Reklama

WTW: Rośnie wartość, maleje liczba fuzji i przejęć
środa, 07 listopada 2018 09:41

Wartość transakcji w ubezpieczeniowych fuzjach i przejęciach na świecie w I połowie 2018 r. przekroczyła 44,4 mld dol. dzięki dużej liczbie megatransakcji, które wywindowały łączną wartość na poziom najwyższy osiągnięty w I półroczu od czasu kryzysu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 r. w sektorze ubezpieczeniowym miało miejsce 14 transakcji powyżej 600 mln dol. – wynika z raportu Willis Towers Watson i Mergermarket, omawianego przez portal Insurance Journal. Jednak liczba transakcji spadła do zaledwie 84 i była najniższa od 2009 r.

Kluczowe czynniki wzrostu wartości wiążą się ze zmianą charakteru modeli biznesowych. Wobec presji regulacyjnej, która stała się normą, wypracowywane są nowe modele i coraz więcej firm stara się powrócić do swojej zasadniczej strategii. – W miarę jak procesy, raportowanie i monitorowanie na nowych zasadach coraz bardziej stawały się codziennością, zarządzający odzyskali „przepustowość” i podjęli zadanie strategicznego kierowania swoimi firmami – zauważył Fergal O’Shea, dyrektor naczelny Willis Towers Watson, omawiając skutki wejścia w życie Solvency II.

Wśród firm przyjmujących takie podejście obserwuje się coraz silniejszą tendencję do wyzbywania się niechcianych części biznesu, co oznacza, że cenne aktywa znów są dostępne na rynku. Dla inwestorów private equity rekordowe poziomy wpływów skłaniają do zainteresowania tymi aktywami i skutkują kompleksowymi akwizycjami dokonywanymi przez tego rodzaju nabywców w 2018 r.

Zmiany regulacyjne odegrały istotną rolę również w relacji do aktywów amerykańskich, bowiem reforma podatkowa zapewniła bezpośredni wzrost zarobków firm od przełomu roku, co znaczy, że amerykańscy ubezpieczyciele natychmiast stali się bardziej atrakcyjni dla zagranicznych ubezpieczycieli, którzy widzą potencjał większych niż wcześniej zarobków w USA.

Podczas gdy te czynniki wspierają pozytywną perspektywę ubezpieczeniowych fuzji i przejęć w najbliższych miesiącach, autorzy raportu są zgodni, że wydłużeniu może ulec czas realizacji, biorąc pod uwagę wyższe wartości transakcji i ich potencjalną złożoność – Obserwujemy znaczne wydłużenie przedziału czasu od ogłoszenia transakcji do jej zamknięcia – powiedział Jack Gibson, dyrektor zarządzający Willis Towers Watson. – Niemniej jednak dług nadal pozostaje tani, a po ostatnich reformach podatkowych w USA firmy dostały doping. W dalszym ciągu rynek M&A będzie aktywny, to po prostu kwestia zapłacenia odpowiedniej ceny i pokonania przeszkód, które doprowadziły do tego, że przeprowadzenie transakcji zajmuje więcej czasu, a może i do zmniejszenia się ich liczby w tym roku.

W podziale transakcji fuzji i przejęć ze względu na sektory, I poł. 2018 r. nie odbiegała od ubiegłorocznej. Przodował sektor majątkowy z 44 transakcjami; następny był życiowy z 22; 11 transakcji dotyczyło firm o profilu mieszanym; do 7 doszło w reasekuracji.

Segment ubezpieczeniowy adaptuje się do nowych technologii wolniej niż inne. Pod względem inwestycji w insurtech ubezpieczyciele pozostają w tyle za swoimi cyfrowymi konkurentami.

W raporcie uwzględniono zakończone transakcje M&A, ogłoszone w okresie 1 stycznia – 30 czerwca 2018 r., o wartości co najmniej 5 mln dol.
AC

 

Aviva PTE: Maciej Karasiński nowym prezesem

Maciej Karasiński od kwietnia obejmie funkcję prezesa Aviva PTE. Jego nominacja jest efektem złożenia rezygnacji (ze skutkiem od końca marca)...


czytaj dalej

Gothaer TU: Marek Gołębiewski nowym członkiem zarządu

11 marca rada nadzorcza Gothaer TU zdecydowała o przedłużeniu kadencji dotychczasowego zarządu spółki na kolejnych pięć lat i poszerzeniu jego...


czytaj dalej

Świat: Katastrofa lotnicza od strony ubezpieczeniowej

Ubezpieczyciele koncernu Boeing stoją przed problemem ogromnych roszczeń ze strony rodzin ofiar katastrofy samolotu Ethiopian Airlines, która...


czytaj dalej

VIG: Wyniki lepsze od zakładanych

Według Vienna Insurance Group (VIG), wstępne wyniki za rok finansowy 2018 wskazują, że był to pomyślny okres dla grupy.

Elisabeth Stadler, CEO...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Regulacje obustronnie korzystne

Niezwykle rzadko zdarza się, aby akt prawny lub werdykt sądowy dotyczący polskich ubezpieczeń był w równym stopniu korzystny dla zakładów co ich...


czytaj dalej

Insurance Forum: Debata z udziałem „Gazety Ubezpieczeniowej”

17 kwietnia podczas pierwszego dnia XIII Insurance Forum odbędzie się debata poświęcona ubezpieczeniom w kontekście wyzwań XXI wieku, którą...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook