Reklama

ABI: Koszta plagi kradzieży samochodów
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:51

Wskutek wzrostu liczby kradzieży pojazdów, w tym samochodów bezkluczykowych, brytyjscy ubezpieczyciele komunikacyjni wypłacają każdego dnia rekordowy milion funtów – wskazują liczby opublikowane przez Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Brytyjskich (ABI).

Roszczenie z tytułu kradzieży nowego pojazdu jest zgłaszane co sześć minut. Dane Home Office (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) wykazują 50% wzrost liczby kradzieży pojazdów w ciągu ostatnich pięciu lat – podaje ABI, cytowany przez portal Insurance Journal.

Raport ABI na temat roszczeń komunikacyjnych w 2018 r. stwierdza, że koszt kradzieży pojazdu (włącznie z kradzieżą z wnętrza pojazdu) wzrósł o 29%, do 376 mln funtów w stosunku do poziomu z 2017 r., osiągając rekordową wartość roczną. Oznacza to wypłatę ponad 1 mln funtów dziennie.

56 tys. zgłoszonych roszczeń odszkodowawczych to o 12% więcej niż w 2017 r., co oznacza, że nowa kradzież jest zgłaszana co sześć minut. Koszt wszystkich wypłaconych odszkodowań komunikacyjnych, w tym za zniszczenie własności, szkody na osobie i kradzieże, wyniósł ponad 8,6 mld funtów. Przekłada się to na 16 tys. funtów co minutę. W stosunku do 2017 r. oznacza to wzrost o niemal 0,5 mld funtów, do rekordowego poziomu. Przeciętna wysokość roszczenia wynosiła 3082 funty.

Rosnący poziom zaawansowania technologicznego pojazdów i słabość funta powodują, że naprawy pojazdów są coraz droższe, ich koszt wyniósł 4,8 mld funtów. W koszt wliczone są naprawy pojazdu ubezpieczonego albo szkody poniesione przez osoby trzecie (z OC) i zapewnienie pojazdu zastępczego.

Nasilenie się przestępstw w obszarze komunikacyjnym jest niepokojące. Rekordowe sumy wypłacane kierowcom przez ich ubezpieczycieli są w pewnej mierze odzwierciedleniem bezbronności niektórych samochodów wobec kradzieży bezkluczykowych – powiedział w oświadczeniu Laurenz Gerger, doradca ABI ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. – Działania producentów samochodów zmierzające do ograniczenia tej technologicznej wrażliwości, w połączeniu z podejmowanymi przez właścicieli pewnymi prostymi, niedrogimi środkami zaradczymi, pomogą odwrócić ten niepożądany trend.

ABI wyjaśnia, jak dokonywana jest kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym. Pasywne systemy dostępu bezkluczykowego, pozwalające kierowcom otworzyć i uruchomić samochód bez wyjmowania kluczyka z kieszeni, mogą być wykorzystywane w technice zwanej „atakiem przez retransmisję” (potocznie jest to tzw. kradzież na walizkę).

Zazwyczaj przestępcy działają w parach. Jeden z nich, przy samochodzie, trzyma urządzenie przechwytujące sygnał wysyłany do kluczyka. Wzmocniony sygnał przekazywany jest przez frontową ścianę domu do kluczyka znajdującego się w środku. Oszukany kluczyk reaguje tak, jakby znajdował się w odległości do 2 m od pojazdu. Przechwycony sygnał pozwala na otwarcie i uruchomienie samochodu. Uruchomiony silnik nie da się uruchomić ponownie bez kluczyka, którego brak samochód komunikuje.  

ABI podkreśla, że w ostatnio przeprowadzonych przez Thatcham Research testach sześć z jedenastu samochodów wprowadzonych ostatnio na rynek otrzymało „słabą” ocenę zabezpieczenia systemu bezkluczykowego dostępu przed kradzieżą opisaną metodą.
AC, am

 

TFI PZU: Nowy zarząd

18 kwietnia rada nadzorcza Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU dokonała szeregu zmian w zarządzie spółki.

Do zarządu TFI PZU powołany został...


czytaj dalej

Generali: Adam Malinowski odszedł ze stanowiska wiceprezesa

Adam Malinowski nie jest już wiceprezesem Generali. 12 kwietnia złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Do czasu mianowania następcy jego...


czytaj dalej

Generali: Dyrektor cyfryzacji powołany

Na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych Generali został powołany Steven Zuanella. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie transformacji cyfrowej,...


czytaj dalej

AXA: 10 mln euro na odbudowę Notre-Dame

AXA Group, która ma długą tradycję filantropijnego wsparcia dla ochrony francuskiego dziedzictwa kulturowego, zadeklarowała, że przyczyni się do...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

PZU GO, beacon połączony z mobilną aplikacją telematyczną, będący sztandarowym projektem ubezpieczyciela stworzonym przez jego ekspertów, trafił...


czytaj dalej

VIG Polska: Biznes majątkowy filarem wyników grupy

Wskaźnik wzrostu działalności majątkowej Vienna Insurance Group (VIG) w Polsce w 2018 roku był ponad dwuipółkrotnie wyższy niż całego rynku...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook