Reklama

#PolandCanDoNation – promocja Polski w USA
środa, 10 października 2018 09:03

4 października w Nowym Jorku z inicjatywy PZU odbyło się jedno z największych spotkań liderów polskiej gospodarki z przedstawicielami amerykańskiego biznesu. W organizowanych wydarzeniach wzięło udział kilkudziesięciu prezesów najważniejszych polskich spółek. Gościem honorowym spotkań był premier Mateusz Morawiecki.

- W ostatnich latach w Polsce dokonała się rewolucja, zarówno pod względem technologicznym, jak i przemysłowym. Towarzyszył jej rozwój technologii finansowych i informatycznych, a także wysokiej klasy usług biznesowych oraz działalności badawczo-rozwojowej – podkreślił podczas konferencji w Nowym Jorku Paweł Surówka, prezes PZU SA. – Skutkiem tego boomu był nie tylko wyraźny wzrost gospodarczy, ale także wzrost zatrudnienia oraz zagranicznych inwestycji. Większość obywateli Stanów Zjednoczonych nie jest świadoma tego faktu, dlatego postanowiliśmy działać i jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić opinie o Polsce – dodał.

Spostrzeżenia prezesa potwierdziły badania Harris Poll, z których wynikało, że 89% ankietowanych Amerykanów nie wierzy, że Polska plasuje się w czołówce 40 najbardziej innowacyjnych krajów na świecie, 64% uważa, że polska gospodarka opiera się na rolnictwie, a 47% sądzi, że w Polsce nie ma zbyt wielu możliwości zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego.

Gościem honorowym konferencji #PolandCanDoNation był premier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu odniósł się do niedawnego włączenia Polski przez globalną agencję indeksową FTSE Russel do grona rynków rozwiniętych, podkreślając, że to przełomowa decyzja, która jednak nie stanowi zaskoczenia, ponieważ Polska spełnia szereg rygorystycznych kryteriów, na podstawie których dokonywana jest klasyfikacja. Dodał także, że Polska jest pełnoprawnym członkiem tej elitarnej grupy państw, z prawdziwie społeczną i konkurencyjną gospodarką.

Podczas konferencji Paweł Surówka wraz z Christianem Ketelsem, głównym ekonomistą BCG, zapowiedzieli także rozpoczęcie specjalnego programu mentoringowego dla studentów najlepszych amerykańskich uczelni wyższych, który pozwoli im obserwować pracę prezesów czołowych polskich firm oraz uczyć się od liderów innowacyjnego polskiego biznesu.

- Każdy, kto choć trochę zna historię, z pewnością wie, że bez pomocy Stanów Zjednoczonych zarówno w 1918, jak i 1989 roku Polska nie byłaby w stanie odzyskać swojej suwerenności. Dlatego też korzystając z okazji, jaką daje to spotkanie, chcielibyśmy podziękować za nieustające wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, a także chociaż częściowo spłacić ten dług, dzieląc się historią naszego sukcesu oraz zdobytym przez ostatnie 28 lat doświadczeniem – powiedział Paweł Surówka.

- Historia sukcesu gospodarczego Polski, który dla wielu stanowił zaskoczenie, jest naprawdę niezwykła. Łatwo jest zapomnieć, gdy już osiągnęło się sukces, że na początku nie wydawał się on być tak oczywisty. Jest to tym bardziej istotne, że dla wielu krajów w dalszym ciągu pozostaje on poza zasięgiem – podkreślił Christian Ketels. Jednocześnie zapowiedział przygotowanie case study dotyczące Polski „Unexpected champion – what next for Poland”.

W trakcie konferencji Enrique Rueda-Sabater, starszy doradca w BCG, przedstawił najnowszy raport SEDA (Ocena Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego / Sustainable Economic Development Assessment). Celem SEDA jest dostarczenie informacji dotyczących stopnia rozwoju poszczególnych krajów, które wykraczają poza kwestie czysto gospodarcze, a skupiających się także na jakości życia obywateli. Raporty świadczą o tym, że traktowanie dobra obywateli jako najwyższego priorytetu można połączyć z intensywnym rozwojem gospodarczym oraz promocją zrównoważonego rozwoju. Polska uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem liczby wskaźników SEDA, wśród których zanotowano wzrost. Nasz kraj znalazł się też na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, których pozycja w rankingu SEDA najbardziej wzrosła. Ponadto plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o stopień przełożenia bogactwa kraju na dobrobyt obywateli – współczynnik stosunku bogactwa do jakości życia w Polsce w 2018 r. wynosił 1,22 – znacznie powyżej średniej światowej, a nawet niektórych krajów Unii Europejskiej. W światowym indeksie SEDA Polska plasuje się na 32 pozycji.

- Czynnik biznesowy oraz element ludzki, a także rosnący poziom życia sprawiają, że Polska jest idealnym miejscem do realizacji inwestycji oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Panuje tu bezpieczna i przyjazna atmosfera, a ludzie są otwarci na innowacje i nowe wyzwania – podkreślił Paweł Surówka. – W naszej historii zdarzały się niepowodzenia, jednak to tylko wzmocniło nasze pragnienie odrobienia strat w stosunku do innych krajów. Jesteśmy dumni z tego, co już osiągnęliśmy, ale w dalszym ciągu chcemy odnosić sukcesy. Ta postawa, w połączeniu z niezwykłą ambicją, jest tym, co wyróżnia Polskę na tle innych krajów – dodał.


O badaniu:

Badanie przeprowadzone zostało za pośrednictwem internetu przez firmę badawczą Harris Poll na zlecenie PZU na terenie Stanów Zjednoczonych w okresie 18-20 września 2018 r. na grupie 2006 Amerykanów w wieku powyżej 18 lat. Wyniki nie powstały w oparciu o próbę probabilistyczną, dlatego też nie mogą one stanowić podstawy do wyliczenia potencjalnego szacunkowego błędu próby.

(AM, źródło: PZU)

 

Aegon: Michał Jakubowski dyrektorem ds. Biznesu Korporacyjnego

Do zespołu Aegon Polska dołączył Michał Jakubowski, obejmując stanowisko dyrektora ds. Biznesu Korporacyjnego. Będzie on odpowiedzialny m.in. za...


czytaj dalej

PZU: Arkadiusz Gęsicki dyrektorem zarządzającym ds. Rozwoju Biznesu

Arkadiusz Gęsicki został nowym dyrektorem zarządzającym ds. Rozwoju Biznesu Grupy PZU. W ramach swoich obowiązków będzie odpowiadać za Biuro...


czytaj dalej

UE: Coraz bliżej ogólnoeuropejskiego produktu emerytalnego

Na decyzję Parlamentu Europejskiego czekają przepisy rozporządzenia, które mają ułatwić odkładanie pieniędzy na emeryturę. Wstępne porozumienie...


czytaj dalej

Aviva: Plan awaryjny na twardy brexit

Brytyjska Aviva zwróciła się do sądu w Londynie o zgodę na transfer aktywów o łącznej wartości 9 mld euro. Ubezpieczyciel wyjaśnił, że wobec...


czytaj dalej

Insurance Forum: O digitalizacji, motoryzacji i potrzebach pokolenia silver

W dniach 17-18 kwietnia w Warszawie odbędzie się wiosenna odsłona tegorocznego Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń, czyli 17. edycji...


czytaj dalej

Pięć dni do „IT w ubezpieczeniach GigaCon 2019”

26 lutego w Warszawie odbędzie się XVIII edycja konferencji poświęconej informatyzacji sektora ubezpieczeniowego, zatytułowana „IT w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook