Reklama

Bądźmy bardziej pomocni
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:17

Na V Europejskim Kongresie Samorządów widziałam najdłuższą w historii eventów branżowych kolejkę do rejestracji. Zawijała się wielokrotnie, szczelnie wypełniając obszerny hall centrum konferencyjnego. W samorządach jednak siła!

Miałam tego dnia okazję i prawdziwą przyjemność poprowadzić panel dotyczący finansów jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń. A jakże.

Ubezpieczenia to temat mniej elektryzujący niż finansowanie inwestycji sportowych, organizacja imprez czy nawet szkolnictwo (ostatnio bardzo elektryzujące). Jednak którykolwiek obszar działalności ubezpieczeniowej by dotknąć, to temat ubezpieczeń w ten czy inny sposób się pojawia. I przy inwestycjach, i przy imprezach, i przy szkolnictwie. A już zawsze w kontekście pogody i zmian klimatycznych.

W dyskusji panelowej zastanawialiśmy się, czy członkostwo w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych to jest dla samorządów sensowna opcja. Okazuje się, że samorządowcom potrzeba merytorycznego wsparcia w zarządzaniu ryzykiem i jest tu ciekawa przestrzeń zarówno dla brokerów ubezpieczeniowych, jak i zakładów ubezpieczeń. Zbyt duża część dyskusji oscyluje wokół ceny ubezpieczenia, a za mało rozmawia się o poszczególnych ryzykach.

W kontekście ubezpieczeń wzajemnych samorządowcy obawiają się najbardziej możliwości dopłaty do składki, nawet jeśli wiąże się to z istotnie niższymi kosztami ubezpieczenia w mniej szkodowych latach. – Wokół ubezpieczeń wzajemnych krąży bardzo wiele mitów – zauważa Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW i jeden z panelistów. – Tymczasem formuła wzajemności dla jednostek samorządu terytorialnego jest zazwyczaj bardzo korzystna.

Szczegółowe podsumowanie panelu opublikujemy już wkrótce w „Gazecie Ubezpieczeniowej”. To bardzo ważne, żebyśmy o ubezpieczeniach rozmawiali nie tylko sami ze sobą, w obrębie naszej dość hermetycznej branży, ale także na zewnątrz. O ubezpieczeniach nie chce rozmawiać nikt, ale o skutecznej ochronie swojego majątku, życia i zdrowia ludzie i firmy słuchają znacznie chętniej.

Jako branża, oprócz gołych produktów powinniśmy oferować wsparcie merytoryczne, know-how i nowoczesne narzędzia, które pomogą zarządzić ryzykami w życiu osobistym, zawodowym czy publicznym. Na hasło „ubezpieczenia” samorządowcy nie reagowali entuzjazmem (kolejne przetargi, oferty, wydatki), jednak gdy usłyszeli o możliwości skorzystania z wiedzy inżynierów ryzyka, zainteresowanie wyraźnie się pojawiło.

Kto wie, być może na kolejnym Europejskim Kongresie Samorządów pojawi się jeszcze więcej tematów związanych z ubezpieczeniami, a nam jako branży uda się przekazać konkretną wiedzę i podrasować nasz wciąż nie najlepszy, niestety, wizerunek.
Aleksandra E. Wysocka

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Swiss Re: Straty katastroficzne półrocza

Katastrofy naturalne i spowodowane przez człowieka w I poł. 2019 r. były odpowiedzialne za 44 mld dol. strat gospodarczych na świecie – wynika ze...


czytaj dalej

ECB: Zamknięcie zaatakowanej strony

Europejski Bank Centralny (ECB) zamknął 15 sierpnia jedną ze swoich stron internetowych po udanym ataku hakerskim i zainfekowaniu złośliwym...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Saltus TUW sfinalizował zakup Macif Życie TUW

Dwa tygodnie po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Saltus TUW sfinalizował umowę nabycia i stał się właścicielem 100% udziałów...


czytaj dalej

Compensa: Łupem włamywaczy pada średnio 11 tys. zł

Średnia wartość mienia przywłaszczonego wskutek kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań w pierwszej połowie obecnego roku przekracza 11 tys. zł...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook