Reklama

Aegon: Raport na temat kosztów studiowania
środa, 03 października 2018 08:44

Coroczny raport „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” opracowany na zlecenie Aegon podsumowuje informacje o najlepszych możliwościach edukacyjnych w wybranych krajach i związanych z nimi wydatkach.

- Żyjemy w świecie, w którym pewne jest tylko jedno – zmiana. Postęp technologii, globalizacja, łatwość przemieszczania się i dostępność urządzeń mobilnych sprawiają, że jesteśmy w ciągłym ruchu. Zmieniamy się nie tylko my, ale także rynek pracy, szkolnictwa i nauki. Powstają nowe zawody i branże, a stare muszą nadążyć za zmianą lub ustąpić miejsca tym, które nadchodzą. Dlatego tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie i nieustanne obserwowanie trendów. Tylko w ten sposób możemy dostosować się do oczekiwań rynku i pozostać w grze – mówi Arkadiusz Chmurzyński, dyrektor marketingu i e-commerce Aegon.

Najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce od lat niezmiennie pozostaje informatyka. Zdanie Aegon nie można się temu dziwić, skoro na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych zawodów znajdują się programista i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Podobnie jak w zeszłym roku, na drugim miejscu znalazło się zarządzanie, na trzecie natomiast awansowała psychologia, wypierając prawo.

Osoby, którą chcą kształcić się na najlepszych prywatnych uczelniach, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami – rok studiów informatycznych może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Do bardzo wysokich należą również opłaty za czesne na studiach psychologicznych.  
Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, należy jednak pamiętać o kosztach utrzymania w danym mieście. Według raportu to od 1 tys. zł miesięcznie w przypadku studenta żyjącego oszczędnie, do 3,5 tys. zł w przypadku osoby rozrzutnej.

Raport Aegon podaje też koszty studiowania i utrzymania w krajach najchętniej wybieranych przez młodych ludzi z Polski – w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. I tak np. w Zjednoczonym Królestwie opłaty za rok studiów w jednej dziesięciu najlepszych uczelni wynoszą zazwyczaj nieco ponad 44 tys. zł. Na najtańszym uniwersytecie jest to nieco ponad 36 tys. zł, a na najdroższym – 90,5 tys. zł. Do tego dochodzą koszty utrzymania wahające się od 2525 do 4825 zł miesięcznie. Z kolei w USA samo czesne za rok na uczelni z TOP 10 to minimum 171,29 tys. zł, a maksimum – blisko 198 tys. zł., do tego dochodzą miesięczne koszty utrzymania wahające się od 5862 do 13,64 tys. zł.

O badaniu:
Badanie „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostało przeprowadzone przez Millward Brown we wrześniu 2018 r. na zlecenie Aegon, metodą desk research polegającą na zbieraniu i analizie danych zastanych z wielu ogólnodostępnych źródeł. Były to m.in. różnego rodzaju publikacje prasowe, oficjalne raporty publikowane przez stosowne urzędy czy instytucje.

Raport jest dostępny na stronie internetowej Aegon: https://www.aegon.pl/...
(AM, źródło: Aegon)

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook