Reklama

SCOR: Reasekuracja potrzebna, by chronić bilans
poniedziałek, 05 listopada 2018 09:54

Coraz więcej cedentów korzysta z reasekuracji dla zmniejszenia wahań swoich dochodów, aby ich biznes wyglądał atrakcyjniej dla inwestorów w środowisku niskich stóp procentowych – zauważył Jean-Paul Conoscente, dyrektor generalny reasekuracji majątkowej w SCOR.

Dyrektor francuskiego reasekuratora wziął udział w spotkaniu reasekuratorów, brokerów i ubezpieczycieli w Baden-Baden w dniach 21–25 października br., przed styczniowym sezonem odnowień.

Wraz z zapotrzebowaniem na ochronę kapitału i rozwiązania dotyczące wymogów wypłacalności, rośnie popyt na reasekurację. – Wzrost popytu na reasekurację wynika nie z większej szkodowości, ale z chęci ochrony zarobków – powiedział Conoscente, cytowany przez portal Intelligent Insurer. – Cedenci chcą chronić swoje rachunki zysków i strat, jak również kapitał.

Wyjaśnił, że ten trend jest po części napędzany przez zjawisko niskich przychodów z inwestycji. Stwarza ono presję na ubezpieczycieli i zmusza ich do skupienia się na wypracowywaniu dodatnich wyników technicznych. – Obserwujemy firmy coraz częściej poszukujące ochrony zarobków. Ubezpieczyciele są zainteresowani rozwiązaniami chroniącymi przed dużą zmiennością wyników finansowych. W końcu jest to kwestia struktury i ceny – powiedział Conoscente.

Nie jest możliwe, aby kilka tegorocznych dużych katastrof naturalnych, w tym huragan Michael na Florydzie i tajfun Jebi w Japonii, wpłynęło na wzorce zakupowe europejskich ubezpieczycieli przy odnowieniach kontraktów na 2019 r.

Na kupowanie europejskich ubezpieczeń nie miały wpływu katastrofy naturalne, jakie widzieliśmy w USA i Japonii. Mogą one jednak odbić się na cenach, jako że ceny reasekuracji są w trendzie wzrostowym na całym świecie – stwierdził dyrektor SCOR. – Ogólnie rzecz biorąc, programy są bardzo stabilne. Bardziej chodzi o warunki kontraktów niż o strukturę.

Jak podsumował, oznacza to, że przy odnowieniach większy nacisk będzie położony na ceny. I wyraził optymizm co do możliwości pewnych podwyżek.

Na temat negocjacji odnowieniowych Conoscente powiedział: – Dyskusje w Baden-Baden dotyczą oczekiwań cenowych i pojemności, jaką programy mogą przyciągnąć za daną cenę. Programy, które doświadczyły szkody, zdecydowanie zobaczą podwyżki cen. Niejasne jest, co się wydarzy z programami bezszkodowymi.

Zapowiada też, że przy odnowieniach uwaga będzie się skupiać również na włączeniu bądź wyłączeniu nowych ryzyk, takich jak cyber. Jest to bez wątpienia dziedzina ogromnego potencjału wzrostu dla branży ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, jednak ryzyko nie jest jeszcze dobrze rozpoznane i modelowane.

SCOR w Europie szuka możliwości ekspansji na obszarach swojego mniejszego zaangażowania, takich jak specjalistyczna reasekuracja majątkowa w Wielkiej Brytanii.  Dodatkowo będzie dokonywać ekspansji w Europie przez pogłębianie relacji z klientami i zwiększanie udziału w programach. Jednak zakres, w jakim to będzie możliwe, będzie zależał od dostępności udziałów oraz warunków. Jak zadeklarował Conoscente: – Mamy apetyt na wszystkie linie.
AC

 

KNF: Marcin Pachucki p.o. przewodniczącego

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 14 listopada Marka Chrzanowskiego ze stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru...


czytaj dalej

KNF: Marek Chrzanowski zrezygnował

13 listopada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Rezygnacja...


czytaj dalej

Kalifornia: Pożary trawią też ubezpieczycieli

State Farm i Farmers Insurance Group of Companies mają największą ekspozycję na pożary w Kalifornii, gdzie dwa zdarzenia – Camp Fire i Woolsey...


czytaj dalej

Rzecznik Finansowy przeciwny zakazowi cesji wierzytelności

Proponowany w senackim projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego...


czytaj dalej

FinTech & InsurTech Digital Congress: Jak funkcjonować na rynku globalnym?

W dniach 13-14 listopada w Warszawie odbył się FinTech & InsurTech Digital Congress. Dzięki praktycznym rozwiązaniom przedstawionym przez...


czytaj dalej

Inter Polska: Jaka polisa dla fizjoterapeuty?

Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC Inter Polska, przypomina, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów fizjoterapeuci...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook