Reklama

Grant Thornton: Polski biznes ufa kobietom
piątek, 08 marca 2019 09:24

Polska jest w światowej czołówce pod względem obecności kobiet na kierowniczych stanowiskach. 35% wyższej kadry kierowniczej stanowią kobiety, a jedynie 10% polskich przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach – wynika z najnowszej edycji cyklicznego badania „Women in business” prowadzonego przez firmę Grant Thornton.

Autorzy badania wskazują, że pod względem feminizacji wyższej kadry kierowniczej (prezesi, pozostali członkowie zarządów, szefowie działów) nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce wśród przebadanych europejskich państw, ex aequo z Niemcami i Irlandią, oraz piąte miejsce w całym globalnym zestawieniu. Średnia dla wszystkich 32 przebadanych państw wynosi 29%, a dla analizowanych krajów Unii Europejskiej – 28%.

Odsetek kobiet w wyższej kadrze kierowniczej (zarząd, szefowie działów) firm w poszczególnych krajach  (w proc.)źródło: Badanie Grant Thornton wśród 10 tys. średnich i dużych firm (w tym 200 w Polsce)


Z raportu wynika również, że tylko co dziesiąta firma w Polsce nie zatrudnia ani jednej kobiety na najwyższych stanowiskach. Jest to jeden z lepszych wyników wśród wszystkich 32 przebadanych państw na świecie, gdzie globalna średnia wynosi 14%. Z analizowanych europejskich państw tylko Wielka Brytania oraz Irlandia wyprzedza Polskę z niższym wynikiem.

- Polska pod względem obecności kobiet wśród wyżej kadry kierowniczej może być dla wielu Państw wzorem do naśladowania. Mimo że w naszym kraju nadal większość kierowniczych stanowisk zajmują mężczyźni, jednak na tle świata jawimy się jako kraj, gdzie biznes jest stosunkowo mocno sfeminizowany – mówi Grant Thornton: Polski biznes ufa kobietomdyrektor ds. Potencjału Ludzkiego Grant Thornton.

Pomimo wysokiego odsetka kobiet na stanowiskach menedżerskich w polskich firmach, nadal relatywnie mało kobiet osiąga najwyższe możliwe stanowisko w przedsiębiorstwie (prezes zarządu, dyrektor zarządzający). W Polsce tylko 16% stanowisk prezesów firm zajmują kobiety. Globalna średnia wszystkich 32 objętych badaniem państw wynosi 15%, a średnia dla UE – 17%. Według raportu kobiety w Polsce na wyższych stanowiskach pełnią funkcję głównie dyrektorów finansowych (46%), dyrektorów HR (44%), szefów marketingu (25%) oraz dyrektorów operacyjnych (22%).


Jaki odsetek przedstawicieli danego stanowiska stanowią kobiety? (w proc.)

Przeanalizowano również obecność kobiet w mediach oraz na konferencjach biznesowych. Z badania wynika, że kobiety stanowią tylko 19% wszystkich cytowanych ekspertów w prasie o tematyce ekonomicznej. Nieco więcej wystąpiło w 2018 r. na największych kongresach i konferencjach biznesowych w Polsce – ekspertki stanowiły tylko 21% wszystkich prelegentów i panelistów badanych wydarzeń biznesowych.
(AM, źródło: Grant Thornton)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook