Reklama

PIU: Eksperci o problemach Gefion
wtorek, 16 lipca 2019 08:43

Na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń ukazał się komentarz Pawła Sawickiego i Iwony Szczęsnej, ekspertów PIU, dotyczący problemów Gefion Insurance A/S.

Autorzy przypomnieli, że o ubezpieczycielu prowadzącym działalność transgraniczną (także w Polsce) zrobiło się głośno w Europie po interwencjach duńskiego organu nadzoru (DFSA), który m.in. zakazał ubezpieczycielowi dalszego rozwijania działalności ubezpieczeniowej oraz zażądał nieprzekraczania poziomu przypisu składki za rok 2018*. DFSA zgłosił zastrzeżenia do systemu zarządzania firmą i nałożył na nią narzut kapitałowy, co zmniejszyło pokrycie SCR do poziomu 86%. Wcześniej nadzór zażądał od zakładu ponownego przeliczenia wskaźnika pokrycia wymogu kapitałowego środkami własnymi z pominięciem zdolności podatku odroczonego do absorbowania przyszłych strat.

„Kontrola nadzoru wywołała reakcję współpracującego z Gefionem brokera, który uwarunkował dalszą współpracę od podwyższenia kapitału do 135% wymogu. Premium Credit dał na to Gefionowi 45 dni. (…) Rzecznik brokera powiedział: <Mamy obowiązek dbać o to, abyśmy nie pożyczali pieniędzy, które narażają klientów, jeśli stanie się najgorsze. Nadal monitorujemy rozwijającą się sytuację w Gefionie>” – piszą na blogu eksperci.

Przypomnieli też, że pod koniec 2018 r. polscy klienci Gefion otrzymali informację, że duński odpowiednik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od początku 2019 roku pokrywa zobowiązania szkodowe wyłącznie dla polis zawartych w Danii, a nie tak jak do tej pory również w krajach, w których duńscy ubezpieczyciele sprzedają polisy na zasadzie dobrowolności świadczenia usług. Zdaniem Iwony Szczęsnej i Pawła Sawickiego, przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej** „zniechęci do nieformalnego modelu biznesowego: <paszportujemy się w kraju z rozwiniętym rynkiem ubezpieczenia OC, sprzedajemy tanie polisy i oszczędzamy na wypłatach (gdzieś trzeba oszczędzać, skoro wzięło się niską składkę). Nie przejmujemy się za bardzo, bo nasz rodzimy nadzorca nie jest świadomy uwarunkowań rynku, na którym prowadzimy działalność. Nie przejmujemy się też za bardzo klientami, bo przecież klient kupuje polisę nie dla siebie, ale dla poszkodowanego>”.

„Taka <strategia> jest oczywiście zabójcza dla innych zakładów ubezpieczeń, które stawiane są pod ścianą tanimi polisami z paszportowanego zakładu.  Miejmy nadzieję, że widmo surowych kar za nieprawidłowości w likwidacji szkód zniechęci do strategii <tania polisa – niskie odszkodowanie z opóźnieniem – brak reakcji mojego macierzystego nadzorcy>” – piszą eksperci. Przypominają równocześnie, że w Brukseli prowadzone są prace, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ubezpieczonych korzystających z produktów ochronnych oferowanych na zasadzie swobody świadczenia usług. W ramach rewizji Wypłacalności II toczą się prace nad zmianą regulacji m.in. działalności transgranicznej, ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Ubezpieczeniowe systemy gwarancyjne równolegle dyskutowane są w pracach nad dyrektywą komunikacyjną.

Całość:
https://piu.org.pl/...
***
*http://www.gu.com.pl/...
**http://www.gu.com.pl/...
(AM, źródło: PIU)

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook