Reklama

W IT jak w żeglarstwie
piątek, 12 kwietnia 2019 09:04

O żeglarskich i biznesowych pasjach mówią Mateusz Cybulski, Global Sales Director, i Tomasz Jędroszkowiak, Business Unit Insurance Director, Comarch

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Comarch został sponsorem głównym Żeglarskich Mistrzostw Polski Towarzystw Ubezpieczeniowych. Skąd pomysł na wsparcie imprezy?
Mateusz Cybulski:
– Comarch jest związany z branżą ubezpieczeniową od ponad 20 lat, pod koniec zeszłego roku świętowaliśmy 25-lecie istnienia naszej firmy, dlatego w bieżącym roku postanowiliśmy podzielić się naszą radością i zostać sponsorem generalnym regat.

A czy istnieje jakaś analogia między żeglarstwem a wytwarzaniem oprogramowania?  
Tomasz Jędroszkowiak: –
Jak najbardziej, jeśli żeglarze nie są zgrani, to ich łódź albo w ogóle nie popłynie, albo nie będzie płynąć we właściwym kierunku. Podobnie w IT: ważne, by zespół był sprawny i dobrze wyszkolony, a „kapitan” wiedział, jaki obrać kurs. U nas tak właśnie jest i sprawia nam to dużą satysfakcję, bo dzięki temu jesteśmy w stanie bezpiecznie dopłynąć do celu – mimo burz.20 lat współpracy z branżą ubezpieczeniową – to sporo. Czym charakteryzuje się dziś polski rynek oprogramowania dla sektora ubezpieczeń?
M.C.:
– Obecny rok stawia wiele wyzwań przed branżą ubezpieczeniową i informatyczną. Projekt pracowniczych planów kapitałowych czy rozwój technologii w obszarze AI i rozwiązań dla sektora ubezpieczeń zdrowotnych powodują, że znacznie intensywniej niż w zeszłych latach współpracujemy z ubezpieczycielami.
T.J.: – Rynek wymaga dziś rozwiązań „instant”, wymusza na ubezpieczycielach i firmach IT szybkie i elastyczne wdrożenia – zajmujące od 6 do 9 miesięcy. Klienci są bardzo wymagający, jeśli firmy nie podążają za trendami i nie są w stanie dostosowywać się do rynku, bardzo szybko tracą grunt pod nogami. Czasy wdrożeń dużych systemów centralnych to już historia.

Jaka jest najmocniejsza strona firmy Comarch w obliczu tych zmian rynku?
M.C.:
– Ludzie. Mamy jeden z najbardziej doświadczonych zespołów w Polsce, pracujący z klientami ubezpieczeniowymi. Nasi pracownicy zarządzają różnorodnymi projektami i od wielu lat są ściśle związani z branżą – dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości rynku mogą skutecznie wdrażać nowoczesne rozwiązania IT.
T.J.: – Nasi ludzie pracują nad produktami wspierającymi rewolucje cyfrowe u ubezpieczycieli. Digitalizacja to element, na który kładziemy aktualnie największy nacisk i przeznaczamy największe nakłady w naszym centrum rozwoju produktów ubezpieczeniowych. Jeśli dodać do tego np. usługi medyczne i sprzęt diagnostyczny dla medycyny zdrowia, zarządzanie aktywami i sztuczną inteligencją, otrzymujemy nowoczesne środowisko dla nowoczesnego ubezpieczyciela.
Jesteśmy też znani z elastyczności. Wiele naszych projektów opiera się na rozbudowanych analizach, by dostarczane rozwiązanie w stu procentach spełniało wymagania klienta – i wymagania jego klientów.

Co radzilibyście innym, mniej doświadczonym firmom z Waszej branży?
T.J.:
– Po pierwsze, zbuduj zespół, za który będziesz mógł ręczyć. Po drugie, stwórz mu środowisko nastawione na jakość i jasno wyznacz obowiązki dotyczące każdego, z kim pracujesz. Po trzecie, łącz różne metodologie. Po czwarte, pamiętaj, że „show” musi trwać choćby nie wiem co. I po piąte: bądź cierpliwy.

Czy Comarch podejmie wyzwanie rzucone przez ubezpieczycieli i wystawi swoją załogę w którychś regatach?
M.C.:
– Oczywiście, zamierzamy wystawić kilkuosobową załogę w regatach o Puchar Prezesów Towarzystw Ubezpieczeniowych. W dziale ubezpieczeniowym firmy Comarch jest wielu pasjonatów żeglowania. Zachęcamy wszystkie towarzystwa do wzięcia udziału we wspólnej zabawie, a wszystkim zawodnikom życzymy silnych i pomyślnych wiatrów. Niech wygra najlepszy!

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook