w wysokości 23,6 mld dol. zostały częściowo zrównoważone przez korzystne rozwiązanie rezerw z roku poprzedniego w wysokości 5,9 mld dol. Liczby te należy interpretować w kontekście łącznego zwrotu z inwestycji w wysokości 29,5 mld dol. – podkreśla Aon Benfield.
AC

 

Personalia: Xenia Kruszewska w Saltus Ubezpieczenia

Od stycznia Saltus Ubezpieczenia ma nowego dyrektora Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Została nim Xenia Kruszewska, uznana ekspertka w dziedzinie...


czytaj dalej

Ubezpieczenia Pocztowe: Nominacja Angeliki Hruban zatwierdzona przez KNF

15 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Angeliki Hruban na stanowisko członka zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Bank Światowy: Strach przed robotami bezpodstawny

Wzrost automatyzacji póki co ma pomijalny wpływ na miejsca pracy w skali globalnej, mimo powszechnych ponurych przewidywań, że ludzi zastąpią...


czytaj dalej

Wielka Brytania: Twardy brexit wymusi posiadanie Zielonej Karty

Zrzeszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli (ABI) ostrzegło kierowców, że w razie twardego brexitu prowadzący pojazdy poruszający się po drogach Unii...


czytaj dalej

PZU: Ruszyła rekrutacja do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE

15 stycznia rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, skierowanego do start-upów z Polski oraz...


czytaj dalej

Reso: Bronisław Woźnialis przewodniczącym suwalskiej Rady Gospodarczej

Bronisław Woźnialis, prezes zarządu Reso Europa Service, został powołany do Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk i jednocześnie...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook