Reklama

Świat: Złoty wiek ubezpieczeń przed nami
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 08:52

Kierując się swoim doświadczeniem w realizacji programów naprawczych, Mike McGavick zastanawia się nad zmianami, jakie są konieczne w branży ubezpieczeniowej. McGavick był dyrektorem generalnym XL Group, obecnie jest specjalnym doradcą dyrektora generalnego Grupy AXA Thomasa Burberla. Stanowisko to objął po przejęciu XL przez AXA we wrześniu 2018 r.

- Przede wszystkim koszta muszą być obniżone. To absurd, że klient dostaje z powrotem ok. 60 centów z każdego dolara. Musi być dużo więcej – uważa McGavick, cytowany przez portal Insurance Journal. Jego zdaniem przesunięcie w tym kierunku umożliwi branży technologia.

Drugim zaleceniem eksperta dla branży jest większa przenikliwość co do ryzyka: – Im większą mamy pewność, czym jest to, co staramy się ubezpieczyć, tym bardziej wiarygodny produkt przygotujemy i tym większe będzie zaufanie klientów, że to, co kupują, rzeczywiście ma wartość.

W końcu ubezpieczenia nie zawsze są postrzegane jako godne zaufania, zauważył McGavick. – Dlatego branża ma problemy rekrutacyjne, jakie ma, dlatego ma procesy sądowe, jakie ma. Branża nie zawsze tworzy produkty, które działają tak, że ludzie mają do nich pełne zaufanie. Branża wzmocni zaufanie do siebie, skupiając się na potrzebach klientów i korzystając z technologii dającej nowe rozwiązania starych problemów, takie jak mikroubezpieczenia dla ludzi o niskich dochodach i triggery parametryczne, uruchamiające wypłatę, gdy wiatr czy trzęsienie ziemi osiągają określony poziom. Triggery parametryczne mogą doprowadzić do wzrostu zaufania, że produkt ubezpieczeniowy działa tak, jak go reklamowano.

Jak wskazuje McGavik, to są wielkie idee, które pomogą branży robić to, co ma robić, czyli niwelować lukę w ochronie ubezpieczeniowej, jako że niedoubezpieczenie dotyka zarówno krajów rozwijających się, jak i rozwiniętych. Największa luka w ochronie występuje w miejscach najmniej spodziewanych. – Moim ulubionym przykładem jest stara historia huraganu Sandy. Jestem pewien, że uderzył on w najbardziej ubezpieczoną milę kwadratową na ziemi, a tylko 50% strat ekonomicznych było ubezpieczonych. Niedoubezpieczenie pleni się wokół, niewidoczne na pierwszy rzut oka – wyjaśnił ekspert i dodał, że te tematy go pasjonują, uważa bowiem, że szansa na dogłębną modernizację biznesu jest w zasięgu ręki. Zacytował Thomasa Burberla: – Zbliżamy się do złotego wieku ubezpieczeń. McGavick przyznaje mu rację: – Jesteśmy w momencie, gdy świat zaczyna się orientować, że nie może sobie pozwolić na korzystanie z samych rozwiązań rządowych dla ochrony ludzi przed ryzykami, jakie ich czekają. Musimy mieć solidny system prywatnych ubezpieczeń, który jest w stanie naprawdę zrozumieć potrzeby klientów i zmienić ich doświadczenie szkodowe oraz zaufanie do ubezpieczeń.

Największym wyzwaniem dla zarządzających sektorem majątkowym na nadchodzące lata jest tempo zmian, które stale przyspiesza, ostrzega McGavick: – Ludzie i systemy muszą nadążać za mutującym ryzykiem. Zmieni się sposób organizowania ludzi, wykorzystywania ich talentów w zmieniającym się środowisku.

Dobrą stroną coraz bardziej złożonych ryzyk jest stwarzanie możliwości dogłębnej przebudowy biznesu. Ludzie mają skłonność do opierania się zmianom w świecie, który zmienia się bardzo szybko, co stwarza problem dla zarządzających firmami ubezpieczeniowymi, którzy muszą promować innowacje i utrzymywać strukturę korporacyjną, która tej promocji służy.
AC

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook