Reklama

Powstaje ogólnopolska baza najmu pojazdów zastępczych
czwartek, 06 grudnia 2018 09:41

Inflacja szkód komunikacyjnych to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed pionami likwidacji w zakładach ubezpieczeń. Rosnącą część kosztów stanowią samochody zastępcze.

Poszkodowani mają prawo do samochodu zastępczego i nikt tego nie neguje. – Problem w tym, że ze względu na brak wymiany informacji między zakładami ubezpieczeń, a nawet w obrębie tego samego zakładu ubezpieczeń, dochodzi do szeregu nieprawidłowości, a czasem wręcz wyłudzeń, które narażają ubezpieczycieli na ogromne wydatki – zauważa Adam Ryżycki z firmy Mentax.

Jakie nieprawidłowości zdarzają się najczęściej? – Ubezpieczyciel dostaje fakturę za wypożyczenie auta na czas dłuższy, niż to faktycznie miało miejsce. Albo okazuje się, że poszkodowany w ogóle nie korzystał z pojazdu zastępczego. Czasami to samo auto było równolegle zgłaszane jako wypożyczone w dwóch różnych towarzystwach – wylicza Adam Ryżycki.

To wszystko by się nie zdarzało, gdyby ubezpieczyciele dysponowali wspólną bazą zrealizowanych wynajmów pojazdów zastępczych, pozwalającą wychwycić potencjalne niezgodności. – Przy cięższych pojazdach, takich jak ciągniki siodłowe czy naczepy, takie wyłudzenia mogą być naprawdę bardzo kosztowne. Ubezpieczyciele korzystają na własny rachunek z usług firm detektywistycznych, ale to mało efektywne rozwiązanie, a i tak wiele potencjalnych fraudów pozostaje niezauważonych – mówi Adam Ryżycki.

Dlatego spółka Mentax postanowiła stworzyć aplikację, która usprawniłaby wymianę informacji i istotnie zmniejszyła ryzyka fraudu związanego z wynajmem pojazdów zastępczych. Aplikacja docelowo stworzy ogólnopolską bazę wynajmu pojazdów zastępczych, która pozwoli na istotne zmniejszenie liczby fraudów oraz usprawni realizację procesów związanych z wynajmem.

Aleksandra E. Wysocka
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej nr 50 z datą wydawniczą 10 grudnia w dodatku „Likwidacja Szkód”.

(am)

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Allianz: Akwizycje zamiast odkupu?

Allianz może spowolnić realizację swojego programu odkupu akcji, aby móc dokonać niewielkich akwizycji – zapowiedział dyrektor finansowy grupy po...


czytaj dalej

Parlament Europejski: Zmiany w dyrektywie komunikacyjnej przyjęte

13 lutego deputowani z Parlamentu Europejskiego przyjęli zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywie komunikacyjnej).

...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Windykacyjni pośrednicy

19 lutego ukazał się 54. odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu zatytułowanego „Windykacyjni pośrednicy” był Piotr...


czytaj dalej

PZU SA: Usługa Auto Non Stop dla posiadaczy PZU Auto AC

Oferta komunikacyjna PZU SA została wzbogacona o opcję Auto Non Stop. Dzięki nowej usłudze w przypadku obsługi zgłoszenia z PZU Auto AC...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook