Reklama

Marsh: Technologia pozwala captive’om wyjść na zewnątrz
poniedziałek, 10 czerwca 2019 08:42

Liczba zależnych/własnych zakładów ubezpieczeń (captive) obsługujących podmioty zewnętrzne rośnie w dwucyfrowym tempie dzięki cyfryzacji, która zwiększa możliwości tych firm w zakresie dostarczania i obsługi ubezpieczeń.

Postęp technologiczny, w tym aplikacje mobilne i blockchain, ułatwia oferowanie ubezpieczeń stronie trzeciej, czyli np. klientom i dostawcom spółki macierzystej – zauważa Marsh w raporcie analizującym trendy wśród 1100 captive’ów zarządzanych przez Marsh Captive Solutions na całym świecie.

Nowe technologie mogą wspomagać ubezpieczycieli zależnych nie tylko w ubezpieczaniu nowych ryzyk, ale również w redukcji kosztów za sprawą modernizacji wymiany informacji polisowych, dowodu ubezpieczenia i wypłat. Zazwyczaj ochrona udzielana podmiotom zewnętrznym obejmuje rozszerzone gwarancje, OC komunikacyjne, kradzieże, wypadki w podróży, ryzyka handlowe.

W 2018 r. 22% zarządzanych przez Marsh ubezpieczycieli zależnych udzieliło w jakiejś formie ochrony podmiotom zewnętrznym, co oznacza wzrost r/r o 12% i 62% wzrostu w ciągu ostatnich pięciu lat. W szczególności ochrona ryzyka handlowego odnotowuje stały wzrost – o 138% w ciągu pięciu lat. W ub.r. captive’y ubezpieczające takie ryzyko podmiotów zewnętrznych wygenerowały w sumie 162 mln dol. składek netto.

Z ochrony rozszerzonych gwarancji captive’y zarządzane przez Marsh uzyskały w 2018 r. ponad 3 mln dol. składki netto. Liczba captive’ów udzielających takiej ochrony, którą objęte są rozmaite składniki majątku, od komputerów po samochody, wzrosła w ciągu pięciu lat o 22%.

W opinii Marsh, przyjmując ryzyka podmiotów zewnętrznych przez swoje zależne zakłady ubezpieczeń, spółki macierzyste mogą otrzymywać dodatkową składkę i generować zyski, pod warunkiem uzyskiwania dobrych wyników przez captive.

Obecnie więcej profesjonalistów od ryzyka przyjmuje captive’y jako narzędzie zabezpieczenia przyszłości swojej firmy, generujące zyski przez ubezpieczanie ryzyk podmiotów zewnętrznych, dające dostęp do reasekuracji albo zapewniające oszczędności – powiedziała Ellen Charnley, prezes Marsh Captive Solutions.

Największymi użytkownikami captive’ów pozostają instytucje finansowe – 23% captive’ów zarządzanych przez Marsh. Na drugim i trzecim miejscu plasują się opieka zdrowotna i sektor produkcyjny.

Wśród regionów, w których siedzibę mają spółki macierzyste captive’ów, solidny ich wzrost odnotowały: Ameryka Łacińska o 17%, Azja i Pacyfik o 24%, Bliski Wschód o 33%, Karaiby o 18%.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba captive’ów obsługujących międzynarodowe świadczenia pracownicze wzrosła o 243%, a tych dostarczających ochronę odpowiedzialności za bezpieczeństwo cybernetyczne o 95%.
AC

 

PZU Zdrowie: Wojciech Kossut prezesem zarządu Falck

17 czerwca Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o powołaniu zarządu Falck Centra Medyczne. Decyzją NZW w organie zarządzającym...


czytaj dalej

KUKE: Akcjonariusze powołali zarząd spółki na nową kadencję

14 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołało zarząd spółki w dotychczasowym składzie...


czytaj dalej

Geneva Association: Mocne głosy w zarządzie

Geneva Association, globalna organizacja zrzeszająca dyrektorów branży ubezpieczeń i reasekuracji, ogłosiła wybór czterech nowych członków...


czytaj dalej

Mapfre: Prezes mówi o nowej rzeczywistości technologicznej

Postępy w technologii i nowa rzeczywistość, jaką ona kreuje, nie mogą działać jak hamulec rozwoju gospodarczego i społecznego – mówił prezes i...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Wzrost w majątku, spadek w życiówce

Opublikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) raport podsumowujący wyniki finansowe rynku ubezpieczeń w pierwszym kwartale tego roku...


czytaj dalej

Ubea.pl: Benefia wróciła do czołówki

Z rankingu cen ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl, opartego na kalkulacjach sporządzonych przez użytkowników porównywarki wynika, że w maju...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook