Reklama

Bądźmy bardziej pomocni
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:17

Na V Europejskim Kongresie Samorządów widziałam najdłuższą w historii eventów branżowych kolejkę do rejestracji. Zawijała się wielokrotnie, szczelnie wypełniając obszerny hall centrum konferencyjnego. W samorządach jednak siła!

Miałam tego dnia okazję i prawdziwą przyjemność poprowadzić panel dotyczący finansów jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń. A jakże.

Ubezpieczenia to temat mniej elektryzujący niż finansowanie inwestycji sportowych, organizacja imprez czy nawet szkolnictwo (ostatnio bardzo elektryzujące). Jednak którykolwiek obszar działalności ubezpieczeniowej by dotknąć, to temat ubezpieczeń w ten czy inny sposób się pojawia. I przy inwestycjach, i przy imprezach, i przy szkolnictwie. A już zawsze w kontekście pogody i zmian klimatycznych.

W dyskusji panelowej zastanawialiśmy się, czy członkostwo w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych to jest dla samorządów sensowna opcja. Okazuje się, że samorządowcom potrzeba merytorycznego wsparcia w zarządzaniu ryzykiem i jest tu ciekawa przestrzeń zarówno dla brokerów ubezpieczeniowych, jak i zakładów ubezpieczeń. Zbyt duża część dyskusji oscyluje wokół ceny ubezpieczenia, a za mało rozmawia się o poszczególnych ryzykach.

W kontekście ubezpieczeń wzajemnych samorządowcy obawiają się najbardziej możliwości dopłaty do składki, nawet jeśli wiąże się to z istotnie niższymi kosztami ubezpieczenia w mniej szkodowych latach. – Wokół ubezpieczeń wzajemnych krąży bardzo wiele mitów – zauważa Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW i jeden z panelistów. – Tymczasem formuła wzajemności dla jednostek samorządu terytorialnego jest zazwyczaj bardzo korzystna.

Szczegółowe podsumowanie panelu opublikujemy już wkrótce w „Gazecie Ubezpieczeniowej”. To bardzo ważne, żebyśmy o ubezpieczeniach rozmawiali nie tylko sami ze sobą, w obrębie naszej dość hermetycznej branży, ale także na zewnątrz. O ubezpieczeniach nie chce rozmawiać nikt, ale o skutecznej ochronie swojego majątku, życia i zdrowia ludzie i firmy słuchają znacznie chętniej.

Jako branża, oprócz gołych produktów powinniśmy oferować wsparcie merytoryczne, know-how i nowoczesne narzędzia, które pomogą zarządzić ryzykami w życiu osobistym, zawodowym czy publicznym. Na hasło „ubezpieczenia” samorządowcy nie reagowali entuzjazmem (kolejne przetargi, oferty, wydatki), jednak gdy usłyszeli o możliwości skorzystania z wiedzy inżynierów ryzyka, zainteresowanie wyraźnie się pojawiło.

Kto wie, być może na kolejnym Europejskim Kongresie Samorządów pojawi się jeszcze więcej tematów związanych z ubezpieczeniami, a nam jako branży uda się przekazać konkretną wiedzę i podrasować nasz wciąż nie najlepszy, niestety, wizerunek.
Aleksandra E. Wysocka

 

TFI PZU: Nowy zarząd

18 kwietnia rada nadzorcza Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU dokonała szeregu zmian w zarządzie spółki.

Do zarządu TFI PZU powołany został...


czytaj dalej

Generali: Adam Malinowski odszedł ze stanowiska wiceprezesa

Adam Malinowski nie jest już wiceprezesem Generali. 12 kwietnia złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Do czasu mianowania następcy jego...


czytaj dalej

Generali: Dyrektor cyfryzacji powołany

Na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych Generali został powołany Steven Zuanella. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie transformacji cyfrowej,...


czytaj dalej

AXA: 10 mln euro na odbudowę Notre-Dame

AXA Group, która ma długą tradycję filantropijnego wsparcia dla ochrony francuskiego dziedzictwa kulturowego, zadeklarowała, że przyczyni się do...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

PZU GO, beacon połączony z mobilną aplikacją telematyczną, będący sztandarowym projektem ubezpieczyciela stworzonym przez jego ekspertów, trafił...


czytaj dalej

VIG Polska: Biznes majątkowy filarem wyników grupy

Wskaźnik wzrostu działalności majątkowej Vienna Insurance Group (VIG) w Polsce w 2018 roku był ponad dwuipółkrotnie wyższy niż całego rynku...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook