Reklama

Bądźmy bardziej pomocni
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:17

Na V Europejskim Kongresie Samorządów widziałam najdłuższą w historii eventów branżowych kolejkę do rejestracji. Zawijała się wielokrotnie, szczelnie wypełniając obszerny hall centrum konferencyjnego. W samorządach jednak siła!

Miałam tego dnia okazję i prawdziwą przyjemność poprowadzić panel dotyczący finansów jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń. A jakże.

Ubezpieczenia to temat mniej elektryzujący niż finansowanie inwestycji sportowych, organizacja imprez czy nawet szkolnictwo (ostatnio bardzo elektryzujące). Jednak którykolwiek obszar działalności ubezpieczeniowej by dotknąć, to temat ubezpieczeń w ten czy inny sposób się pojawia. I przy inwestycjach, i przy imprezach, i przy szkolnictwie. A już zawsze w kontekście pogody i zmian klimatycznych.

W dyskusji panelowej zastanawialiśmy się, czy członkostwo w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych to jest dla samorządów sensowna opcja. Okazuje się, że samorządowcom potrzeba merytorycznego wsparcia w zarządzaniu ryzykiem i jest tu ciekawa przestrzeń zarówno dla brokerów ubezpieczeniowych, jak i zakładów ubezpieczeń. Zbyt duża część dyskusji oscyluje wokół ceny ubezpieczenia, a za mało rozmawia się o poszczególnych ryzykach.

W kontekście ubezpieczeń wzajemnych samorządowcy obawiają się najbardziej możliwości dopłaty do składki, nawet jeśli wiąże się to z istotnie niższymi kosztami ubezpieczenia w mniej szkodowych latach. – Wokół ubezpieczeń wzajemnych krąży bardzo wiele mitów – zauważa Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW i jeden z panelistów. – Tymczasem formuła wzajemności dla jednostek samorządu terytorialnego jest zazwyczaj bardzo korzystna.

Szczegółowe podsumowanie panelu opublikujemy już wkrótce w „Gazecie Ubezpieczeniowej”. To bardzo ważne, żebyśmy o ubezpieczeniach rozmawiali nie tylko sami ze sobą, w obrębie naszej dość hermetycznej branży, ale także na zewnątrz. O ubezpieczeniach nie chce rozmawiać nikt, ale o skutecznej ochronie swojego majątku, życia i zdrowia ludzie i firmy słuchają znacznie chętniej.

Jako branża, oprócz gołych produktów powinniśmy oferować wsparcie merytoryczne, know-how i nowoczesne narzędzia, które pomogą zarządzić ryzykami w życiu osobistym, zawodowym czy publicznym. Na hasło „ubezpieczenia” samorządowcy nie reagowali entuzjazmem (kolejne przetargi, oferty, wydatki), jednak gdy usłyszeli o możliwości skorzystania z wiedzy inżynierów ryzyka, zainteresowanie wyraźnie się pojawiło.

Kto wie, być może na kolejnym Europejskim Kongresie Samorządów pojawi się jeszcze więcej tematów związanych z ubezpieczeniami, a nam jako branży uda się przekazać konkretną wiedzę i podrasować nasz wciąż nie najlepszy, niestety, wizerunek.
Aleksandra E. Wysocka

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook