Reklama

VIG: Polski rynek jednym z motorów kwartalnych wzrostów
czwartek, 24 maja 2018 08:44

Według wstępnych danych pierwszy kwartał był udanym okresem dla Vienna Insurance Group (VIG). Udziałem grupy była poprawa wszystkich kluczowych wskaźników rok do roku, m.in. bardzo dobre wyniki biznesu w Polsce.

- Osiągnęliśmy nasz cel, jakim jest uzyskanie zrównoważonego wzrostu. Jest to dla nas szczególnie ważne podczas obecnego ożywienia gospodarczego w Europie Środkowej i Wschodniej. Nasza długofalowa strategia biznesowa opiera się na wykorzystaniu synergii na naszych rynkach, aby systematycznie wzmacniać pozycję rynkową, zwiększać dywersyfikację i efektywność – stwierdziła Elisabeth Stadler, dyrektor generalny Vienna Insurance Group.

W I kwartale VIG zebrała w sumie 2,83 mld euro składek brutto – o 3,9% więcej niż rok wcześniej (2,72 mld euro). Elisabeth Stadler podkreśliła, że na szczególną uwagę zasługiwał fakt, iż motorem wzrostu przypisu i zysku brutto była działalność grupy w Czechach, Polsce i Rumunii. – Są to również rynki, na których uruchomiliśmy pilotażowy projekt optymalizacji naszego modelu biznesowego w ramach Agendy 2020 i udało się tam już uzyskać wstępny pozytywny wpływ na zyski i wskaźnik mieszany (combined ratio) – dodała.

Zysk brutto na poziomie 117,3 mln euro był o 7% wyższy od ubiegłorocznego (109,6 mln euro). Do poprawy przyczyniły się zarówno wyniki na wspomnianych powyżej rynkach, jak również na Węgrzech i Bułgarii. Wskaźnik mieszany poprawił się z 96,9% na koniec marca 2017 r. do 96,2% rok później. – To kolejny krok w kierunku osiągnięcia naszego celu 95% w 2020 roku – stwierdziła Elisabeth Stadler.

Skonsolidowany wynik finansowy wyniósł 238,4 mln euro. VIG tłumaczy, że spadek o 3,8% r/r (z 247,7 mln euro) wynikał przede wszystkim z sezonowych wahań kosztów utrzymania nieruchomości.

Grupa podała również, że liczba klientów zewnętrznych VIG Re, jej reasekuracyjnej spółki z siedzibą w Pradze (w tym powiązana serbska firma reasekuracyjna Wiener Re) wzrosła w I kw. 2018 roku do 331. Funkcjonujący od jesieni ub.r. we Frankfurcie oddział VIG Re, skupiający się na klientach w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, obsługuje obecnie 48 klientów reasekuracyjnych. Kolejny oddział ma zostać otwarty w Paryżu jesienią tego roku i ma obsługiwać klientów z krajów Beneluksu.

Polska na ścieżce wzrostu

Grupa podała również wstępne podsumowanie wyników swojego polskiego biznesu. Wynika z niego, że w I kw. 2018 r. VIG Polska wypracował 232,8 mln euro składek – o 9,1% więcej niż rok wcześniej (213,3 mln euro). Zysk brutto na poziomie 10,2 mln euro był o 74,1% wyższy niż przed rokiem (5,9 mln euro). W wartościach złotowych (wg kursu NBP z 30 marca 2018 r.) przypis wyniósł 979,74 mln zł, wobec 897,67 mln zł  rok wcześniej, zaś zysk brutto 42,93 mln zł, wobec 24,83 mln zł. Wskaźnik mieszany poprawi się z 96,2% do 94,6%.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: VIG)

 

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook