Reklama

Rynek ubezpieczeń: Generali nowym właścicielem Concordii
czwartek, 24 maja 2018 08:50

Trwa konsolidacja na polskim rynku ubezpieczeń. Po styczniowym przejęciu Pramerica Życie przez Unum Group* teraz Generali poinformowało o przejęciu pełnej kontroli nad towarzystwami Concordii Ubezpieczenia.

- Cieszymy się z rozszerzenia działalności w Polsce. Przejęcie to da klientowi Concordii dostęp do pełnej gamy produktów ubezpieczeniowych – powiedział Andrea Simoncelli, prezes Generali Polska. – Przejęcie Concordii umożliwi nam zbalansowanie naszego portfela ubezpieczeń komunikacyjnych i pozakomunikacyjnych oraz zdywersyfikowanie kanałów sprzedaży i obecności w regionach. Dzięki temu przejęciu rozszerzymy portfolio naszych produktów, wchodząc na rynek ubezpieczeń upraw rolnych – dodał.

Andrea Simoncelli zaznaczył, że rolnictwo jest ważnym elementem polskiej gospodarki i Generali chce je wspierać. – Przejęcie Concordii wzmocni także naszą obecność w zachodniej Polsce i zapewni nam nowe kanały sprzedaży, m.in. poprzez banki spółdzielcze – dodał.

Przejęcie Concordia Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital od niemieckich akcjonariuszy – Concordia Versicherung i Vereinigte Hagelversicherung – ma znacząco wzmocnić obecność Generali w Polsce. Działający od ponad 20 lat na polskim rynku wielkopolski ubezpieczyciel ma 330 tys. klientów, 14 oddziałów, ponad 40 agencji oraz współpracuje z ponad 2 tys. brokerów. Concordia jest jednym z wiodących graczy w segmencie ubezpieczeń rolniczych. Firma zakończyła 2017 rok rekordowym przypisem na poziomie 464,3 mln zł. Ubezpieczyciel odnotował zysk netto w wysokości 40,8 mln zł i wypłacił 188,2 mln zł z tytułu odszkodowań i świadczeń. Wskaźnik pokrycia dopuszczonymi środkami własnymi kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR) wyniósł odpowiednio 193,1% (biznes majątkowy) i 262,9% (życiowy). Natomiast wskaźnik pokrycia dopuszczonymi środkami własnymi minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) ukształtował się odpowiednio na poziomie 395,7% oraz 471,3%.

Na koniec ubiegłego roku grupa miała 0,25% udziału w rynku życiowym mierzonym przypisem składki i 1,07% w rynku majątkowym. W przypadku Generali było to odpowiednio 3,97% i 3,62%. Zsumowany wynik sprzedażowy za ub.r. obecnych i przejętych towarzystw w sektorze życiowym (1036,36 mln zł) zapewniłby Generali siódme miejsce, z minimalną stratą do szóstej AXY Życie (1053,53 mln zł) i dość wyraźną do pozostałych plasujących się wyżej towarzystw. Z kolei w sektorze majątkowym Generali mogłoby liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości stanie się nawet czwartą siłą (pozycje prowadzącej trójki – PZU SA, STU Ergo Hestia i TUiR Warta – są niezagrożone). Łączny przypis uzyskany w 2017 r. przez Generali TU i Concordia Polska TUW (1772,57 mln zł) zapewniłby takiemu podmiotowi szóste miejsce, z niewielką stratą do piątego TUiR Allianz Polska (1835,08 mln zł) i czwartej AXY Ubezpieczenia (1864,5 mln zł).

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wzmocnienie pozycji w Słowenii

Równolegle z przejęciem Concordii Generali dokonało akwizycji w Słowenii, zawierając umowę z KD Group, finančna družba, dd w Słowenii dotyczącą nabycia 100% udziałów w spółce Adriatic Slovenica, zavarovalna družba, dd.

- Słowenia jest silnie rozwiniętym krajem w południowej części Europy Środkowej, który łączy zrównoważony i silny wzrost gospodarczy z obiecującymi perspektywami makroekonomicznymi. To przejęcie niesie za sobą duży potencjał. Pozwoli nam to wykorzystać możliwości crosssellingu, aby dotrzeć do szerszej grupy klientów. Każdy klient skorzysta z wyjątkowej oferty sprzedaży, wiedzy branżowej i know-how w naszej Grupie. Adriatic Slovenica może się poszczycić znacznymi osiągnięciami w ciągu ostatnich lat. Bardzo się cieszę ze wspólnej pracy i dalszego rozwoju już istniejących usług na wysokim poziomie. Jestem pewna, że jeśli połączymy to, co w nas najlepsze, zapewnimy najlepsze rozwiązania ubezpieczeniowe i inwestycyjne dla naszych klientów – powiedziała Vanja Hrovat, CEO Generali Zavarovalnica.

Adriatic Slovenica oferuje pełny pakiet ubezpieczeń majątkowych, zdrowotnych, na życie i produktów emerytalnych. Legitymuje się ponad 1,7 mln umów ubezpieczeniowych i 500 tys. klientów. Jej sieć w Słowenii liczy 373 punktów sprzedaży.  W 2017 r. wygenerowała przypis składki brutto w wysokości 304 mln euro, plasując się na trzecim miejscu na rynku z udziałem na poziomie prawie 15%. Przejęcie obejmuje ponadto spółkę zarządzającą funduszem inwestycyjnym KD Skladi, o aktywach przekraczających 750 mln euro. Fundusz ten zajmuje trzecie miejsce w Słowenii, z udziałem w rynku wynoszącym 20%, a także jest obecny w Chorwacji i Macedonii poprzez swoje jednostki zależne.

Generali działa w Słowenii od 1997 roku. Generali Zavarovalnica jest jednym z największych ubezpieczycieli w kraju. Jej przypis składki w 2017 r. wyniósł 98 mln euro. Udział na poziomie 4,9% plasuje ją na 5. miejscu na słoweńskim rynku. Nabycie Adriatic Slovenica sprawi, że Generali Group będzie drugim co do wielkości ubezpieczycielem w kraju.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i organy ds. konkurencji.

- Obecnie jesteśmy już jednym z największych ubezpieczycieli na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale nadal postrzegamy ten region jako cel dla dalszego strategicznego wzrostu i inwestycji. Przejęcia w Słowenii i w Polsce pozwolą nam zrównoważyć i zdywersyfikować nasze portfele, kanały sprzedaży i obecność w regionie. Ponadto dzięki tym przejęciom działalność Grupy Generali w Austrii, Europie Środkowo-Wschodniej i Rosji wzrośnie o około 7%, generując ponad 6,4 miliarda euro, jeśli chodzi o przypis składki. Bieżące działania w zakresie fuzji i przejęć przyspieszą proces realizacji naszych strategicznych celów, związanych ze wzmacnianiem pozycji, w szczególności portfela P&C i ubezpieczeń zdrowotnych, a także zarządzania aktywami klientów – powiedział Luciano Cirinà, dyrektor regionalny Austria, CEE & Russia, CEO Generali CEE Holding. – Te więcej niż obiecujące przejęcia oznaczają, że nasz region będzie miał jeszcze większy wkład w ogólne wyniki Grupy. Jesteśmy dumni z tego, że Austria, Europa Środkowo-Wschodnia i Rosja odpowiadają już prawie za 10% wartości przypisu Grupy i stanowią ponad 15% łącznego wyniku operacyjnego. Jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować historię sukcesu Generali w tym regionie, wykorzystując jej organiczny wzrost i wybrane możliwości inwestycyjne – dodał.

***

*http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook