Reklama

Coface: W I półroczu wzrosła liczba upadłości i restrukturyzacji
wtorek, 03 lipca 2018 08:43

W pierwszej połowie 2018 r. w Polsce miało miejsce 467 upadłości i restrukturyzacji firm, czyli o 21% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (387). 276 ogłoszonych postępowań, a więc 59% ich ogólnej liczby, stanowiły upadłości – wynika z danych zebranych przez Coface.

Liczba restrukturyzacji wzrosła o 28%, do 191 ogłoszeń. Stanowią one 41% wszystkich postępowań, czyli podobnie jak w I poł. 2017 r. (38,5%). 57% restrukturyzacji to ich najszybsza forma, czyli przyspieszone postępowania układowe. Wśród form najszybciej rosły postępowania restrukturyzacyjnych – ich liczba zwiększyła się o 85% r/r. Najwięcej upadłości i restrukturyzacji odnotowano w produkcji (132 szt., 28% ogólnej liczby). Natomiast największy skok postępowań odnotowano w transporcie (+61,5% r/r). – Mówi się, że transport jest barometrem gospodarki. Statystyki upadłościowe w związku z tym nie napawają optymizmem. Wiele mniejszych firm transportowych ma problemy płynnościowe, wiele z nich kończy działalność. Problemem są koszty, przede wszystkim koszty pracy. Wzrost upadłości o ponad 60 proc. r/r, nawet przy niewielkich liczbach bezwzględnych, jest poważnym znakiem ostrzegawczym, szczególnie że w ostatnich miesiącach dodatkowo wzrosły ceny paliw – komentuje Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka Coface.

Udział budownictwa w ogólnej liczbie upadłości i restrukturyzacji zmniejszył się o 2 pkt proc., ale nadal liczba postępowań w budowlance rośnie. Inwestycje infrastrukturalne trwają. - Nie mają już tej dynamiki co kilka lat temu, ale realizowanych jest dużo projektów. Problemem są jednak dramatycznie rosnące koszty w branży budowlanej. Wiele kontraktów staje się nieopłacalnych, a nowe często są mało atrakcyjne cenowo dla wykonawców, którzy muszą kupować materiały za dużo wyższe ceny niż jakiś czas temu, a dodatkowo nie mają siły roboczej do wykonania poszczególnych zadań. Liczba upadłości w branży rośnie. Coraz więcej firm boryka się z rosnącym zadłużeniem – zarówno ze względów kosztowych, jak i zatorów płatniczych. W najbliższych kwartałach można się spodziewać wzrostu dynamiki upadłości w tym sektorze – przewiduje Marcin Siwa.

W I półroczu obecnego roku najwięcej upadłości i restrukturyzacji odnotowano w województwie mazowieckim (83). Znaczny spadek postępowań nastąpił natomiast w województwie warmińsko-mazurskim (-55% r/r).

Zgodnie z analizą wieku upadających i objętych postępowaniami restrukturyzacyjnymi przedsiębiorstw dominują firmy z kilku- i kilkunastoletnim stażem działalności. Jest ich około 65%. Przedsiębiorstwa założone przed 1990 rokiem stanowią jedynie około 7%. Najstarszą firmą na liście postępowań, która objęta została upadłością, są Żywieckie Zakłady Papiernicze Solali, założone w 1833 roku. Postępowanie sanacyjne dotknęło Zakłady Metalurgiczne Pomet z Poznania, których korzenie sięgają 1913 r. Znaną firmą, którą objęto upadłością, jest Próchnik, założony w 1948 roku.

- Wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce o 21% w pierwszej połowie 2018 r. nie jest wyłącznie konsekwencją uprzedniej zmiany prawa upadłościowego i wprowadzenia prawa restrukturyzacyjnego – komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce. – Pomimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w poprzednich kwartałach, biznes odczuwa trudności. W wielu branżach jest duża konkurencja, co nie pozwala zwiększać marż, pomimo rosnących kosztów, jak chociażby zwiększających się wynagrodzeń pracowników. Ostatnie badanie płatności Coface potwierdziło, że zarówno terminy płatności, jak również opóźnienia w płatnościach wzrosły w Polsce na przestrzeni ostatniego roku. Ze strony makroekonomicznej przedsiębiorstwa będą odczuwać gorsze warunki gospodarcze, a wprowadzany właśnie tzw. split payment pogorszy płynność finansową biznesu. Liczba upadłości i restrukturyzacji w Polsce będzie stopniowo zwiększać się i zgodnie z przewidywaniami Coface będzie wyższa o 29% r/r na koniec 2018 r. – dodaje.
(AM, źródło: Coface)

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Allianz: Akwizycje zamiast odkupu?

Allianz może spowolnić realizację swojego programu odkupu akcji, aby móc dokonać niewielkich akwizycji – zapowiedział dyrektor finansowy grupy po...


czytaj dalej

Parlament Europejski: Zmiany w dyrektywie komunikacyjnej przyjęte

13 lutego deputowani z Parlamentu Europejskiego przyjęli zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywie komunikacyjnej).

...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Windykacyjni pośrednicy

19 lutego ukazał się 54. odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu zatytułowanego „Windykacyjni pośrednicy” był Piotr...


czytaj dalej

PZU SA: Usługa Auto Non Stop dla posiadaczy PZU Auto AC

Oferta komunikacyjna PZU SA została wzbogacona o opcję Auto Non Stop. Dzięki nowej usłudze w przypadku obsługi zgłoszenia z PZU Auto AC...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook