Reklama

Rynek ubezpieczeń: KNF i Finanstilsynet skontrolowały Gefion Insurance A/S
środa, 17 lipca 2019 08:38

11 lipca Finanstilsynet, duński organ nadzoru finansowego (DFSA), opublikował informację o wynikach kontroli w Gefion Insurance A/S*. W ten proces zaangażowani byli inspektorzy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

W ramach kontroli DFSA analizował zagadnienia dotyczące m.in.: modelu biznesowego zakładu ubezpieczeń, outsourcingu, rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, polityki inwestycyjnej, wypłacalności oraz systemu zarządzania. W wyniku kontroli Finanstilsynet zidentyfikował szereg problemów.

Do najważniejszych z nich należały: brak posiadania wymaganej kontroli nad dystrybutorami ubezpieczeń (external agents) oraz podmiotami odpowiedzialnymi za obszar likwidacji szkód, a także brak funkcji compliance, zarządzania ryzykiem i audytu wewnętrznego. DFSA stwierdził też brak posiadania efektywnych form ładu korporacyjnego (corporate governance), nieprawidłowości w procesie wyliczania rezerwy składek,  w zakresie ustalania kwot należnych z tytułu umów reasekuracji,  w zakresie wyliczania wielkości efektu ograniczenia ryzyka z tytułu umów reasekuracji, w odniesieniu do przeprowadzania własnej oceny ryzyka i wypłacalności i w odniesieniu do umów outsourcingu dotyczących zarządzania aktywami.

W związku z tym Finanstilsynet zastosował wobec Gefion Insurance A/S środki nadzorcze, w tym podjął decyzję o nałożeniu narzutu kapitałowego w wysokości 39,2 miliona koron duńskich, w wyniku czego wskaźnik wypłacalności wg stanu na dzień 31 maja 2019 r. został ustalony na poziomie 86%.

W kontrolę prowadzoną przez Finanstilsynet, który sprawuje nadzór nad Gefion, zaangażowani byli inspektorzy KNF. Wspólnie z DFSA przeprowadzili badanie działalności ubezpieczeniowej zakładu wykonywanej na terytorium Polski, w obszarze likwidacji szkód. W naszym kraju Gefion wykonuje bowiem działalność ubezpieczeniową w ramach swobody świadczenia usług i nie jest podmiotem nadzorowanym przez KNF.

***

*http://www.gu.com.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KNF)

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook