Reklama

SCOR: Reasekuracja potrzebna, by chronić bilans
poniedziałek, 05 listopada 2018 09:54

Coraz więcej cedentów korzysta z reasekuracji dla zmniejszenia wahań swoich dochodów, aby ich biznes wyglądał atrakcyjniej dla inwestorów w środowisku niskich stóp procentowych – zauważył Jean-Paul Conoscente, dyrektor generalny reasekuracji majątkowej w SCOR.

Dyrektor francuskiego reasekuratora wziął udział w spotkaniu reasekuratorów, brokerów i ubezpieczycieli w Baden-Baden w dniach 21–25 października br., przed styczniowym sezonem odnowień.

Wraz z zapotrzebowaniem na ochronę kapitału i rozwiązania dotyczące wymogów wypłacalności, rośnie popyt na reasekurację. – Wzrost popytu na reasekurację wynika nie z większej szkodowości, ale z chęci ochrony zarobków – powiedział Conoscente, cytowany przez portal Intelligent Insurer. – Cedenci chcą chronić swoje rachunki zysków i strat, jak również kapitał.

Wyjaśnił, że ten trend jest po części napędzany przez zjawisko niskich przychodów z inwestycji. Stwarza ono presję na ubezpieczycieli i zmusza ich do skupienia się na wypracowywaniu dodatnich wyników technicznych. – Obserwujemy firmy coraz częściej poszukujące ochrony zarobków. Ubezpieczyciele są zainteresowani rozwiązaniami chroniącymi przed dużą zmiennością wyników finansowych. W końcu jest to kwestia struktury i ceny – powiedział Conoscente.

Nie jest możliwe, aby kilka tegorocznych dużych katastrof naturalnych, w tym huragan Michael na Florydzie i tajfun Jebi w Japonii, wpłynęło na wzorce zakupowe europejskich ubezpieczycieli przy odnowieniach kontraktów na 2019 r.

Na kupowanie europejskich ubezpieczeń nie miały wpływu katastrofy naturalne, jakie widzieliśmy w USA i Japonii. Mogą one jednak odbić się na cenach, jako że ceny reasekuracji są w trendzie wzrostowym na całym świecie – stwierdził dyrektor SCOR. – Ogólnie rzecz biorąc, programy są bardzo stabilne. Bardziej chodzi o warunki kontraktów niż o strukturę.

Jak podsumował, oznacza to, że przy odnowieniach większy nacisk będzie położony na ceny. I wyraził optymizm co do możliwości pewnych podwyżek.

Na temat negocjacji odnowieniowych Conoscente powiedział: – Dyskusje w Baden-Baden dotyczą oczekiwań cenowych i pojemności, jaką programy mogą przyciągnąć za daną cenę. Programy, które doświadczyły szkody, zdecydowanie zobaczą podwyżki cen. Niejasne jest, co się wydarzy z programami bezszkodowymi.

Zapowiada też, że przy odnowieniach uwaga będzie się skupiać również na włączeniu bądź wyłączeniu nowych ryzyk, takich jak cyber. Jest to bez wątpienia dziedzina ogromnego potencjału wzrostu dla branży ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, jednak ryzyko nie jest jeszcze dobrze rozpoznane i modelowane.

SCOR w Europie szuka możliwości ekspansji na obszarach swojego mniejszego zaangażowania, takich jak specjalistyczna reasekuracja majątkowa w Wielkiej Brytanii.  Dodatkowo będzie dokonywać ekspansji w Europie przez pogłębianie relacji z klientami i zwiększanie udziału w programach. Jednak zakres, w jakim to będzie możliwe, będzie zależał od dostępności udziałów oraz warunków. Jak zadeklarował Conoscente: – Mamy apetyt na wszystkie linie.
AC

 

Prezes PIU członkiem Rady Konsultacyjnej ds. PPK

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) powołał Radę Konsultacyjną do spraw Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W jej skład wszedł Jan Grzegorz...


czytaj dalej

VIG Polska: Przedłużenie mandatów członkom zarządów trzech spółek

18 i19 grudnia podczas posiedzeń rad nadzorczych trzech spółek Vienna Insurance Group w Polsce – majątkowej i życiowej Compensy oraz InterRisk –...


czytaj dalej

Insurance Europe: Wniosek KE może być wyrokiem na polisy telematyczne

Choć Insurance Europe (IE) deklaruje zadowolenie z wniosku Komisji Europejskiej (KE) dotyczącego rozporządzenia w sprawie e-prywatności, mającego...


czytaj dalej

Willis Re: Cena reasekuracji zależna od klienta

Plasowanie kontraktów reasekuracyjnych 1 stycznia 2019 r. uwidoczniło ogromną różnicę między cenami dla klientów z maksymalną ekspozycją i słabą...


czytaj dalej

UMK: Jubileusz prof. Eugeniusza Kowalewskiego

22 lutego w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa zatytułowana „O...


czytaj dalej

MetLife: Polisy dla klientów T-Mobile

MetLife rozwija sprzedaż w kanale direct marketing. Najnowszą inicjatywą ubezpieczyciela w tym obszarze  jest nawiązanie współpracy z T-Mobile....


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook