Reklama

Willis: Europa podtrzymuje kulejący globalny rynek M&A
czwartek, 04 kwietnia 2019 08:45

Europa nadal jest jedynym regionem świata, gdzie odnotowano dodatnie wyniki transakcji w sektorze fuzji i przejęć (M&A) w I kwartale 2019 roku, a europejscy kontrahenci osiągają wyniki lepsze od indeksu regionalnego o 2,8 punktów procentowych – wynika z najnowszego Kwartalnego Monitora Transakcji, Quarterly Deal Performance Monitor (QDPM), prowadzonego przez Willis Towers Watson we współpracy z Cass Business School*.

Trzeci rok z rzędu, średni wynik o 5,1 p.p.. wyższy od indeksu daje europejskim nabywcom pierwsze miejsce w rankingu, do czego przyczyniają się lepsze od oczekiwanych wyniki transakcji w poprzednich sześciu kwartałach. Kolejne miejsca zajmują nabywcy z Ameryki Północnej i regionu Azji i Pacyfiku, których wyniki w tym samym okresie osiągnęły wartość odpowiednio o 1,1 i 5,5 p.p. poniżej indeksów regionalnych.

Również wyniki sektora M&A w Wielkiej Brytanii zgodne są z dodatnimi wynikami kupujących z Europy, ponieważ pięć transakcji o wartości powyżej 100 mln USD uzyskało średni wynik o 5,7 p.p. powyżej indeksu. Nabywcy z Wielkiej Brytanii zasadniczo radzą sobie lepiej od średniej w regionie od momentu wprowadzenia indeksu w 2008 r. (+3,9 p.p.), a także w ciągu ostatnich trzech lat (+3,7 p.p.) oraz ostatniego roku (+3,9 p.p.), pomimo trwającej niepewności związanej z brexitem.

W zderzeniu ze zmiennym otoczeniem transakcji, na co wpływ ma niepewność polityczna na świecie – od wojen handlowych do rosnących tendencji protekcjonistycznych – globalny rynek M&A po raz pierwszy osiągał wyniki niższe od oczekiwanych aż przez sześć kolejnych kwartałów, ze średnią stratą -5,4 p.p. wobec indeksu. Wyniki te stanowią również znaczący spadek w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. (-0,6 p.p.).

- Europa zdaje się wyróżniać na tle globalnych tendencji wyników transakcji, pomimo niepewności politycznej w regionie. Wydaje się, że stosunkowo stabilna (mniej niestabilna?) sytuacja polityczno-gospodarcza daje efekty i umożliwia firmom osiągnięcie wyników lepszych niż w innych regionach świata – powiedział Gabe Langerak, dyrektor ds. Fuzji i Przejęć na Europę Zachodnią Willis Towers Watson. – Gracze europejscy i brytyjscy są nadal liderami pod względem wyników transakcji. Dzieje się tak mimo coraz trudniejszego otoczenia z powodu sporów handlowych między USA a Chinami, perspektywy wzrostu odsetek i surowszych warunków kredytowych, co w sposób nieunikniony niesie za sobą ryzyko dalszego pogorszenia warunków na rynku M&A i może zmusić nabywców na całym świecie do obrania jeszcze bardziej selektywnego podejścia – dodał.

Nabywcy w Ameryce Północnej odnotowali szczególnie ostry spadek (-10,1 p.p.), co stanowi najgorszy wyniki tego regionu od momentu uruchomienia indeksu, podczas gdy nabywcy z regionu Azji i Pacyfiku osiągnęli wyniki o 5 p.p. gorsze od indeksu regionalnego.

- Kiepskie wyniki rynku M&A w Ameryce Północnej, które tradycyjnie są bardzo silne, odzwierciedlają rosnącą tendencję do skupiania się na przejęciach krajowych, do czego przyczyniają się częściowo zmiany w prawie związane z reformą systemu podatkowego w USA. Doświadczenie wskazuje, że podejście to nie okazało się jak dotąd opłacalne i kontrahenci powinni raczej poszukiwać najlepszych transakcji, nie zaś ograniczać się do celów, które mogą wykorzystać obecną politykę kraju – powiedział Gabe Langerak.

***

*Badanie QDPM za Q1 2019 uwzględnia transakcje ukończone w okresie pomiędzy 1 stycznia 2019 a 26 marca 2019. WTW przewiduje, że obecna liczba 180 transakcji wzrośnie do końca kwartału.
(AM, źródło: Willis Towers Watson)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook