Reklama

Analizy Online: Pierwszy kwartał na plus dla wszystkich OFE
czwartek, 04 kwietnia 2019 08:47

Wszystkie otwarte fundusze emerytalne (OFE) zakończyły I kwartał 2019 roku z dodatnim wynikiem. Średnia dla całego rynku uplasowała się na poziomie 3,5%. Ważą się też losy wielkości odsetka środków zgromadzonych w OFE, jakie zostaną przekazane na IKE – podały Analizy Online.

Licząc od początku roku, najwyższy wynik wypracował PKO BP Bankowy OFE (4,9%). Fundusz wyprzedził OFE PZU „Złota Jesień” z wynikiem na poziomie 4,5% oraz MetLife OFE (3,8%). Rezultat powyżej lub rzędu średniej kwartalnej stopy zwrotu wynoszącej 3,5% osiągnął jeszcze Nationale-Nederlanden OFE (3,6%).

Analitycy wskazują, że dzięki udanemu kwartałowi poprawiły się także wyniki w dłuższych horyzontach. Średni 12-miesięczny wynik wzrósł do 0,4%, a 3-letni wynosi obecnie 19,4%.

Nieco słabsze wyniki osiągnięte w marcu uszczupliły stan aktywów OFE o około 0,5 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów pomiędzy ZUS a OFE – w ramach tzw. suwaka OFE przelały na konta ZUS 601 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek jedynie 275 mln zł.  W efekcie wartość zgromadzonych w OFE środków zmniejszyła się o 0,4%, do 161,7 mld zł na koniec miesiąca.

Końcówka marca przyniosła także powrót do rozmów na temat przyszłości OFE. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w najbliższych miesiącach rząd ma przedstawić koncepcję dotyczącą przekształcenia OFE. Wiele wskazuje na to, że wraca koncepcja przedstawiona dwa lata temu. – 25% aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75% trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli – zapowiedział Morawiecki.

W grę wchodzi też przeniesienie 100% aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ostatnio o takim pomyśle napisał „Super Express”, a z informacji PAP Biznes wynika, że jest to poważnie rozważany przez rząd projekt. Z doniesień „SE” wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu, a pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku. Z ustaleń gazety wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać ministerstwo rodziny. Według „SE”, w tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu. Informacje „Super Expressu" potwierdzają też źródła PAP Biznes z kręgów rządu.

W debacie publicznej powrócił wątek zapowiedzianego w 2016 roku przekształcenia OFE, co wydaje się naturalne w roku przeglądu emerytalnego i wdrożenia PPK. Mądre uregulowanie kwestii własności środków w OFE z uwzględnieniem interesów i preferencji ich członków, przy utrzymaniu dywersyfikacji aktywów, w konsultacji z interesariuszami zmian, w tym z reprezentacją rynku kapitałowego, może stanowić ważny krok w odbudowie zaufania do systemu emerytalnego, uwiarygodnić PPK i uwolnić rynek od niepewności. Decyzje podejmowane w tej mierze powinny być odpowiedzialne i dobrze komunikowane, a ich celem musi być wzrost poziomu bezpieczeństwa emerytalnego pracujących Polaków – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarzej Towarzystw Emerytalnych (IGTE).
(AM, źródło: Analizy Online, IGTE)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook