Reklama

Prawo: Petycja ws. wykreślenia zakazu cesji z regulacji odszkodowawców
czwartek, 17 stycznia 2019 09:54

Do Sejmu trafiła petycja „Stop Zakazowi Cesji”. Autorzy wystąpienia domagają się w nim odstąpienia od wprowadzenia ustawowego zakazu likwidacji bezgotówkowych rozliczeń z poszkodowanymi klientami towarzystw ubezpieczeń oraz rezygnacji z zakazu cesji wpisanego do senackiego projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

Autorzy petycji zaznaczyli w niej, że ich wystąpienie jest składane „w szeroko rozumianym interesie publicznym i społecznym”, szczególnie w imieniu przedsiębiorców działających w branży napraw powypadkowych pojazdów, prowadzących usługi pomocy drogowych oraz wypożyczania pojazdów i „wszystkich obywali posiadających mienie”.

W petycji sformułowano żądanie zmiany przepisów zawartych w senackim projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego, poprzez wykreślenie art. 7 „1. Podmiot obowiązany wypłaca świadczenie z tytułu czynu niedozwolonego klientowi. 2. Nie można przez czynność prawną przyznać doradcy, ani innej osobie działającej w imieniu lub na rzecz doradcy, uprawnienia do odbioru lub dysponowania świadczeniami z tytułu czynu niedozwolonego” albo ograniczenie jego stosowania do szkód na osobie. Ponadto zażądano wykreślenia art. 9 „Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią”. Zdaniem autorów wystąpienia, uchwalenie przepisów w obecnej wersji doprowadzi do całkowitej zmiany rynku usług motoryzacyjnych i wypaczenia zasad jego funkcjonowania, choć sam akt ma dotyczyć sektora kancelarii odszkodowawczych. Twierdzą oni również, że skutkiem wprowadzenia ustawy w obecnym brzmieniu będzie likwidacja większej części podmiotów działających w sektorze drobnych i średnich przedsiębiorstw świadczących usługi powiązane z działalnością ubezpieczycieli, fala upadłości firm niemogących regulować swoich zobowiązań ze względu na zmniejszone przychody oraz ograniczenie praw konsumentów.

„Jest oczywistym, że wprowadzenie nowej ustawy w obecnej formie leży w interesie firm ubezpieczeniowych. Firmy te liczą na zyski związane z destabilizacją rynku obsługi poszkodowanych w obecnej jego formie. Nie można jednak dokonywać zamachu na ten rynek pod przykrywką uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych” – napisano w petycji.

Petycja:
http://orka.sejm.gov.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Sejm)

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Allianz: Akwizycje zamiast odkupu?

Allianz może spowolnić realizację swojego programu odkupu akcji, aby móc dokonać niewielkich akwizycji – zapowiedział dyrektor finansowy grupy po...


czytaj dalej

Parlament Europejski: Zmiany w dyrektywie komunikacyjnej przyjęte

13 lutego deputowani z Parlamentu Europejskiego przyjęli zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywie komunikacyjnej).

...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Windykacyjni pośrednicy

19 lutego ukazał się 54. odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu zatytułowanego „Windykacyjni pośrednicy” był Piotr...


czytaj dalej

PZU SA: Usługa Auto Non Stop dla posiadaczy PZU Auto AC

Oferta komunikacyjna PZU SA została wzbogacona o opcję Auto Non Stop. Dzięki nowej usłudze w przypadku obsługi zgłoszenia z PZU Auto AC...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook