Reklama

Brexit: Nie przybywa mądrości ze szkody
środa, 03 października 2018 08:43

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej już kosztuje rząd brytyjski 500 mln funtów tygodniowo, wymiatając wszelkie przyszłe oszczędności, jakie ma przynieść zaprzestanie wpłacania do unijnej kasy.

Grupa badawcza Centre for European Reform wyliczyła, że brytyjska gospodarka jest o ok. 2,5% mniejsza niż byłaby, gdyby w czerwcu 2016 r. głosujący opowiedzieli się za pozostaniem w UE. Wyliczenia oparte są na danych za okres do końca czerwca 2018 r. Finanse publiczne doznały uszczerbku 26 mld funtów rocznie, co odpowiada 500 mln funtów tygodniowo.

Centre for European Reform, które określa siebie jako „proeuropejskie, ale nie bezkrytyczne”, stworzyło model prosperowania brytyjskiej gospodarki w sytuacji, gdyby w referendum z 2016 r. zwyciężyła opcja proeuropejska. Analiza oparta była na danych z 22 gospodarek rozwiniętych i porównaniu z aktualnymi wynikami gospodarki brytyjskiej. Wzrost gospodarczy w Wlk. Brytanii w I poł. br. był najsłabszym wynikiem półrocznym od II poł. 2011 r. Firmy ograniczają inwestycje, co sugeruje, że zachowują ostrożność przed Brexitem.

Podczas kampanii referendalnej w 2016 r. zwolennicy wyjścia twierdzili, że Wlk. Brytania odniesie korzyść, ponieważ jako członek UE wpłaca 350 mln funtów tygodniowo. Teraz mówią o korzyściach, które pojawią się w dłuższej perspektywie, jak stanowienie własnych reguł i samodzielne umowy handlowe z gospodarkami szybkiego wzrostu, takimi jak Indie i Chiny. Póki co negocjacje warunków wyjścia Wlk. Brytanii z UE utknęły w martwym punkcie, na pół roku przed ustaloną datą.
(AC, źródło: Reuters)

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook