Reklama

Analizy Online: Pierwszy kwartał na plus dla wszystkich OFE
czwartek, 04 kwietnia 2019 08:47

Wszystkie otwarte fundusze emerytalne (OFE) zakończyły I kwartał 2019 roku z dodatnim wynikiem. Średnia dla całego rynku uplasowała się na poziomie 3,5%. Ważą się też losy wielkości odsetka środków zgromadzonych w OFE, jakie zostaną przekazane na IKE – podały Analizy Online.

Licząc od początku roku, najwyższy wynik wypracował PKO BP Bankowy OFE (4,9%). Fundusz wyprzedził OFE PZU „Złota Jesień” z wynikiem na poziomie 4,5% oraz MetLife OFE (3,8%). Rezultat powyżej lub rzędu średniej kwartalnej stopy zwrotu wynoszącej 3,5% osiągnął jeszcze Nationale-Nederlanden OFE (3,6%).

Analitycy wskazują, że dzięki udanemu kwartałowi poprawiły się także wyniki w dłuższych horyzontach. Średni 12-miesięczny wynik wzrósł do 0,4%, a 3-letni wynosi obecnie 19,4%.

Nieco słabsze wyniki osiągnięte w marcu uszczupliły stan aktywów OFE o około 0,5 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów pomiędzy ZUS a OFE – w ramach tzw. suwaka OFE przelały na konta ZUS 601 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek jedynie 275 mln zł.  W efekcie wartość zgromadzonych w OFE środków zmniejszyła się o 0,4%, do 161,7 mld zł na koniec miesiąca.

Końcówka marca przyniosła także powrót do rozmów na temat przyszłości OFE. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w najbliższych miesiącach rząd ma przedstawić koncepcję dotyczącą przekształcenia OFE. Wiele wskazuje na to, że wraca koncepcja przedstawiona dwa lata temu. – 25% aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75% trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli – zapowiedział Morawiecki.

W grę wchodzi też przeniesienie 100% aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ostatnio o takim pomyśle napisał „Super Express”, a z informacji PAP Biznes wynika, że jest to poważnie rozważany przez rząd projekt. Z doniesień „SE” wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu, a pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku. Z ustaleń gazety wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać ministerstwo rodziny. Według „SE”, w tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu. Informacje „Super Expressu" potwierdzają też źródła PAP Biznes z kręgów rządu.

W debacie publicznej powrócił wątek zapowiedzianego w 2016 roku przekształcenia OFE, co wydaje się naturalne w roku przeglądu emerytalnego i wdrożenia PPK. Mądre uregulowanie kwestii własności środków w OFE z uwzględnieniem interesów i preferencji ich członków, przy utrzymaniu dywersyfikacji aktywów, w konsultacji z interesariuszami zmian, w tym z reprezentacją rynku kapitałowego, może stanowić ważny krok w odbudowie zaufania do systemu emerytalnego, uwiarygodnić PPK i uwolnić rynek od niepewności. Decyzje podejmowane w tej mierze powinny być odpowiedzialne i dobrze komunikowane, a ich celem musi być wzrost poziomu bezpieczeństwa emerytalnego pracujących Polaków – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarzej Towarzystw Emerytalnych (IGTE).
(AM, źródło: Analizy Online, IGTE)

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook