Reklama

Marsh: Technologia pozwala captive’om wyjść na zewnątrz
poniedziałek, 10 czerwca 2019 08:42

Liczba zależnych/własnych zakładów ubezpieczeń (captive) obsługujących podmioty zewnętrzne rośnie w dwucyfrowym tempie dzięki cyfryzacji, która zwiększa możliwości tych firm w zakresie dostarczania i obsługi ubezpieczeń.

Postęp technologiczny, w tym aplikacje mobilne i blockchain, ułatwia oferowanie ubezpieczeń stronie trzeciej, czyli np. klientom i dostawcom spółki macierzystej – zauważa Marsh w raporcie analizującym trendy wśród 1100 captive’ów zarządzanych przez Marsh Captive Solutions na całym świecie.

Nowe technologie mogą wspomagać ubezpieczycieli zależnych nie tylko w ubezpieczaniu nowych ryzyk, ale również w redukcji kosztów za sprawą modernizacji wymiany informacji polisowych, dowodu ubezpieczenia i wypłat. Zazwyczaj ochrona udzielana podmiotom zewnętrznym obejmuje rozszerzone gwarancje, OC komunikacyjne, kradzieże, wypadki w podróży, ryzyka handlowe.

W 2018 r. 22% zarządzanych przez Marsh ubezpieczycieli zależnych udzieliło w jakiejś formie ochrony podmiotom zewnętrznym, co oznacza wzrost r/r o 12% i 62% wzrostu w ciągu ostatnich pięciu lat. W szczególności ochrona ryzyka handlowego odnotowuje stały wzrost – o 138% w ciągu pięciu lat. W ub.r. captive’y ubezpieczające takie ryzyko podmiotów zewnętrznych wygenerowały w sumie 162 mln dol. składek netto.

Z ochrony rozszerzonych gwarancji captive’y zarządzane przez Marsh uzyskały w 2018 r. ponad 3 mln dol. składki netto. Liczba captive’ów udzielających takiej ochrony, którą objęte są rozmaite składniki majątku, od komputerów po samochody, wzrosła w ciągu pięciu lat o 22%.

W opinii Marsh, przyjmując ryzyka podmiotów zewnętrznych przez swoje zależne zakłady ubezpieczeń, spółki macierzyste mogą otrzymywać dodatkową składkę i generować zyski, pod warunkiem uzyskiwania dobrych wyników przez captive.

Obecnie więcej profesjonalistów od ryzyka przyjmuje captive’y jako narzędzie zabezpieczenia przyszłości swojej firmy, generujące zyski przez ubezpieczanie ryzyk podmiotów zewnętrznych, dające dostęp do reasekuracji albo zapewniające oszczędności – powiedziała Ellen Charnley, prezes Marsh Captive Solutions.

Największymi użytkownikami captive’ów pozostają instytucje finansowe – 23% captive’ów zarządzanych przez Marsh. Na drugim i trzecim miejscu plasują się opieka zdrowotna i sektor produkcyjny.

Wśród regionów, w których siedzibę mają spółki macierzyste captive’ów, solidny ich wzrost odnotowały: Ameryka Łacińska o 17%, Azja i Pacyfik o 24%, Bliski Wschód o 33%, Karaiby o 18%.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba captive’ów obsługujących międzynarodowe świadczenia pracownicze wzrosła o 243%, a tych dostarczających ochronę odpowiedzialności za bezpieczeństwo cybernetyczne o 95%.
AC

 

DWF Poland: Paweł Stykowski na czele praktyki ubezpieczeniowej

We wrześniu do DWF Poland dołączył Paweł Stykowski. W polskim oddziale kancelarii objął stanowisko local partnera. Jego zadaniem będzie...


czytaj dalej

Colonnade Insurance: Grzegorz Kulik nowym dyrektorem generalnym

Po niecałych trzech miesiącach od rezygnacji z zajmowanej funkcji wiceprezesa zarządu spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska Grzegorz Kulik objął...


czytaj dalej

Marsh: Menadżerowie poświęcają niewiele czasu na zarządzanie cyberryzykiem

Większość członków zarządu lub kadry kierowniczej odpowiedzialnej za zarządzanie ryzykiem cybernetycznym w swojej organizacji poświęca nie więcej...


czytaj dalej

Allianz: Spadek zasobów finansowych w krajach rozwiniętych i wschodzących

W 2018 roku zasoby finansowe w krajach rozwiniętych i wschodzących po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. zanotowały symultaniczny...


czytaj dalej

PIU: Coraz bliżej 3 mln osób objętych ochroną w ramach polisy zdrowotnej

Wartość rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nadal rośnie. Szybko zwiększa się też grono Polaków objętych ochroną w ramach tego typu polis.

czytaj dalej

Ubea.pl: Zmiany w rankingu

W sierpniu doszło do kilku zmian w rankingu cen ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl, opartego na kalkulacjach sporządzonych przez użytkowników...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook