Reklama

IWS: Prace nad zmniejszeniem liczby fraudów
piątek, 18 stycznia 2019 09:38

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami, które zmniejszą przestępczość w branży ubezpieczeniowej.

Wyłudzanie pieniędzy z polis to jeden z podstawowych problemów, z jakimi zmaga się branża ubezpieczeniowa, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

- Według badań Insurance Europe w 2016 roku aż 10% wypłaconych w Europie odszkodowań i świadczeń to były wyłudzenia – mówi Bartłomiej Litwińczuk, członek zarządu PZU Życie.

Nad wypracowaniem propozycji zmian w prawie, które będą eliminowały przyczyny przestępczości, co przyczyni się do ograniczenia liczby nieuczciwych praktyk w branży ubezpieczeniowej pracowali uczestnicy projektu badawczego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Prawo, gospodarka i technologia na rzecz zapobiegania przyczynom przestępczości”. W tym gronie znaleźli się: reprezentanci środowiska naukowego, praktycy prawa, przedstawiciele biznesu, administracji publicznej i organów ochrony prawnej. Dodatkowo IWS zaangażował do współpracy profesorów z Harvard Business School, Stanford Research Institute, Massachusetts Institute of Technology, China Europe International Business School oraz IESE Business School. Zadaniem, jakie stanęło przed uczestnikami przedsięwzięcia, było znalezienie rozwiązań, które nie tylko pozwolą zmniejszyć skalę przestępczości, ale także zadziałają prewencyjnie. Podczas seminariów eksperci przeanalizowali przyczyny, które najczęściej prowadzą do działań przestępczych i analizując rozwiązania zastosowane w innych krajach, starali się znaleźć sposób, by im zapobiegać.

Szansą na zmniejszenie nieuczciwych praktyk jest też szersze zastosowanie nowych technologii w branży ubezpieczeniowej.

- W jaki sposób wykorzystanie nowych technologii może pomóc w walce z osobami, które wyłudzają pieniądze z ubezpieczeń? Przede wszystkim zaawansowane systemy analityczne chronią firmy przed zorganizowanymi grupami, które dokonują wyłudzeń, a także zapewniają ochronę ubezpieczonych przed nieuczciwymi praktykami – mówi Bartłomiej Litwińczuk.

Jako przykład podaje wprowadzony w ubiegłym roku przez PZU system antyfraudowy FMS, zapewniający ochronę przed nienależnymi wypłatami odszkodowań oraz szybsza weryfikacja zgłoszeń i wypłata środków w przypadku roszczeń zasadnych. – System pozwala również chronić klientów, którzy mogą stać się ofiarami prób wyłudzenia. Zastosowanie zaawansowanych technik analitycznych, takich jak np. machine learning, text mining oraz wykorzystanie pozyskanej wiedzy do doskonalenia modeli i algorytmów reguł pozwala na skuteczną prewencję wobec dynamicznie zmieniających się i coraz bardziej wyrafinowanych sposobów działania oszustów – zaznacza Bartłomiej Litwińczuk.
(AM, źródło: IWS)

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Allianz: Akwizycje zamiast odkupu?

Allianz może spowolnić realizację swojego programu odkupu akcji, aby móc dokonać niewielkich akwizycji – zapowiedział dyrektor finansowy grupy po...


czytaj dalej

Parlament Europejski: Zmiany w dyrektywie komunikacyjnej przyjęte

13 lutego deputowani z Parlamentu Europejskiego przyjęli zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywie komunikacyjnej).

...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Windykacyjni pośrednicy

19 lutego ukazał się 54. odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu zatytułowanego „Windykacyjni pośrednicy” był Piotr...


czytaj dalej

PZU SA: Usługa Auto Non Stop dla posiadaczy PZU Auto AC

Oferta komunikacyjna PZU SA została wzbogacona o opcję Auto Non Stop. Dzięki nowej usłudze w przypadku obsługi zgłoszenia z PZU Auto AC...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook