Reklama

Aegon, AXA, PKO i PZU uprawnione do oferowania PPK
wtorek, 07 maja 2019 08:44

Aegon PTE, TFI PZU, AXA TFI oraz PKO TFI zostały zarejestrowane w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Tym samym uzyskały uprawnienia do oferowania PPK i podpisywania z pracodawcami umów o zarządzanie i prowadzenie Planów.

Aegon PTE zarejestrowało fundusze zdefiniowanej daty pod koniec lutego, a na początku kwietnia złożyło do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do ewidencji PPK, który właśnie został pozytywnie rozpatrzony. Tym samym towarzystwo zostało jedną z pierwszych instytucji finansowych, która ma prawo oferować PPK pracodawcom.

Aegon będzie konkurować na rynku PPK m.in. z PZU (a konkretnie z TFI PZU), który zaangażował spore siły i środki do rywalizacji w tym sektorze.

Działamy szybko, ponieważ jesteśmy zdeterminowani, żeby wspierać ideę oszczędzania przez Polaków. Taką możliwość dają Pracownicze Plany Kapitałowe. Naszym celem jest skuteczne pomnażanie powierzonych nam oszczędności – mówi Marcin Żółtek, odpowiedzialny w Grupie PZU za PPK.

Jak zapowiadał prezes Paweł Surówka, PZU w pierwszym roku funkcjonowania PPK zrezygnuje z pobierania opłat za ich zarządzanie.

Nasz atut to sieć ponad 400 placówek w całym kraju, 300 opiekunów klienta korporacyjnego i 2500 doradców klienta indywidualnego. Zapewnimy kompleksową pomoc przy zawieraniu umów na prowadzenie i zarządzanie PPK, przy ich wdrażaniu i prowadzeniu na co dzień. Do dyspozycji pracodawców i pracowników oddamy nowoczesne platformy internetowe – zapowiada Marcin Żółtek.

Rękawicę rzuconą przez PZU podejmie AXA.

- W PPK chcemy przede wszystkim konkurować jakością, ale przygotowaliśmy jednocześnie bardzo konkurencyjną ofertę. Liczymy więc na spore zainteresowanie. Chcemy być w czołówce firm oferujących PPK. Mierzymy w 10% udział, z tym, że nie w całym rynku, a określonym przez nas segmencie. Strategia jest przemyślana do tego stopnia, że opłaty zapisaliśmy w statucie, a to oznacza, że się z tej deklaracji nie wycofamy. Nie będziemy pobierać opłaty za zarządzanie w 2019 i 2020 roku, a w kolejnych latach różnicujemy opłaty w zależności od udziału akcji między 0,3 a 0,5% – mówi Robert Garnczarek, prezes AXA TFI.

Szef towarzystwa liczy na wysoką partycypację w PPK, rzędu 50-75%. Jego zdaniem to dobrze skonstruowany program gromadzenia oszczędności na emeryturę, dlatego ma szansę się upowszechnić.

AXA deklaruje, że zapewni pełne wsparcie dyrektorom HR, na których spoczywa największa odpowiedzialność za wdrożenie PPK, oraz prostą obsługę i edukację pracowników. Dostarczy też materiały informacyjne o PPK, przewodnik o oszczędzaniu na emeryturę, e-learning, a umowy i dokumenty będą pisane prostym, zrozumiałym językiem. W AXA zespół odpowiedzialny za wdrażanie PPK u przedsiębiorców stanowią osoby, które na co dzień realizują zadania związane z grupowymi ubezpieczeniami na życie.

Zespół AXA, który w pierwszej fazie będzie zajmował się wdrażaniem PPK, liczy ponad 160 osób. Pracują one w 33 oddziałach na terenie całego kraju. Przy prowadzeniu PPK w kolejnych latach pracodawcy będą mieli wsparcie osobistego doradcy z AXA.

Do walki o klientów szykuje się również PKO TFI. Jego PKO Emerytura został wpisany do ewidencji PPK już 25 kwietnia.

- Jesteśmy jedną z pierwszych instytucji, które uzyskały wpis do ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Jesteśmy również gotowi do oferowania naszego produktu klientom zarówno formalnie, operacyjnie, jak i sprzedażowo. Wspierać nas będzie szeroka sieć dystrybucji PKO Banku Polskiego. Nasz produkt będzie też dostępny online na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie iPPK – mówi Piotr Żochowski, prezes zarządu PKO TFI.

Zgodnie z ustawą o PPK, w ewidencji mogą zostać umieszczone wybrane podmioty działające na rynku kapitałowym: powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwa emerytalne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz zakłady ubezpieczeń na życie, które spełniają odpowiednie kryteria, w tym w szczególności: mają odpowiednie doświadczenie w zakresie zarządzania funduszami, posiadają kapitał własny w wysokości co najmniej 25 mln zł oraz utworzą odpowiednią liczbę funduszy zdefiniowanej daty.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Best: Ratingi kredytowe Lloyd’s potwierdzone

Agencja A.M. Best potwierdziła rating siły finansowej A i ratingi kredytowe emitenta a+ Lloyd’s (Wlk. Brytania), Lloyd’s China i Lloyd’s Brussels....


czytaj dalej

Swiss Re: Londyński debiut ReAssure odwołany

Grupa Swiss Re zawiesiła planowany na 4,1 mld dol. debiut giełdowy należącego do niej brytyjskiego ubezpieczyciela na życie ReAssure w dniu, w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: KNF i Finanstilsynet skontrolowały Gefion Insurance A/S

11 lipca Finanstilsynet, duński organ nadzoru finansowego (DFSA), opublikował informację o wynikach kontroli w Gefion Insurance A/S*. W ten proces...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Jakie wnioski po XXII Kongresie?

16 lipca ukazał się 75. odcinek podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu był Marcin Kapiński ze Stowarzyszenia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook